Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy 1 maja uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązko...

Czy 1 maja uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

W dniu 1 maja Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika. Święty Józef jest wzorem i patronem ludzi, którzy własną pracą zdobywają środki do życia. Pracę zawodową łączył z troską o Świętą Rodzinę, którą Bóg powierzył jego opiece.

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

Świętego Józefa czcimy dwukrotnie w ciągu roku: 19 marca – jako Oblubieńca Matki Bożej, 1 maja – jako wzór i patrona ludzi pracujących. 1 maja 1955 roku papież Pius XII proklamował ten dzień świętem Józefa rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy. Odtąd tego dnia także Kościół akcentuje szczególną godność i znaczenie pracy.

Zobacz więcej o św. Józefie, rzemieślniku —> na Brewiarz.pl

Zobacz też —> Modlitwa do św. Józefa robotnika – Papieża Jana XXIII


Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, iż w niedziele oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymywać się od prac niekoniecznych.

W dniu 1 maja, we wspomnienie liturgiczne św. Józefa, rzemieślnika, wierni w Polsce nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych, ponieważ świętami nakazanymi w Polsce, poza wszystkimi niedzielami, są:

uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)

uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)

uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)

uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

Na powyższej liście nie uwzględniono uroczystości przypadających w niedziele (np. Wielkanoc czy Wniebowstąpienie Pańskie, przeniesione na na 7. niedzielę wielkanocną od 2003 r.), ponieważ niedziela zawsze jest “świętem nakazanym”.

Za—> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych


Czynisz dobro, pomagasz? Podziel się swoim świadectwem, zainspiruj innych!