Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

10 września 2023 w Markowej – Beatyfikacja J...

10 września 2023 w Markowej – Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z ich siedmiorgiem dzieci

– W świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny, miejsca życia, miłości i płodności – mówił kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, w homilii Mszy św. z obrzędem beatyfikacji Rodziny Ulmów, która odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej na Podkarpaciu.

W uroczystości beatyfikacyjnej uczestniczyło ok. 32 tys. wiernych. Eucharystię z obrzędem beatyfikacji koncelebrowało 1200 kapłanów, 6 kardynałów i 80 biskupów.

Wideo↑ —> Ulmowie.pl / Radio Fara Archidiecezji Przemyskiej / TVP: Transmisja Mszy Świętej Beatyfikacyjnej

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Na rozpoczęcie Eucharystii wiernych powitał abp Adam Szal, metropolita przemyski. „Świętość w codzienności, ta cicha i pokorna, daje nadzieję naszemu światu, że dobro ostatecznie zwycięży. Niech dzisiejsza uroczystość przeżywana w atmosferze wiary, rozpali miłość do Boga i ludzi” – podkreślił.

Formułę beatyfikacyjną, z mandatu papieża Franciszka, odczytał kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych: „…naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodni Słudzy Boży, Józef i Wiktoria Ulma, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy… obdarzeni byli tytułem Błogosławionych”.

Po odczytaniu formuły beatyfikacyjnej nastąpiło odsłonięcie obrazu nowych Błogosławionych, a następnie do prezbiterium przeszła procesja z relikwiami.

Homilię wygłosił kard. Marcello Semeraro, który stwierdził, że szczególna wymowa dzisiejszej beatyfikacji polega na tym, iż „do chwały ołtarzy zostaje wyniesiona cała rodzina, połączona nie tylko więzami krwi, ale także wspólnym świadectwem danym aż do ofiary własnego życia”.

Ocenił, że „w świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny, miejsca życia, miłości i płodności. Odkrywamy na nowo wielkość misji, jaką Stwórca powierzył małżonkom”.

Kard. Semeraro podkreślił, że ta beatyfikacja ma bardziej aktualne przesłanie niż kiedykolwiek. „W męczeństwie nowych Błogosławionych szczególnie sugestywną rolę odgrywa maleńkie dziecko, które Wiktoria nosiła w swoim łonie, przychodzące na świat w bolesnych chwilach rzezi matki. Chociaż nie miało jeszcze imienia, dzisiaj nazywamy je Błogosławionym” – zaznaczył.

„Ten jego niewinny głos chce wstrząsnąć sumieniem społeczeństwa, w którym szerzą się aborcja, eutanazja i pogarda dla życia, postrzeganego jako ciężar, a nie dar. Dlatego rodzina Ulmów zachęca nas do reagowania na tę +kulturę odrzucenia+, którą potępia papież Franciszek” – ocenił prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Kard. Semeraro zwrócił uwagę, że „konkretnością swojego gestu rodzina Ulmów, jak również inni ludzie dobrej woli, którzy pomagali Żydom, antycypowali nauczanie Soboru Watykańskiego II, św. Pawła VI, a także św. Jana Pawła II, przyjmując w swoim życiu postawę kogoś, kto burzy mury i obejmuje z braterską miłością”.

Prefekt Dykasterii zaznaczył w homilii, że nowi Błogosławieni „są nam ofiarowani jako orędownicy u Pana Boga, abyśmy mogli powierzać im naszą codzienność, nasze nadzieje, radości, potrzeby i zmartwienia”.

Posłuchaj homilii:

Wspomnienie liturgiczne Rodziny Ulmów będzie przypadać 7 lipca, w rocznicę zawarcia przez Józefa i Wiktorię sakramentu małżeństwa.

Info, foto i audio na podstawie —> BP KEP / episkopat.pl: Kard. Semeraro: W świadectwie i męczeństwie Ulmów odkrywamy na nowo wielkość rodziny

Po modlitwie Anioł Pański do uroczystości beatyfikacyjnej w Markowej odniósł się papież Franciszek: (…) Ta polska rodzina, którą przedstawia promień światła w ciemnościach II wojny światowej niech będzie dla nas wszystkich wzorem do naśladowania, zachętą do czynienia dobra w służbie potrzebującym.

Posłuchaj Papieża:

Uroczystości w Markowej rozpoczęły się już dzień wcześniej – w sobotę 9 września odbyło się Podkarpackie Święto Młodzieży z Rodziną Ulmów. Wieczorem zaplanowano koncert pt. „Nie ma większej miłości” (J 15,13). Od 1 września trwała Nowenna przygotowująca do beatyfikacji.

Wszelkie informacje poświęcone Sługom Bożym oraz dotyczące organizacji uroczystości beatyfikacyjnych dostępne są na stronie internetowej ⇒ www.ulmowie.pl i oficjalnym profilu ⇒ na Facebooku

Zobacz też:

⇒ Nota Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych o najmłodszym dziecku Ulmów

⇒ List pasterski Episkopatu Polski dotyczący beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci w dniu 10 września 2023 r.


Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi mieszkali w Markowej na Podkarpaciu. Zajmowali się rolnictwem na niewielkim gospodarstwie. Józef był bardzo pracowitym i pomysłowym człowiekiem. Oprócz pracy na roli zajmował się fotografowaniem. Jako pierwszy we wsi miał elektryczność, dzięki podłączeniu żarówki do własnoręcznie zbudowanego wiatraka…

24 marca 1944 r. w Markowej k. Łańcuta niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Razem z rodzicami zamordowano też wszystkie ich dzieci. Ośmioro Żydów Ulmowie zaczęli ukrywać prawdopodobnie w drugiej połowie 1942 r.

Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani najwyższym izraelskim odznaczeniem – tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – 13 września 1995 roku. 17 marca 2016 r., z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, w Markowej na Podkarpaciu otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Na podstawie ––> przemyska.pl / BP KEP: 10 września: Beatyfikacja Rodziny Ulmów w Markowej | vaticannews.va: 10 września w Markowej beatyfikacja rodziny Ulmów10 września: Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi

Zobacz też:

Nowenna przed beatyfikacją
Filmy
Zdjęcia
Materiały do pobrania


– Nie chodzi tylko o to, że była to dobra, szlachetna, a nawet święta rodzina, ale że cała rodzina poniosła śmierć męczeńską – mówił kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, podczas konferencji prasowej w Łańcucie, w przeddzień beatyfikacji Rodziny Ulmów, 9 września 2023 r.

Kard. Semeraro zwrócił uwagę, że w koncepcji męczeństwa w Kościele katolickim mówimy o tym, że ktoś ponosi śmierć z rąk prześladowcy, który kieruje się nienawiścią do wiary, czyli odium fidei, wyznawanej przez ofiarę.

„Nienawiść wywołał ze strony prześladowców fakt, że ta rodzina przyjęła pod swój dach dwie rodziny żydowskie” – podkreślił kard. Semeraro. Dodał, że z całej historii rodziny Ulmów, owo „tak” w przypowieści o dobrym Samarytaninie, oznacza, że stanęli oni w obronie korzenia, z którego wywodzi się Zbawiciel Jezus Chrystus. „Rodzina Ulmów przyjęła pod swój dach i przechowywała korzeń naszej wiary” – zaznaczył.

Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych zauważył, że drugim szczególnym elementem beatyfikacji jest fakt, że na drodze męczeństwa zostaje beatyfikowana cała rodzina. „W tej beatyfikacji widzimy owoc działania łaski Bożej w sakramencie chrztu św. oraz w sakramencie małżeństwa” – podkreślił.

Trzecim elementem beatyfikacji w ocenie kard. Semeraro jest fakt, że w proces beatyfikacyjny zostały włączone dzieci, które nie były niczemu winne. „Dzieci zostały ochrzczone w wierze rodziców i w tej wierze zostały wychowane. A zatem zostają włączone dzięki wierze rodziców w fakt męczeńskiej śmierci” – ocenił.

Prefekt Dykasterii wyjaśnił, że pierwotnie proces beatyfikacyjny obejmował rodziców i szóstkę dzieci. „Wiadomo było, że matka Wiktoria była w zaawansowanej ciąży oczekując dziecka. Po dokładnych analizach okazało się, że kiedy Wiktoria była w sposób barbarzyński mordowana, światło ujrzało siódme dziecko, które nosiła pod swoim sercem. Nie mówimy o tym jako lekarze, ale mówimy w sposób ludzki” – stwierdził.

Kard. Semeraro zauważył, że jak zostało to ocenione przez Dykasterię, „mówimy tutaj, że to dziecko otrzymało chrzest krwi. Zostało ono zanurzone we krwi swojej matki, która poniosła męczeńską śmierć”.

Abp Adam Szal, metropolita przemyski, przyznał, że beatyfikacja rodziny Ulmów jest wydarzeniem niezwykłym. Przypomniał, że Jan Paweł II zobowiązał na przełomie wieków Episkopaty, aby szukały świadków wiary, męczenników. Dodał, że beatyfikacja była dla archidiecezji wyzwaniem, by przybliżyć te postaci i zbadać, czy rzeczywiście ta rodzina zasługuje na to, by wpisać ją do katalogu męczenników Kościoła Katolickiego. „Jest to praca wielu osób, które przesłuchiwały żyjących świadków tychże wydarzeń. Chciałbym podziękować wielu ludziom, którzy tak żywo zainteresowali się tą sprawą, nagłaśniali ją. Modliliśmy się przez wiele lat, by nastąpiła beatyfikacja. To wielka łaska od Pana Boga” – podkreślił.

Abp Szal ocenił, że stoimy przed wyzwaniem, jakim jest troska o rodzinę. „To jest czas, by zintensyfikować działania, aby nasze rodziny były silne. Dlatego jesteśmy wdzięczni Dykasterii, że wspomnienie liturgiczne Rodziny Ulmów będzie przypadać w dniu zawarcia małżeństwa przez Ulmów, to jest 7 lipca”.

Ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów, wyjaśnił, że celem procesu jest poznanie prawdy o życiu i śmierci kandydatów na ołtarze.

BP KEP

Info za / zobacz więcej (foto, audio) —> episkopat.pl: Kard. Semeraro: Szczególnym elementem beatyfikacji Ulmów jest to, że na drodze męczeństwa zostaje beatyfikowana cała rodzina


Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki przyznał, że „beatyfikacja Rodziny Ulmów to wielka radość dla Kościoła w Polsce”. Przypomniał, że zgodnie z decyzją papieża Franciszka, beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 roku przez Niemców za ratowanie Żydów, odbędzie się 10 września 2023 roku w miejscowości Markowa, czyli miejscu ich męczeńskiej śmierci.

„Ulmowie są przykładem dla każdej rodziny, aby żyć Ewangelią na co dzień. Są też wzorem dla każdego chrześcijanina, by dzielić się miłością z każdym człowiekiem” – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz więcej —> Abp Stanisław Gądecki: Ulmowie są przykładem dla każdej rodziny, aby żyć Ewangelią na co dzień


Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów