Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

29 kwietnia – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa...

29 kwietnia – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

W dniu 29 kwietnia 2021 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w 76. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau. Główne uroczystości, jak co roku, odbywają się w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył bp Grzegorz Suchodolski z Siedlec.

Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

Zobacz relację Radia Rodzina —> Obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w Kaliszu

Ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Obchody w Kaliszu są  kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 roku. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 roku.

Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski. 868 duchownych zostało zamęczonych w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.

Zobacz też —> 29 kwietnia – Święto św. Katarzyny ze Sieny, doktora Kościoła, patronki Europy

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przypomniał, że obóz koncentracyjny Dachau był szczególnym miejscem męczeństwa polskiego duchowieństwa. Podkreślił, że kapłani polscy byli w Dachau gorzej traktowani niż inni duchowni, np. duchowni niemieccy. Zakazywano im odprawiania Mszy świętej i nabożeństw.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że Dachau jest szczególnie ważnym miejscem dla współczesnego duchowieństwa, dlatego że tam kapłani mogą się uczyć hartu ducha i ofiarności, jaką miało ówczesne duchowieństwo. „Dlatego dzisiaj gdy nie istnieją takie okoliczności, gdy cieszymy się wolnością, warto, żeby księża, którzy lekko nieraz traktują swoje powołanie i z byle powodu rezygnują z niego, zobaczyli, czym jest prawdziwe kapłaństwo” – zaznaczył.

Posłuchaj abpa Stanisława Gądeckiego:

29 kwietnia 2015 r. w 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau do tego miejsca pielgrzymowali biskupi i kapłani z całej Polski.

Tegoroczne obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego były transmitowane z Kalisza przez Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Info na podstawie / więcej —> BP KEP: 29 kwietnia: Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

Zobacz też —> Modlitwa do 108 Męczenników II wojny światowej oraz Wspomnienia z Dachau


Abp Kazimierz Majdański o wyzwoleniu obozu w Dachau:

Wideo —> ipnnotacje (2015): KL Dachau – WYZWOLENIE – relacja ks. Kazimierza Majdańskiego


Dołącz do Get Mercy – dodawaj swoje intencje, wspieraj innych modlitwą i postem: