Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

24 maja 2019 – Dzień Modlitw za Kościół w Ch...

24 maja 2019 – Dzień Modlitw za Kościół w Chinach w święto Matki Bożej z Sheshan

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi P Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, przypada ustanowiony przez Benedykta XVI w 2007 roku Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan, Królowej Chin – narodowego sanktuarium maryjnego. W Polsce główne uroczystości związane z Dniem Modlitw za Kościół w Chinach będą miały miejsce 24 maja 2019 w bazylice św. Krzyża w Warszawie o godz. 18.00.

Wideo —> KAI (12.04.2019): O. Zbigniew Wesołowski SVD o aktualnej sytuacji Kościoła w Chinach

W Polsce pomocą Kościołowi w Chinach zajmuje się powołane w 2011 roku Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ. Tworzą je przedstawiciele męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, księży diecezjalnych oraz osób świeckich. Oprócz ogólnopolskich obchodów Dnia Modlitw za Kościół w Chinach stowarzyszenie pomaga w kształceniu w Polsce chińskich sióstr zakonnych i kleryków. Współpracując z polskim ruchem Światło-Życie, zaprasza też od szeregu lat młodzież chińską na rekolekcje oazowe w Krościenku.

Zobacz też —> 24 maja – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

Ks. Jan Shi Xiaowang zaprasza na tegoroczne obchody Dnia Modlitw za Kościół w Chinach 2019. 24 maja 2019:

Głównym celebransem uroczystości będzie o. Sylwester Grabowski SVD, nowy prowincjał Zgromadzenia Słowa Bożego. Po Mszy św. w dolnym kościele o. Jacek Gniadek SVD, prezes Sinicum, oraz s. Aleksandra Huf SSpS, wiceprezes Stowarzyszenia, opowiedzą o Kościele w Chinach i pokażą zdjęcia z życia katolików w tym kraju. Dwa tygodnie temu wrócili z wizyty w Chinach, gdzie odwiedzili m. in. diecezję Handan, z której przyjeżdżają do Polski stypendyści Sinicum.

Gromadząc się na wspólnej Eucharystii będziemy Bogu dziękować, że na mocy porozumienia podpisanego w 2018 r. między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową wszyscy biskupi chińscy są w komunii z biskupem Rzymu. Daleko jeszcze jednak do prawdziwej wolności religijnej w Chinach i o tym w sposób szczególny będziemy pamiętać w najbliższy piątek na wspólnej modlitwie.

Według nowego prawa dzieci do 18 roku życia nie mają prawa uczestniczyć w Mszy Św. i nabożeństwach razem z rodzicami, a kościoły są ciągle burzone pod pretekstem, że zostały zbudowane bez pozwolenia lokalnych władz.

– czytamy w zaproszeniu w serwisie internetowym Stowarzyszenia “Sinicum”.

Zobacz więcej / materiały liturgiczne / wideo —> sinicum.pl: Zaproszenie na obchody Dnia Modlitw za Kościół w Chinach 2019

24 maja jest w Chinach wspomnieniem Matki Bożej z Sheshan – Królowej Chin. Papież Benedykt XVI ogłosił ten dzień światowym Dniem Modlitw za Kościół w Chinach w liście skierowanym da całego Kościoła powszechnego w 2007 r. Papież napisał: „Jako Pasterz Kościoła powszechnego pragnę wyrazić żywą wdzięczność Panu za bolesne świadectwo wierności, jakie chińska wspólnota katolicka dawała w okolicznościach prawdziwie trudnych. Równocześnie odczuwam jako mój wewnętrzny i niezbywalny obowiązek i jako wyraz mojej ojcowskiej miłości, konieczność utwierdzania w wierze chińskich katolików i wspierania ich jedności za pomocą środków właściwych Kościołowi”.

Info za —> episkopat.pl: 24 maja – Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Modlitwa za naród i Kościół w Chinach Matko Boża z Jasnej Góry i z Sheshan,uproś u Boga dla narodu chińskiegodar…

Opublikowany przez Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ Poniedziałek, 24 października 2016

Modlitwa za naród i Kościół w Chinach

Matko Boża z Jasnej Góry i z Sheshan,
uproś u Boga dla narodu chińskiego
dar wiary, nadziei i miłości.

Chroń Kościół w Chinach w Swoich ramionach.
Niech miłosierny Bóg stale pochyla się nad nim,
aby go uzdrawiać i zbawiać.

Błogosław i umacniaj pragnienie dobra
w każdym Chińczyku.

Matko naszych serc, oddaj Twojemu
umiłowanemu Synowi wszystkich wspierających
dzieło pomocy Kościołowi w Chinach,
a wśród nich członków Sinicum.

Rozpalaj w nas wielką gorliwość i wytrwałość
w dzieleniu się Ewangelią z tym narodem.

Królowo Świata, Królowo Polski, Matko Chin
i całej Azji, módl się za nami teraz i zawsze.

Amen.

Tekst za —> sinicum.pl: Modlitwa za naród i Kościół w Chinach

Każdy naród ma swoje sanktuarium maryjne. Chińczycy pielgrzymują do Matki Bożej z Sheshan. Maj – miesiąc poświęcony…

Opublikowany przez Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ Poniedziałek, 13 maja 2019


Naszym największym pragnieniem jest mieć w Chinach prawdziwą wolność religijną – podkreślał ks. Jan Shi Xiaowang 11 kwietnia 2019 r. w Warszawie podczas konferencji prasowej na temat „Umowy Tymczasowej” między Stolicą Apostolską a Chińską Republiką Ludową. Duchowny podkreślał, że mimo różnych ograniczeń nakładanych przez władze jest nadzieja. Prosił o dalsze wsparcie oraz modlitwę. Okazją do tego będzie m.in. obchodzony 24 maja Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach. 

22 września 2018 r. Stolica Apostolska zawarła z Chińską Republiką Ludową „Umowę Tymczasową” dotyczącą nominacji chińskich biskupów. Jest to pierwsze porozumienie pomiędzy Watykanem i komunistycznymi Chinami. Spór między Rzymem i Pekinem na temat nominacji biskupów pozostawał nierozstrzygnięty od 1958 roku. Chiny chcą mieć całkowita kontrolę nad działalnością religijną. Obok Kościoła oficjalnego istnieje Kościół podziemny. Zgodnie z porozumieniem kandydatury przyszłych biskupów w Chinach będzie zatwierdzał rząd w Pekinie, po czym prześle ich nazwiska papieżowi, który wyda dokument o ich mianowaniu.

Na konferencji prasowej w Centrum Medialnym Katolickiej Agencji Informacyjnej byli obecni: ks. Jan Shi Xiaowang, który od czterech lat studiuje w Polsce na zaproszenie Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ; o. prof. Zbigniew Wesołowski SVD, sinolog i były misjonarz na Tajwanie oraz o. Jacek Gniadek SVD, prezes stowarzyszenia Sinicum. Jak mówili, „Umowa Tymczasowa” u jednych, mimo różnych ograniczeń i presji rządu na Kościół podziemny, budzi nadzieję na poprawę losu chińskich katolików i zjednoczenie tamtejszego Kościoła, u innych powoduje niepokój względem przyszłości zależnej od komunistycznej władzy.

Podczas konferencji prasowej o. Jacek Gniadek zaprezentował najnowszy numer kwartalnika „Chiny Dzisiaj”, który ukazuje się po dwuletniej przerwie w języku polskim. Zachęcił też do włączenia się w obchody Światowego Dnia Modlitw za Kościół w Chinach. Przypada on 24 maja, we wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W Chinach jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.

Info za —> KAI/episkopat.pl: Umowa Tymczasowa między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową

Zobacz też —> ekai.pl: Czy porozumienie watykańsko-chińskie pomoże Kościołowi w tym kraju?