Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

24 maja – Wspomnienie Najświętszej Maryi Pan...

24 maja – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych i Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

W dniu 24 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.

24 maja przypada też w Kościele powszechnym Dzień Modlitw za Kościół w Chinach.  Ten dzień jest w Chinach wspomnieniem Matki Bożej z Sheshan – Królowej Chin.

NMP Wspomożenie Wiernych - Św, Jan Bosko

Fot. Salezjański Ośrodek Misyjny w Warszawie

Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych ustanowił papież Pius VII w roku 1816 dla Rzymu i państwa kościelnego na podziękowanie za opiekę Matki Bożej nad Kościołem – tego właśnie dnia, 24 maja 1814, uwolniony z niewoli Napoleona, mógł powrócić na osieroconą przez pięć lat stolicę rzymską. W roku 1959 na prośbę biskupów polskich zostało ono wprowadzone w Polsce.

Czytaj więcej o kulcie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych —> na brewiarz.pl i na wiara.pl


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!

Nabożeństwo do Matki Bożej Wspomożycielki sięga początków chrześcijaństwa. Gdy tylko zaczął rozwijać się wśród wiernych kult Matki Zbawiciela, równocześnie ufność w Jej przemożną przyczynę u Syna nakazywała uciekać się do Niej we wszystkich potrzebach. Tytuł Wspomożycielki Wiernych zawiera w sobie wszystkie wezwania, w których Kościół wyrażał Najświętszej Maryi Pannie potrzeby i troski swoich dzieci…

(…) Miejscem najżywiej rozwiniętego kiedyś kultu Wspomożycielki była Bawaria. Pierwszy kościół pod wezwaniem Wspomożycielki w Bawarii stanął w Pasawie w roku 1624. Zasłynęła w nim rychło figura Matki Bożej, kopia obrazu Cranacha – pątnicy witają Ją okrzykiem: Maria hilf! (Maryjo, wspomagaj).

7 października 1571 r. oręż chrześcijański odniósł decydujące zwycięstwo nad flotą turecką, która zagrażała bezpośrednio desantem Italii. Na pamiątkę tego zwycięstwa papież św. Pius V włączył do Litanii Loretańskiej nowe wezwanie “Wspomożenie wiernych, módl się za nami” (…) Tytuł Wspomożycielki bywa wspominany na równi z wezwaniem „Matki Boskiej Zwycięskiej”…

Czytaj więcej —> wiara.pl: Kto nazwał Maryję Wspomożycielką?


Wielkim czcicielem Matki Bożej Wspomożycielki był salezjanin, prymas Polski, kard. August Hlond. Nie mniej żarliwym apostołem Matki Bożej Wspomożycielki był jego następca, kard. Stefan Wyszyński. Dnia 5 września 1958 roku dzięki jego staraniom Episkopat Polski wniósł do Stolicy Apostolskiej prośbę o zaprowadzenie święta Maryi Wspomożycielki Wiernych w liturgicznym kalendarzu polskim. Wspomnienie tego święta obchodzi się także po ostatniej reformie liturgicznej (1969). Przez wprowadzenie tego święta chciał Episkopat Polski zadokumentować, że naród polski nie tylko wyróżniał się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, ale że może wymienić wiele dat, w której doznał Jej szczególniejszej opieki. Tak więc tytuł ten wyraża z jednej strony hołd wdzięczności dla Maryi jako szczególnej patronki i opiekunki narodu polskiego, a z drugiej strony zachęca do tym większej ku Niej miłości i ufności.

Istniało także w Polsce arcybractwo Matki Bożej Wspomożycielki. O. Honorat Koźmiński założył pod patronatem Wspomożycielki Wiernych nową rodzinę zakonną: Imienia Jezus.

Polskie sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych zostało ustanowione w 2013 r. w salezjańskiej parafii w Rumii na Kaszubach

Zobacz więcej —> wiara.pl: Kult NMP Wspomożycielki Wiernych w Polsce


W Rodzinie Salezjańskiej, od czasów księdza Bosko, Maryja jest wzywana pod tym imieniem. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych jest największym świętem salezjańskim.

Św. Jan Bosko nie od początku swej działalności czcił NMP Wspomożenie Wiernych. Wcześniej szczególnej pomocy szukał u Matki Bożej Pocieszenia. Swoim chłopcom zaś, uczęszczającym do oratorium, jako wzór stawiał Maryję Niepokalaną. Choć jak wiemy, jedna jest tylko Matka naszego Pana, to świat czci ją pod wieloma imionami – ze względu na łaski od Niej otrzymane lub prośby, które do niej kieruje. Dowiedz się dlaczego ks. Bosko wybrał Maryję Wspomożycielkę i dlaczego to jej oddał całe swe życie i dzieło.

Wideo —> Ląd WSDTS: Uroczystość Maryi Wspomożenia Wiernych (24.05)


W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych 24 maja, przypada Dzień Modlitw za Kościół w Chinach.  Ten dzień jest w Chinach wspomnieniem Matki Bożej z Sheshan – Królowej Chin.

Papież Benedykt XVI ogłosił ten dzień światowym Dniem Modlitw za Kościół w Chinach w liście skierowanym da całego Kościoła powszechnego w 2007 r. Papież napisał: „Jako Pasterz Kościoła powszechnego pragnę wyrazić żywą wdzięczność Panu za bolesne świadectwo wierności, jakie chińska wspólnota katolicka dawała w okolicznościach prawdziwie trudnych. Równocześnie odczuwam jako mój wewnętrzny i niezbywalny obowiązek i jako wyraz mojej ojcowskiej miłości, konieczność utwierdzania w wierze chińskich katolików i wspierania ich jedności za pomocą środków właściwych Kościołowi”.

Zobacz też —> Sanktuarium Matki Bożej w Sheshan (tekst + fotografie)


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja