Codzienna Aplikacja Miłosierdzia

Słowo na dziś – 5 lutego 2024

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś poniedziałek, 5 lutego 2024 r., wspomnienie św. Agaty z Sycylii, dziewicy i męczennicy, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 6, 53-56 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o przypadającym dziś wspomnieniu liturgicznym, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 62).


Posłuchaj Ewangelii na 5 lutego 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 5 lutego – św. Agaty, dziewicy i męczennicy

Ewangelia według św. Marka (Mk 6, 53-56)

“Gdy Jezus i uczniowie Jego się przeprawili, przypłynęli do ziemi Genezaret i przybili do brzegu.

Skoro wysiedli z łodzi, zaraz Go rozpoznano. Ludzie biegali po całej owej okolicy i zaczęli znosić na noszach chorych tam, gdzie jak słyszeli, przebywa. I gdziekolwiek wchodził do wsi, do miast czy osad, kładli chorych na otwartych miejscach i prosili Go, żeby ci choć frędzli u Jego płaszcza mogli dotknąć. A wszyscy, którzy się Go dotknęli, odzyskiwali zdrowie.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 5 lutego 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 5 lutego 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Poniedziałek, 5. tydz. zwykły – II)

Wspomnienie św. Agaty z Sycylii

5 lutego Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Agaty, dziewicy i męczennicy.

Agata (etymologicznie: “dobra”) zwana Sycylijską jest jedną z najbardziej czczonych w chrześcijaństwie świętych. Wiadomości o niej mamy przede wszystkim w aktach jej męczeństwa. Agata poniosła męczeństwo w Katanii na Sycylii, prawdopodobnie podczas prześladowań za Decjusza. Jej cześć szerzyła się w całym Kościele już od starożytności, a imię jej włączono do Kanonu Rzymskiego.

Czytaj więcej o św. Agacie —> na brewiarz.pl

Św. Agata jest ostatnią z grona tzw. Czterech Wielkich Dziewic-Męczennic Kościoła Rzymskiego, których wspomnienia przypadają w czterech kolejnych miesiącach zimy: 22 listopada – św. Cecylii, 13 grudnia – św. Lucji, 21 stycznia – św. Agnieszki i 5 lutego – św. Agaty. Życiorysy wszystkich tych czterech kobiet są do siebie podobne: każda z nich oddała życie w obronie wiary i czystości; dwie poniosły męczeństwo w Rzymie, a dwie na Sycylii. Na tej właśnie wyspie urodziła się św. Agata.

Zobacz więcej —> vaticannews.va: Patronka Dnia: Święta Agata – „dobra” święta

Ks. Piotr Spyra:

Czy zauważyłeś, że bardziej pragniesz bliskości Jezusa, gdy masz jakieś niezrealizowane potrzeby? A kiedy już je zaspokoisz, też doświadczasz tego, jak trudno przyjść do Boga? Pierwsze pytanie, jakie się wtedy nasuwa, to po co? Po co mi Bóg?

Niby wiemy tak „ogólnie” po co jest Bóg – do zarządzania światem i takich tam trudnych spraw. Ale kiedy przychodzi zmierzyć się z tym pytaniem osobiście – odpowiedź zależy w dużej mierze od tego, co w danej chwili przeżywam. A mówiąc bardziej precyzyjnie – od tego, czego w danym momencie mi brak.

Za czasów Jezusa przemierzającego Palestynę, jedną z największych potrzeb ludzi był brak zdrowia. Dlatego czytamy dziś o tłumach, które rzuciły się na wędrownego Nauczyciela, gdy tylko wyszedł On z łodzi. Przynoszono do Niego ludzi z wszystkich pobliskich okolic. Tych ludzi było tak wielu, że kładziono ich na ulicach i rynkach, aby mogli dotknąć frędzla szaty Jezusa. A On ich uzdrawiał.

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii (Mk 6, 53-56)


Dzienniczek św. Faustyny, nr 62:

“O życie szare i monotonne, ile w tobie skarbów. Żadna godzina nie jest podobna do siebie, a więc szarzyzna i monotonia znikają, kiedy patrzę na wszystko okiem wiary. Łaska, która jest dla mnie w tej godzinie, nie powtórzy się w godzinie drugiej. Będzie mi dana w godzinie drugiej, ale już nie ta sama. Czas przechodzi, a nigdy nie wraca. Co w sobie zawiera, nie zmieni się nigdy; pieczętuje pieczęcią na wieki.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr  62

Słowo na dziś – 5 lutego 2024