Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

3 maja – Uroczystość Najświętszej Maryi Pann...

3 maja – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki Polski

W dniu 3 maja Kościół w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej Patronki Polski. Msze święte w intencji Ojczyzny celebrowane są w całej Polsce zaś Msze w parafiach organizuje się według porządku niedzielnego. Święto 3 maja wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Dzień 3 maja to również narodowe Święto Konstytucji 3. Maja.

W Kościele powszechnym w dniu 3 maja przypada święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba. W Polsce jest ono przesunięte na dzień 6 maja – ze względu na obchodzoną 3 maja uroczystość NMP Królowej Polski.

3 maja 2024 r. przypada również przypada pierwszy piątek miesiąca.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. i ślubów króla Jana Kazimierza, w których powierza on królestwo opiece Matki Bożej oraz do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania „Królowo Polski” na stałe do Litanii Loretańskiej. W tym samym roku ustanowił dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na cały kraj. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza. Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 r. zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja.

W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu, razem ze świętymi biskupami i męczennikami Stanisławem i Wojciechem. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości na prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski – dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

3 maja 1966 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego dokonał Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie. Tekst Aktu zatwierdził papież Paweł VI nazywając „aktem religijnym najwyższej rangi”.

Akt Milenijny – na mocy decyzji Episkopatu Polski – jest odtąd uroczyście ponawiany każdego roku 3 maja na Jasnej Górze. Będzie tak również i w tym roku. Jego tekst, umieszczony w specjalnej tubie, został zawieszony po prawej stronie Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Zobacz więcej o Uroczystości NMP Królowej Polski —> na brewiarz.pl

Zobacz też:

Czy w piątek 3 maja 2024 obowiązuje post?

Czy 3 maja – Uroczystość NMP Królowej Polski – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?


Posłuchaj Ewangelii na 3 maja 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 3 maja – Uroczystość NMP, Królowej Polski

Słowa Ewangelii według Świętego Jana (J 19, 25-27)

“Obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego i siostra Matki Jego, Maria, żona Kleofasa, i Maria Magdalena.

Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja».

I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie.”

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 3 maja 2024 roku


Wesprzyj głoszenie Miłosierdzia w Internecie!


Uroczystości 3 maja 2024 r. na Jasnej Górze

Dzień 3 maja to jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Na program uroczystości jasnogórskich, które rozpoczęły się już w czwartek, 2 maja złożą się m.in. o godz. 18.00 w Bazylice Koncert Maryjny w wykonaniu jasnogórskich chóru, o godz. 18.30 odbędzie się Procesja Maryjna po Wałach. Apel Jasnogórski o 21.00 poprowadził abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a nocne czuwanie podjęło Bractwo NMP Królowej Korony Polski przeżywające swoje święto patronalne.

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski o godz.10.00 rozpoczęło się modlitewne czuwanie: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” połączone z możliwością podjęcia duchowej adopcji dziecka poczętego.

Suma odpustowa odprawiona została o godz. 11.00. Celebrowali ją przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą, który wygłosił kazanie. Ponowiony został Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

– Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości, suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w homilii Mszy św. sprawowanej na Jasnogórskim Szczycie…

Czytaj całość / pełny tekst homilii —> BP KEP / episkopat.pl: Przewodniczący KEP na Jasnej Górze: Trzeba stać w obronie naszej chrześcijańskiej tożsamości

Transmisja Sumy odpustowej na Jasnej Górze w dniu 3 maja 2024 roku:

Eucharystię celebrowaną w Bazylice o godz. 19.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego poprzedziła o 18.30 procesja eucharystyczna po Wałach. Uroczystość zwieńczył Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego z racji święta Konstytucji 3 maja.

Zobacz więcej —> jasnagora.com: Do Tej, która panuje przez miłość – Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Królowej Polski

Posłuchaj zaproszenia Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski:


„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz…”

Czytaj całość —> Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews: „Perły od królów, złoto od rycerzy” – królewskie atrybuty Patronki Polski


Dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja 2024 r., w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Przewodniczący KEP przyznał w rozważaniu apelowym, że „dzisiejszy świat i społeczeństwo potrzebują duszy, a jest nią chrześcijaństwo oparte na trwaniu w Jezusie Chrystusie. Jako Królowa i Matka uczysz nas tego trwania i nieustannie nam przypominasz, jak kiedy służącym w Kanie Galilejskiej: +Czyńcie cokolwiek wam powie+”.

Abp Wojda zwrócił uwagę, że ta zachęta Matki Bożej ma szczególną wymowę zwłaszcza dzisiaj, „gdy potrzebujemy odnowy wiary w naszych rodzinach, gdy zagraża nam niebezpieczeństwo wojny, gdy doświadczamy słabości i grzechu, gdy promuje się kulturę śmierci przez zabijanie nienarodzonych dzieci, przez selekcję eugeniczną, eutanazję, gdy promuje się ideologie sprzeczne z antropologią chrześcijańską, gdy doświadczają nas podziały oraz napięcia społeczne i polityczne, gdy zło jest preferowane jako dobro a dobro jest postrzegane jako zło, gdy odciąga się dzieci od katechezy i praktykowania wiary, a w zamian proponuje się to, co niemoralne i destruktywne”.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że długa jest lista grzechów i słabości, które wdzierają się do serca naszego narodu. „Jesteśmy świadomi, że jeśli Ci zaufamy, jeśli zawierzymy wszystkie nasze sprawy, przez Ciebie, Maryjo, przyjdzie zwycięstwo nad wszelkimi zakusami i złem, jakie na nas czyhają. Dlatego pragniemy Ci zawierzyć los narodu, społeczeństwa, Kościoła, naszych rodzin i nas samych” – podkreślił.

Czytaj całość —> BP KEP / episkopat.pl: Przewodniczący KEP na Apelu Jasnogórskim: Potrzebujemy odnowy wiary w naszych rodzinach


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!