Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

I Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II wojny...

I Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II wojny światowej – Gdańsk, 11-12 grudnia 2019

W dniach 11 i 12 grudnia 2019 r. w Gdańsku odbywał się I Kongres 108. Jego geneza związana jest z obchodzonym w Archidiecezji Gdańskiej Jubileuszowym Rokiem Męczenników okresu II wojny światowej. Wydarzenia kongresowe miały miejsce w gdańskich kościołach Chrystusa Króla i św. Jakuba Apostoła oraz w Muzeum II Wojny Światowej.

Transmisje na żywo z debat kongresowych można obejrzeć w serwisie —> muzeum1939.pl

Wideo↑ —> Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku: Kongres 108 Dyskusja – My dziś, jutro Ty. To Wszystko za Kościół i za Ojczyznę

Panelami dyskusyjnymi pt. "Męczennicy PRL" oraz "Do zobaczenia w niebie" zakończył się Kongres 108 błogosławionych…

Opublikowany przez Muzeum II Wojny Światowej Czwartek, 12 grudnia 2019

 

Celem Kongresu 108 było rozpowszechnienie duchowości 108 polskich męczenników zamordowanych podczas II wojny światowej, beatyfikowanych 13 czerwca 1999 r. w Warszawie przez św. Jana Pawła II podczas Jego podróży apostolskiej do Polski, a także promocja działań na rzecz utrwalania pamięci narodowej.

– Zachęcam do uczestnictwa w I Kongresie 108. Obecnie w Archidiecezji Gdańskiej obchodzimy Jubileuszowy Rok Błogosławionych Męczenników okresu II wojny światowej. Tematyka Kongresu będzie głównie koncentrowała się na przybliżeniu postaci i duchowości pięciu Błogosławionych Męczenników Gdańskich, a także tych duchownych, którzy oddali swoje życie za Boga i Ojczyznę do 1990 roku – mówił br Zdzisław Duma OFMCap, główny inicjator Kongresu, pełniący funkcję Gwardiana Domu Zakonnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku.

W trakcie dwóch dni Kongresu odbyło się 15 debat panelowych o zróżnicowanej tematyce. Liczba prelegentów i moderatorów to 70 osób reprezentujących różne środowiska  i odmienne światopoglądy. Wśród nich również był również ks. dr Marek Chrzanowski FDP.

Patronat honorowy nad I Kongresem 108 objął abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański.

I Kongres 108 Błogosławionych Męczenników II wojny światowej - Gdańsk, 11-12 grudnia 2019

fot. k108.pl

 

Informacje w serwisie internetowym Kongresu 108:

PROGRAM

PIERWSZY DZIEŃ

DRUGI DZIEŃ

PRELEGENCI

MIEJSCE KONGRESU

REJESTRACJA

Szczegółowy program Kongresu 108 oraz dodatkowe informacje – w tym formularz zgłoszenia, uczestnictwa dostępne są na stronie —> www.k108.pl.

Wydarzenie —> na Facebooku

Opublikowany przez Kongres 108 Poniedziałek, 2 grudnia 2019


Dodatkowymi wydarzeniami około kongresowymi, które również odbyły się w Muzeum II Wojny Światowej są:

– w dniu 11 grudnia br. o godz. 20.00 zaduszki jazzowe pt. “Między nami – Movie”, na których zostałt zaprezentowane przez Bester Quartet unikalne jazzowe interpretacje utworów muzycznych ze znanych filmów o tematyce wojennej,

– w dniu 12 grudnia br. o godz. 18.00 projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego “Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej”. Film przedstawia losy przede wszystkim trzynastu mężczyzn, którzy 24 stycznia 1874 roku, broniąc w Pratulinie swojej unickiej świątyni, zostali zastrzeleni przez carskie wojsko. W 1996 roku owych trzynastu unitów zostało uznanych błogosławionymi przez św. Jana Pawła II.

Fundacja Misericors była jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Info za —> Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska

Zobacz więcej o 108 męczennikach:

BISKUPI

KAPŁANI DIECEZJALNI

KAPŁANI I BRACIA ZAKONNI

SIOSTRY ZAKONNE

KLERYCY

OSOBY ŚWIECKIE