Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

5 lutego – Wspomnienie św. Agaty z Sycylii

5 lutego – Wspomnienie św. Agaty z Sycylii

5 lutego Kościół katolicki obchodzi tradycyjnie liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Agaty, dziewicy i męczennicy. W roku 2023 tego dnia przypada V Niedziela Zwykła A.

Agata (etymologicznie: “dobra”) zwana Sycylijską jest jedną z najbardziej czczonych w chrześcijaństwie świętych. Wiadomości o niej mamy przede wszystkim w aktach jej męczeństwa. Agata poniosła męczeństwo w Katanii na Sycylii, prawdopodobnie podczas prześladowań za Decjusza. Jej cześć szerzyła się w całym Kościele już od starożytności, a imię jej włączono do Kanonu Rzymskiego.

Czytaj więcej o św. Agacie —> na brewiarz.pl

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 5 luty | św. Agata

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


“W rok po śmierci Agaty wybuchł wulkan Etna i lawa zagrażała Katanii. Wówczas ludność udała się z procesją do grobu św. Agaty, kierując w stronę lawy welon, który podczas poddania Agaty próbie ognia jako jedyny nie uległ spaleniu. Lawa zmieniła swój kierunek i Katania została ocalona. Agata była czczona jako święta chroniąca od ognia, a jej welon słynął z cudownych uzdrowień. Pochowane na Sycylii zwłoki Agaty w obawie przed Saracenami przeniesiono do Konstantynopola. Na Sycylię sprowadził je z powrotem święty biskup Maurycy. Podczas związanej z tym uroczystej procesji nastąpiły cudowne uzdrowienia.

Modlono się więc do Agaty, by ustrzegła przed trzęsieniami ziemi, pożarami, piorunami. Św. Agata – patronka Katanii, jest także patronką ludwisarzy, pielęgniarek oraz kobiet z chorobami piersi…”

Czytaj całość —> niedziela.pl: Św. Agata


Posłuchaj fragmentu kazania św. Metodego z Sycylii, biskupa, o świętej Agacie:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 5 lutego 2020


Obraz Alessandro Turchiego “Św. Piotr odwiedza św. Agatę w więzieniu” (olej na łupku skalnym) pokazuje scenę, do jakiej doszło podczas tej ostatniej nocy Agaty w więzieniu.

W sposób cudowny w jej celi pojawił się św. Piotr w towarzystwie anioła trzymającego świecę. Powiedział, że został przysłany przez Jezusa, by ją uleczyć. Chwilę potem zniknął, a ciało Agaty stało się jeszcze piękniejsze niż przed męką…

Czytaj całość —> wiara.pl: Leszek Śliwa, Cud w więziennej celi


Obejrzyj film animowany pt. Święta Agata – z serii “O Świętych dla dzieci”:

Wideo —> Wydawnictwo Promyczek: Święta Agata – z serii “O Świętych dla dzieci” (Wyd. PROMYCZEK)


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja