W poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r., przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Ogólnopolskie obchody tego dnia odbywały się, jak co roku, w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
29 kwietnia, przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Ogólnopolskie obchody tego dnia odbywają się co roku w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. https://t.co/8Mp98lzw0f pic.twitter.com/quC9TJPruB
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 29, 2024
Zobacz też —> 29 kwietnia – Święto św. Katarzyny ze Sieny, doktora Kościoła, patronki Europy
Kaliskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego to kontynuacja dziękczynnych pielgrzymek księży – więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau, którzy 29 kwietnia 1945 roku zostali cudownie wyzwoleni za przyczyną św. Józefa Kaliskiego.
Głównym punktem obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego była Msza św. o godz. 12:00 pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Wcześniej, o godz. 10.00, została otwarta wystawa poświęcona Męczeństwu Duchowieństwa Polskiego w latach II wojny światowej, a następnie miała miejsce konferencja tematyczna.
“Święty Józefie wybrany przez Boga na opiekuna Pana naszego Jezusa Chrystusa, Na oblubieńca przeczystej Bogurodzicy. Racz przyjąć ofiary serc naszych i wysłuchaj prośby, które Tobie w pokorze niesiemy” – Takimi słowami rozpoczyna się akt zawierzenia ułożony przez księży, więźniów obozu koncentracyjnego Dachau, w tym roku został odczytany po zakończonej Mszy św. w kaplicy św. Józefa przez bp. Wiesława Śmigla…
Zobacz relację Radia Rodzina Kalisz —> Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – 79. Rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau
Transmisja Mszy św. w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu
Wideo —> Dom Józefa TV: Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, Msza św. w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu
Uroczystości rozpoczęły się już dzień wcześniej wieczorem, kiedy to w wigilię cudownego ocalenia księży-więźniów KL Dachau koncelebrowano Eucharystię w Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności w podziemiach Bazyliki.
Zobacz —> Program obchodów
W latach II wojny światowej obóz koncentracyjny w Dachau był miejscem, do którego od końca 1940 roku kierowano duchownych aresztowanych przez władze hitlerowskie w różnych krajach podbitych przez III Rzeszę. Z Polski przebywało w nim łącznie 1.773 księży, zakonników i kleryków, spośród których tylko 818 doczekało chwili oswobodzenia obozu w kwietniu 1945 roku.
W dniu 22 kwietnia 1945 roku uroczystym ślubowaniem oddali oni siebie i pozostałych współwięźniów w opiekę Świętemu Józefowi Kaliskiemu i tydzień później – 29 kwietnia – zostali ocaleni z obozowej niewoli przez niewielki oddział patrolowy armii amerykańskiej.
Stało się to niespodziewanie, na dwie godziny przed likwidacją obozu i na kilkanaście godzin przed atakiem na KL Dachau planowanym przez dowództwo amerykańskie. Fakt wcześniejszego wyzwolenia obozu uznany został przez więźniów za szczególną łaskę otrzymaną od Boga za przyczyną Świętego Józefa Kaliskiego.
Po zakończeniu wojny i powrocie do kraju polscy księża i zakonnicy wypełniali swoje obozowe ślubowanie i corocznie pielgrzymowali w dniu 29 kwietnia do Kalisza z dziękczynieniem. W 1970 roku, w 25. rocznicę wyzwolenia obozu, ufundowali w podziemiach kaliskiego Sanktuarium Patrona Kościoła Powszechnego, Kaplicę Wdzięczności i Męczeństwa oraz utworzyli Muzeum i Archiwum, w których zgromadzone zostały dokumenty i przedmioty z lat ich obozowej gehenny.
Od 2005 roku – na mocy decyzji Konferencji Episkopatu Polski – w miejsce pielgrzymek byłych więźniów KL Dachau w Kaliszu odbywają się ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.
Zobacz też —> Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu – Więźniowie Dachau
Info na podstawie —> www.diecezja.kalisz.pl/ BP KEP: 29 kwietnia: Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego
Fot. BP KEP
Prawie trzy tysiące polskich duchownych zginęło z rąk niemieckiego i sowieckiego okupanta w czasie drugiej wojny światowej. Dziś obchodzony jest Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. https://t.co/I8YPS7uOlQ
— Stacja7.pl (@Stacja7pl) April 29, 2024
Zobacz też:
⇒ Modlitwa za kapłanów – bł. ks. Michał Sopoćko
⇒ Modlitwa o dar pokoju – Św. Jan Paweł II
⇒ Modlitwa w intencji kapłanów
✝️ #DzieńMęczeństwaDuchowieństwaPolskiego Na #JasnaGóra znajdują się drewniana monstrancja wykonana przez więźniów w Dachau oraz kielichy mszalne. Paramentów tych używał m_in. męczennik obozu bł. bp Michał Kozal, który do jasnogórskiego #sanktuarium pielgrzymował 9 VIII 1939 r. pic.twitter.com/oXSeD3t8f8
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) April 29, 2024
Abp Kazimierz Majdański o wyzwoleniu obozu w Dachau:
Wideo —> ipnnotacje (2015): KL Dachau – WYZWOLENIE – relacja ks. Kazimierza Majdańskiego
Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!