Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

19 października 2022 – Obchody 38. rocznicy ...

19 października 2022 – Obchody 38. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

19 października 2022 r. przypada 38. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczysta Msza św. rocznicowa z modlitwą o kanonizację kapłana odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie. Po raz czwarty obchodzony będzie tego dnia Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Obchody rocznicy rozpoczęły się w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie już w niedzielę 16 października 2022 r. pokazem spektaklu teatralnego “POKONAĆ PIEKŁO” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Widowisko zostało wystawione na scenie Domu Amicus w parafii św. Stanisława Kostki. Wyreżyserowane przez Tomasza Żaka ukazuje mistyczną rozmowę bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Andrzeja Boboli. Premiera spektaklu miała miejsce przed miesiącem, w Suchowoli, podczas 75. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Partnerem wydarzenia był białostocki oddział IPN. Po zakończeniu spektaklu uczestnicy zaproszeni zostali do wieczornego zwiedzania Muzeum Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki z przewodnikiem.

We wtorek 18 października o godzinie 19:00 w Domu Amicus odbywał się “WIECZÓR ŚWIADKÓW” –  spotkanie ze świadkami życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uczestnicy spotkania po jego zakończeniu zostali zaproszeni są do wieczornego zwiedzania Muzeum.

Uroczysta Msza święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika odprawiona zostanie 19 października 2022 r. o godzinie 18:00 w żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele rodziny Popiełuszków, przedstawiciele rządu, samorządów, liczne reprezentacje regionów i zakładów pracy NSZZ Solidarność, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji publicznych a także środowisko przyjaciół i współpracowników księdza Jerzego.

Eucharystia rozpocznie się od uroczystej procesji do grobu męczennika przy dźwiękach dzwonu „Jerzy” poświęconego w 1987 r. przez Jana Pawła II. Po Mszy przy grobie męczennika złożone zostaną wieńce.

Tego dnia od godziny 11:00 do 16:00 oraz po Mszy św. dla wiernych dostępna będzie kaplica w której złożone są relikwie sutanny, koszuli oraz przedmiotów, jakie w momencie śmierci miał ze sobą kapelan Solidarności.

Obchody zakończą się 30 października 2022 r. “PIEŚNIAMI WIARY I WOLNOŚCI” – czyli wspólnym wykonaniem pieśni śpiewanych w czasie Mszy za Ojczyznę odprawianych przez księdza Popiełuszkę. Będzie to czas wspólnego śpiewu do którego zaproszeni będą wszyscy uczestnicy wydarzenia. O Mszach za Ojczyznę będą opowiadali świadkowie.

Wydarzenia objęte są patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Partnerem wydarzenia jest Białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Info na podstawie —> popieluszko.net.pl / Archidiecezja Warszawska: Msza święta w 38. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki


Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie:

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. Od tego czasu kościół, który był miejscem jego duszpasterskiej pracy, przy którym znajduje się jego grób, został ustanowiony diecezjalnym Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. W sposób wyjątkowy obchodzi się tu rocznicę śmierci księdza Jerzego przypadającą 19 października. Świętowane są też jego urodziny, imieniny, rocznica beatyfikacji a także 19 dzień każdego miesiąca. W jednej z kaplic świątyni w specjalnych gablotach znajdują się przedmioty związane z męczeńską śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki.

Odwiedź witrynę Sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki ⇒ popieluszko.net.pl


Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące  wokół świątyni wielotysięczne tłumy. W czasie Stanu Wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb Księdza Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 roku zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi.

Od 1984 roku grób męczennika odwiedził blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Zobacz też:

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki – 3 listopada 1984

Jan Paweł II u grobu ks. Jerzego Popiełuszki – 14 czerwca 1987

Litania do Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Modlitwa za Ojczyznę bł. księdza Jerzego Popiełuszki

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki – 3 listopada 1984


Czynisz dobro? Podziel się swoim ? uczynkiem miłosierdzia, zainspiruj innych!

Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja