Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

24 maja – Wspomnienie Najświętszej Maryi Pan...

24 maja – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych i Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

W dniu 24 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.

24 maja przypada też w Kościele powszechnym Dzień Modlitw za Kościół w Chinach.  Ten dzień jest w Chinach wspomnieniem Matki Bożej z Sheshan – Królowej Chin.

NMP Wspomożenie Wiernych - Św, Jan Bosko

Fot. Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie

Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych ustanowił papież Pius VII w roku 1816 dla Rzymu i państwa kościelnego na podziękowanie za opiekę Matki Bożej nad Kościołem – tego właśnie dnia, 24 maja 1814, uwolniony z niewoli Napoleona, mógł powrócić na osieroconą przez pięć lat stolicę rzymską. W roku 1959 na prośbę biskupów polskich zostało ono wprowadzone w Polsce.

Czytaj więcej o kulcie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych —> na brewiarz.pl i na wiara.pl


Nabożeństwo do Matki Bożej Wspomożycielki sięga początków chrześcijaństwa. Gdy tylko zaczął rozwijać się wśród wiernych kult Matki Zbawiciela, równocześnie ufność w Jej przemożną przyczynę u Syna nakazywała uciekać się do Niej we wszystkich potrzebach. Tytuł Wspomożycielki Wiernych zawiera w sobie wszystkie wezwania, w których Kościół wyrażał Najświętszej Maryi Pannie potrzeby i troski swoich dzieci…

(…) Miejscem najżywiej rozwiniętego kiedyś kultu Wspomożycielki była Bawaria. Pierwszy kościół pod wezwaniem Wspomożycielki w Bawarii stanął w Pasawie w roku 1624. Zasłynęła w nim rychło figura Matki Bożej, kopia obrazu Cranacha – pątnicy witają Ją okrzykiem: Maria hilf! (Maryjo, wspomagaj).

7 października 1571 r. oręż chrześcijański odniósł decydujące zwycięstwo nad flotą turecką, która zagrażała bezpośrednio desantem Italii. Na pamiątkę tego zwycięstwa papież św. Pius V włączył do Litanii Loretańskiej nowe wezwanie “Wspomożenie wiernych, módl się za nami” (…) Tytuł Wspomożycielki bywa wspominany na równi z wezwaniem „Matki Boskiej Zwycięskiej”…

Czytaj więcej —> wiara.pl: Kto nazwał Maryję Wspomożycielką?


Wielkim czcicielem Matki Bożej Wspomożycielki był salezjanin, prymas Polski, kard. August Hlond. Nie mniej żarliwym apostołem Matki Bożej Wspomożycielki był jego następca, kard. Stefan Wyszyński. Dnia 5 września 1958 roku dzięki jego staraniom Episkopat Polski wniósł do Stolicy Apostolskiej prośbę o zaprowadzenie święta Maryi Wspomożycielki Wiernych w liturgicznym kalendarzu polskim. Wspomnienie tego święta obchodzi się także po ostatniej reformie liturgicznej (1969). Przez wprowadzenie tego święta chciał Episkopat Polski zadokumentować, że naród polski nie tylko wyróżniał się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, ale że może wymienić wiele dat, w której doznał Jej szczególniejszej opieki. Tak więc tytuł ten wyraża z jednej strony hołd wdzięczności dla Maryi jako szczególnej patronki i opiekunki narodu polskiego, a z drugiej strony zachęca do tym większej ku Niej miłości i ufności.

Istniało także w Polsce arcybractwo Matki Bożej Wspomożycielki. O. Honorat Koźmiński założył pod patronatem Wspomożycielki Wiernych nową rodzinę zakonną: Imienia Jezus.

Polskie sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych zostało ustanowione w 2013 r. w salezjańskiej parafii w Rumii na Kaszubach

Zobacz więcej —> wiara.pl: Kult NMP Wspomożycielki Wiernych w Polsce


W Rodzinie Salezjańskiej, od czasów księdza Bosko, Maryja jest wzywana pod tym imieniem. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych jest największym świętem salezjańskim.

Św. Jan Bosko nie od początku swej działalności czcił NMP Wspomożenie Wiernych. Wcześniej szczególnej pomocy szukał u Matki Bożej Pocieszenia. Swoim chłopcom zaś, uczęszczającym do oratorium, jako wzór stawiał Maryję Niepokalaną. Choć jak wiemy, jedna jest tylko Matka naszego Pana, to świat czci ją pod wieloma imionami – ze względu na łaski od Niej otrzymane lub prośby, które do niej kieruje. Dowiedz się dlaczego ks. Bosko wybrał Maryję Wspomożycielkę i dlaczego to jej oddał całe swe życie i dzieło.

Wideo —> Ląd WSDTS: Uroczystość Maryi Wspomożenia Wiernych (24.05)


W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych 24 maja, przypada Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. Ten dzień jest w Chinach wspomnieniem Matki Bożej z Sheshan – Królowej Chin.

Papież Benedykt XVI ogłosił ten dzień światowym Dniem Modlitw za Kościół w Chinach w liście skierowanym da całego Kościoła powszechnego w 2007 r. Papież napisał: „Jako Pasterz Kościoła powszechnego pragnę wyrazić żywą wdzięczność Panu za bolesne świadectwo wierności, jakie chińska wspólnota katolicka dawała w okolicznościach prawdziwie trudnych. Równocześnie odczuwam jako mój wewnętrzny i niezbywalny obowiązek i jako wyraz mojej ojcowskiej miłości, konieczność utwierdzania w wierze chińskich katolików i wspierania ich jedności za pomocą środków właściwych Kościołowi”.

Zobacz też —> Sanktuarium Matki Bożej w Sheshan (tekst + fotografie)

W dniu 24 maja 2024 r. Stowarzyszenie Sinicum zaprasza na uroczystą mszę św. o godz. 18:00 do Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 w Warszawie.

Po skończonej liturgii w dolnym kościele odbędzie się spotkanie z Agnieszką Couderq, autorką wydanej przed rokiem powieści o ojcu Michale Bojmie zatytułowanej „Ostatni wysłannik dynastii Ming. Słońce księżyc i krzyż”.

Więcej na —> sinicum.pl

“24 maja obchodzimy w Kościele kolejny Dzień modlitw za Kościół w Chinach. O co mamy się modlić? Z pewnością słyszeliśmy o prześladowaniach chrześcijan i tajnym porozumieniu Watykanu z Pekinem, ale Chiny nie są na co dzień w centrum naszego zainteresowania.

W samolocie w drodze powrotnej z Mongolii papież Franciszek nawiązał do tego tajnego porozumienia, mówiąc: „Musimy iść naprzód w aspekcie religijnym, aby lepiej się zrozumieć i aby chińscy obywatele nie myśleli, że Kościół nie akceptuje ich kultury i wartości oraz że Kościół jest zależny od innego obcego mocarstwa.”

Czytaj całość —> o. Jacek Gniadek SVD: Dlaczego 24 maja modlimy się za Kościół w Chinach?

W Światowym Dniu Modlitw za Kościół w Chinach Pomoc Kościołowi w Potrzebie przypomina o sytuacji żyjących w kraju chrześcijan, pokazuje przykłady męczeństwa i prosi o modlitwę. „Jeśli brakuje nam wiary, to módlmy się ze względu na ich wiarę” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło. 24 maja, dokładnie 100 lat temu, biskupi chińscy poświęcili swój kraj Matce Bożej.

W raporcie pt. „Wolność religijna na świecie”, jaki publikuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Chiny zostały oznaczone kolorem czerwonym, co wskazuje, że w kraju dochodzi do prześladowań religijnych.

Opisana w dokumencie kampania „sinizacji” ma za zadanie wymóc na wszystkich religiach przestrzeganie ideologii, doktryn i nauk Komunistycznej Partii Chin. Wiąże się to z represjami, którym poddane są grupy wyznaniowe, także chrześcijanie. Szeroka inwigilacja sięga po coraz nowocześniejsze technologie. W całym kraju wykorzystywanych jest 540 mln kamer przemysłowych, z czego wiele posiada funkcję rozpoznawania twarzy.

Raport Pomocy Kościołowi w Potrzebie zwraca uwagę, że Chiny stają się reżimem „ważnym strategicznie”, co pozwala im liczyć na milczenie społeczności międzynarodowej wobec prześladowań i sytuacji wewnętrznej. Dokument nazywa to zjawisko rosnącą „kulturą bezkarności”.

„Za milczeniem świata kryje się czerpanie korzyści z coraz silniejszych związków gospodarczych z Chinami. Zakładnikiem takiej postawy staje się wolność religijna” – wyjaśnia ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP.

Wykładowca UKSW przypomina, że Chiny są Kościołem Męczenników. „Potwierdza to nagranie, jakie obiegło świat, na którym bp John Han Dingxiang błogosławił swoich wiernych krzyżem zza więziennych krat. Kapłan spędził w niewoli 30 lat, zmarł w 2007 roku. Jego ciało świadomie spalono, by grób nie stał się miejscem pielgrzymek i modlitw” – podkreśla ks. prof. Cisło.

W ostatnich latach silnym represjom poddany został kard. Joseph Zen. Emerytowany biskup Hongkongu stanął przed sądem, przed którym odrzucił oskarżenia o „współpracę z obcymi siłami”. Był to pretekst, by osłabić opór kardynała wobec prześladowań i obronę chrześcijan…

Czytaj całość —> pkwp.org: „Wolność religijna zakładnikiem”. Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

Modlitwa Ojca Świętego Benedykta XVI do Matki Bożej w Sheshan:

Matko Boża z Sheshan,
wspieraj wysiłek tych, którzy w Chinach
pośród codziennych trudów nie przestają wierzyć,
żywić nadziei, kochać,
aby nigdy nie bali się mówić o Jezusie światu
i Jezusowi o świecie.
Twoja postać górująca nad sanktuarium
trzyma w górze Syna,
pokazując Go światu, a Jego ramiona
są szeroko otwarte w geście miłości.
Pomagaj katolikom chińskim, aby zawsze byli
wiarygodnymi świadkami tej miłości,
nie odstępując od skały Piotra,
na której zbudowany jest Kościół,
Matko Chin i Azji, módl się za nami teraz i zawsze.
Amen!