Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Pamiętajmy o Męczennikach – IV edycja Kongre...

Pamiętajmy o Męczennikach – IV edycja Kongresu 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej – Płock, 16-17 listopada 2023

W dniach 16-17 listopada 2023 r. odbędzie się IV edycja Kongresu 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej. Pierwsza edycje miały miejsce w Gdańsku, druga we Fromborku, natomiast trzecia edycja w Krotoszynie i w Kaliszu. Tym razem prelegenci i goście z różnych zakątków naszej Ojczyzny spotkają się w historycznych budynkach Opactwa Benedyktyńskiego w Płocku.

Fot. k108.pl

Celem IV edycji Kongresu 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej jest rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników, zamordowanych podczas II Wojny Światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas Jego Podróży Apostolskiej do Polski. Organizatorom zależy na utrwalaniu pamięci narodowej o ich chwalebnych postawach, a także w ramach solidarności międzypokoleniowej propagowanie ich historii szczególnie wśród młodego pokolenia.

Wybierając Płock, jako miejsce IV edycji Kongresu, w sposób szczególny zostaną przybliżone sylwetki i duchowość Błogosławionych Biskupów Płockich Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Biskupa Leona Wetmańskiego bestialsko zamordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym w Działdowie. Zostaną także przybliżone sylwetki, nie wyniesionych jeszcze na ołtarze, męczenników II Wojny światowej związanych z Diecezją Płocką. Zostali oni także bezwzględnie zamordowani przez Niemców i Sowietów. 

Patronat honorowy nad IV edycją Kongresu objął ks. bp dr Szymon Stułkowski, Biskup Płocki, który także udzielił uczestnikom pasterskiego Błogosławieństwa. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął też dr hab. Przemysław Czarnek, profesor KUL – Minister Edukacji i Nauki.

Podczas dwóch dni Kongresu odbędą się 2 główne debaty i 14 debat tematycznych. Tytuły są myślami Błogosławionych męczenników. We wszystkich debatach uczestniczyć będzie kilkudziesięciu prelegentów i moderatorów reprezentujących różne środowiska i punkty widzenia. Na zakończenie Kongresu w piątek 17 listopada br. odbędzie się projekcja filmu pt. „BŁOGOSŁAWIONA” o Błogosławionej Natalii Tułasiewicz.

Udział w Kongresie 108 jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, udziałw Kongresie wymaga wypełnienia formularza rejestracji. Szczegółowy program Kongresu 108 oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie ⇒ www.k108.pl.


Zobacz w serwisie internetowym Kongresu 108:

• UCZESTNICY DEBAT

• PROGRAM

Dzień I

Dzień II

• REJESTRACJA ON-LINE

AKREDYTACJA DLA MEDIÓW


Organizatorem tego wydarzenia jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa z Gdańska. 

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęły min. Fundacja “Misericors”.

Info i foto za —> Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa / k108.pl: Pamiętajmy o Męczennikach

Kongres 108 ⇒ na Facebooku i na Twitterze


Miejsce obrad Kongresu 108 – Płock, ul. Tumska 3:


Zobacz też:

III edycja Kongresu 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej, 27-28 kwietnia 2023 w Krotoszynie i Kaliszu

Pamięci Świadków Wiary – II Kongres 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej – Frombork, 14-15 grudnia 2022

I Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II wojny światowej – Gdańsk, 11-12 grudnia 2019

Zobacz więcej o 108 męczennikach:

BISKUPI

KAPŁANI DIECEZJALNI

KAPŁANI I BRACIA ZAKONNI

SIOSTRY ZAKONNE

KLERYCY

OSOBY ŚWIECKIE