Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

29 kwietnia – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa...

29 kwietnia – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

W sobotę 29 kwietnia 2023 r. przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Ustanowiony przez Episkopat Polski w 2002 roku ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Główne obchody odbędą się tradycyjnie w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. w południe będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Uroczystości będą transmitowane przez Radio Rodzina i telewizję internetową Dom Józefa.

Zobacz też —> 29 kwietnia – Święto św. Katarzyny ze Sieny, doktora Kościoła, patronki Europy


Obchody tegorocznego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego zostały poprzedzone III edycją Kongresu 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej, który odbywał się w Krotoszynie i Kaliszu w dniach 27 i 28 kwietnia. Szczegółowe informacje o Kongresie 108 znajdują się na stronie www.k108.pl.

Zobacz też —> Ile naprawdę wiemy o cudownym ocaleniu więźniów KL Dachau za przyczyną św. Józefa? – Wkrótce III edycja Kongresu 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej

– Przed nami kolejny Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Jak co roku 29 kwietnia spotkamy się w bazylice św. Józefa, aby wspominać niezwykłe wyzwolenie kapłanów z obozu w Dachau za przyczyną św. Józefa. Chcemy podejmować ich zobowiązanie, które złożyli św. Józefowi. Chcemy pamiętać o kapłanach męczennikach i prosić świętego patrona, żeby kapłani byli gotowi do mężnego wyznawania wiary tak jak ich poprzednicy – powiedział Katolickiej Agencji Informacyjnej biskup kaliski Damian Bryl. Podkreślił, że w tym roku obchody będą miały charakter bardzo rozbudowany, ponieważ w diecezji kaliskiej zaplanowano Kongres 108. Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej. – Z racji przypadającej w tym roku 80. rocznicy śmierci bł. biskupa Michała Kozala chcemy wspominać w szczególny sposób tę niezwykłą postać, dziękując za to wszystko co wniósł w życie Kościoła – zaznaczył bp Bryl.

Zobacz więcej —> Ewa Kotowska-Rasiak/KAI / diecezja.kalisz.pl: Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – zapowiedź

Ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Obchody w Kaliszu są  kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 roku. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 roku.

Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski. 868 duchownych zostało zamęczonych w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.

29 kwietnia 2015 r. w 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau do tego miejsca pielgrzymowali biskupi i kapłani z całej Polski.

Zobacz też —> Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu 

Info na podstawie —> BP KEP / episkopat.pl: 29 kwietnia: Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej (zapowiedź)

Fot. BP KEP

Zobacz też:

Modlitwa za kapłanów – bł. ks. Michał Sopoćko

Modlitwa o dar pokoju – Św. Jan Paweł II

Modlitwa w intencji kapłanów


Abp Kazimierz Majdański o wyzwoleniu obozu w Dachau:

Wideo —> ipnnotacje (2015): KL Dachau – WYZWOLENIE – relacja ks. Kazimierza Majdańskiego