Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 23 stycznia 2024 – Męc...

Słowo na dziś – 23 stycznia 2024 – Męczennicy z Pratulina

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 23 stycznia 2024 r., Wtorek III tygodnia Okresu Zwykłego oraz Wspomnienie dowolne bł. Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy, męczenników z Pratulina, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 3, 31-35 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o przypadającym 23 stycznia wspomnieniu liturgicznym, • informację o 11. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 779).


Posłuchaj Ewangelii na 23 stycznia 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 23 stycznia – Wtorek, III tyg. zwykłego

Ewangelia według św. Marka (Mk 3, 31-35)

“Nadeszła Matka Jezusa i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać.

A tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze szukają Ciebie».

Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?»

I spoglądając na siedzących dokoła Niego, rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Bożą, ten jest Mi bratem, siostrą i matką».”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 23 stycznia 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 23 stycznia 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Wtorek, 3. tydz. zwykły – II)

Wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy, męczenników z Pratulina

W dniu 23 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie bł. Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy, męczenników z Pratulina, obchodzone w diecezji drohiczyńskiej i siedleckiej.

Bł. Wincenty Lewoniuk i 12 Towarzyszy byli członkami Kościoła unickiego, powstałego na mocy Unii Brzeskiej z 1596 r. Ponieśli śmierć męczeńską 24 stycznia 1874 r. z rąk żołnierzy rosyjskich, którzy w imieniu cara chcieli przemocą narzucić im prawosławie. Męczennicy pratulińscy oddali swoje życie w obronie wiary i jedności Kościoła. Papież Jan Paweł II dokonał ich beatyfikacji w Rzymie 6 października 1996 r.

Wincenty Lewoniuk, lat 25, żonaty, pochodził z Woroblina. Był człowiekiem pobożnym i cieszył się uznaniem u ludzi. Jako pierwszy oddał życie w obronie świątyni…

Unici z Pratulina i innych parafii zostali od samego początku uznani za męczenników przez swoje rodziny, przez parafian, przez lud na Podlasiu i przez Kościół powszechny. Hołd dla męczeńskiej śmierci unitów złożyli papieże Pius IX, Leon XIII i Pius XII. Ich ofiara pomogła mieszkańcom Podlasia zachować wiarę i tożsamość narodową w ciężkich czasach panowania komunizmu.

W czerwcu 1999 r., w homilii podczas Mszy św. odprawianej w Siedlcach, papież Jan Paweł II mówił:

Męczennicy z Pratulina bronili Kościoła, który jest winnicą Pana. Oni tej winnicy pozostali wierni aż do końca i nie ulegli naciskom ówczesnego świata, który ich za to znienawidził. W ich życiu i śmierci wypełniła się prośba Chrystusa z modlitwy arcykapłańskiej: “Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził (…). Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. (…) Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą. Jak Ty Mnie posłałeś na świat, tak i Ja ich na świat posłałem. A za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie” (J 17, 14-15. 17-19). Dali świadectwo swej wierności Chrystusowi w Jego świętym Kościele. W świecie, w którym żyli, z odwagą starali się prawdą i dobrem zwyciężać szerzące się zło, a miłością chcieli pokonywać szalejącą nienawiść. Tak jak Chrystus, który za nich w ofierze oddał samego siebie, by byli uświęceni w prawdzie – tak też oni za wierność prawdzie Chrystusowej i w obronie jedności Kościoła złożyli swoje życie. Ci prości ludzie, ojcowie rodzin, w krytycznym momencie woleli ponieść śmierć, aniżeli ulec naciskom niezgodnym z ich sumieniem. “Jak słodko jest umierać za wiarę” – były to ostatnie ich słowa.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl

11. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski

W dniu 23 stycznia 2024 r. przypada 11. rocznica śmierci śp. kard. Józefa Glempa, w latach 1981-2006 Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego, Prymasa Polski. Był ostatnim Prymasem łączącym z urzędu tę funkcję z rolą przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Był człowiekiem wielkiej osobistej pokory a zarazem cechowała do dalekowzroczna intuicja.

23 stycznia 2024 r. o godz. 19:00 kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył w archikatedrze warszawskiej Mszy św. w 11. rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa.

Biskup warmiński Józef Glemp otrzymał nominację na Prymasa Polski 7 lipca 1981 r., w niecałe 2 miesiące po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego. Nominacja biskupa warmińskiego na prymasa była zaskoczeniem. Wśród ewentualnych kandydatów wymieniano ks. Tadeusza Fedorowicza, ks. Józefa Tischnera, czy bp. Ignacego Tokarczuka. (…) Prawdopodobną kandydaturą na prymasa był abp Bronisław Dąbrowski i to jego miał wysunąć kard. Wyszyński. Ale ostatecznie Jan Paweł II wybrał bp. Józefa Glempa.

Wcześniej przez 12 lat ks. Glemp – jako jeden z sekretarzy – był jednym z bliższych współpracowników prymasa Wyszyńskiego. Miał opinię człowieka niezależnie myślącego, który – jak ujawniają księża pracujący w sekretariacie Prymasa – jako jeden z nielicznych umiał przeciwstawić się w dyskusji kard. Wyszyńskiemu i mieć inne zdanie niż on…

Zobacz więcej —> na Misericors oraz ekai.pl

Dzienniczek św. Faustyny, nr 779

“Im więcej poznaję Boga, tym więcej się cieszę, że takim On jest. I cieszę się niezmiernie Jego wielkością, i cieszę się, że jestem taka maleńka, bo dlatego, że jestem mała, nosi mnie na ręku swym i trzyma mnie przy Sercu swoim.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 779

Słowo na dziś – 23 stycznia 2024