Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Dożynki Jasnogórskie 2020 – Program Ogólnopo...

Dożynki Jasnogórskie 2020 – Program Ogólnopolskiego Święta Dziękczynienia Bogu za Plony, 5-6 września 2020

Pod hasłem “Do Maryi Niewiasty Eucharystii” w  sobotę i niedzielę, 5-6 września 2020 r., na Jasnej Górze odbywa się Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia Bogu za Plony, czyli Dożynki Jasnogórskie. Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych w niedzielę, 6 września o godz. 11.00 przewodniczyć będzie abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

Zobacz też > Dożynki Jasnogórskie 2020 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych – 6 września 2020 (Transmisja online)

„Serdecznie zapraszamy na Dożynki Jasnogórskie oraz Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników do Matki Bożej. W tym roku wspominamy 100-letnią rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i 100-letnią rocznicę Cudu nad Wisłą. Pragniemy, aby św. Jan Paweł II był dla nas wzorem zawierzenia Chrystusowi, przez ręce Maryi, osobistego życia, życia naszych rodzin, Ojczyzny i całego świata. Trwamy również w modlitewnym oczekiwaniu na beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Boga Miłosierdzia prosimy o ustanie pandemii koronawirusa” – piszą w zaproszeniu: bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy i ks. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

Pielgrzymka Rolników rozpocznie się w sobotę, 5 września, Mszą św. o godz. 19.00 w jasnogórskiej bazylice. Następnie w Kaplicy Matki Bożej modlitwie apelowej przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po Apelu przewidziana jest Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach, a także czuwanie nocne z Mszą św. o północy.

Płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe przywiezione przez rolników z różnych części kraju zostaną poświęcone podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 w niedzielę, 6 września, pod przewodnictwem abpa Tadeusza Wojdy, metropolity białostockiego. Eucharystię będzie transmitować Telewizja Polska w pr. 1 oraz Telewizja Polonia.

Główne dożynkowe uroczystości odbędą się z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego i przedstawicieli polskiej wsi. Rolnicy dziękować będą za stulecie urodzin św. Jana Pawła II i 100. rocznicę Cudu nad Wisłą – zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.

Zobacz materiały z uroczystości dożynkowych —> Biuro Prasowe Jasnej Góry:

⇒ Jasnogórskie Dożynki – podziękowanie za tegoroczne plony

⇒ Dożynki: ‘Co roku przyjeżdżamy na Jasną Górę!’

⇒ Dożynki Jasnogórskie A.D.2020

Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.


Ogólnopolskim Uroczystościom Dożynkowym na Jasnej Górze tradycyjnie towarzyszyć będzie XXIX Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku Wystawa ta jednak zmienia swoje miejsce i odbędzie się na terenie Klasztoru Jasnogórskiego – stoiska wystawiennicze zostaną ulokowane na terenie parkingów jasnogórskich, a nie jak w poprzednich latach w Alejach Najświętszej Maryi Panny.

Organizatorem Wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przy współudziale Miasta Częstochowy.

Opublikowany przez Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników Środa, 2 września 2020

Program Dożynek Jasnogórskich 2020

5 września 2020, sobota

19.00 – Msza św. rozpoczynająca pielgrzymkę rolników
21.00 – Apel Jasnogórski – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski /Kaplica Matki Bożej/
21.30 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach jasnogórskich
23.00 – Czuwanie modlitewne, Kaplica Jasnogórska
24.00 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej
Po Mszy św. czuwanie modlitewne

6 września 2020, niedziela

4.00 – Godzinki
8.00-10.45 – Czuwanie modlitewne na Placu przed Szczytem z udziałem Orkiestr i Zespołów Śpiewaczych
11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych – przewodniczy i homilię głosi abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki; koncelebruje ks. Stanisław Sojka, sekretarz KEP ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

Transmisje: TVP 1, TV Polonia oraz na kanale YouTube Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów

Info na podstawie —> JasnaGora.com: Dożynki Jasnogórskie – zapowiedź

Transmisja Sumy z błogosławieństwem wieńców żniwnych:

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych – Szczyt jasnogórski (Jasna Góra 06.09.2020)