Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Modlitwa za maturzystów w Łagiewnikach – Por...

Modlitwa za maturzystów w Łagiewnikach – Poranna Msza św. we wspomnienie św. Jadwigi, królowej – 8 czerwca 2020

O. Jacek Wolan SP, duszpasterz młodzieży, współorganizator „Duchowej Adopcji Maturzysty” modlił się w poniedziałek 8 czerwca 2020 r. – we wspomnienie św. Jadwigi, królowej – w intencji zdających w tym roku egzamin dojrzałości, podczas porannej Mszy św. w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, transmitowanej przez TVP1.

O. Jacek Wolan SP, duszpasterz młodzieży, współorganizator „Duchowej Adopcji Maturzysty” modlił się dziś – we…

Opublikowany przez Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Niedziela, 7 czerwca 2020

 

Jak mówił o. Wolan, być może w tym miejscu, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, szczególnie najbardziej brzmią słowa: „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. – Być może z wielką wrażliwością wsłuchujemy się właśnie w te słowa. Chcę tylko jedną myśl zostawić przed tymi wszystkimi zadaniami, które nas dzisiaj czekają.

Mianowicie w tym błogosławieństwie, owszem, ukryta jest obietnica, z której przecież bardzo często korzystamy, choćby wtedy kiedy klękamy w konfesjonale. Wtedy korzystamy z tego miłosierdzia. Ale oprócz tej obietnicy w tym błogosławieństwie jest również ukryte zadanie, pewne wezwanie: „Błogosławieni miłosierni. Oni miłosierdzia dostąpią”.

Licząc, bardzo licząc na Boże miłosierdzie, chciejmy szczególnie dzisiaj, potraktować je jako zadanie, żeby nie tylko zatrzymywać się na tym co jest przykazaniem, tak Bożym jak i kościelnym, ale żeby wychodzić ponad to i spróbować żyć tym błogosławieństwem. Żyć nie tylko obietnicą, ale i tym wezwaniem, które jest ukryte w tym błogosławieństwie – powiedział.

Kapłan zauważył, że w tej szczególnej Mszy świętej uczestniczą duchowo również osoby, które pozostają w swoich domach, pozostają w szpitalu, osoby chore, cierpiące. – Więc może dla was, drodzy, szczególnie dla was, blisko brzmią dzisiaj te słowa: „Błogosławieni, którzy się smucą albowiem oni będą pocieszeni”. Zachęcam was do tego, żebyście dzisiaj ten dzień, dzień waszej choroby, dzień waszego odosobnienia, dzień waszego cierpienia, właśnie przeżyli w ten sposób – wsłuchując się w tę obietnicę z Jezusowej Ewangelii: „Błogosławieni, którzy się smucą albowiem oni będą pocieszeni”. Mając świadomość tego, że pociecha, której doświadczamy nie tylko płynie od drugiego człowieka, ale przede wszystkim od samego Boga – podkreślił.

W dniu dzisiejszym rozpoczynają się matury. – Zastanawiałem się, które z tych błogosławieństw należałoby w sposób szczególny dedykować tegorocznym maturzystom, którzy przecież aż tak bardzo i tak długo czekali na ten czas matur. I być może trzeba by było dodać do tej całej listy błogosławieństw jeszcze jedno, a mianowicie: „Błogosławieni ci, którzy pragną pokoju albowiem oni będą obdarzeni pokojem”.

Dzisiaj nie chcemy maturzystów rozliczać z tego czy się dobrze przygotowali, czy się niedostatecznie przygotowali, chociaż pewnie każdy maturzysta dzisiaj, kiedy już ma stanąć przed egzaminem, pewnie sobie myśli, że mógłby się przygotować lepiej. Zostawcie to – jeżeli nas słuchacie – zostawcie te roztrząsania. Tyle pracy ile włożyliście, tę pracę chciejcie przedstawić Panu Bogu. I dzisiaj prosimy dla was o dar pokoju, żeby Pan Bóg obdarzył was swoim pokojem. Żebyście pełni też takiego ludzkiego pokoju, byli w stanie podejść do tego dzisiejszego i kolejnych egzaminów w ramach tegorocznych matur – mówił pijar.

O. Wolan zachęcał, by dziś sięgnąć po błogosławieństwa – jeżeli nie po tekst Ewangelii, to przynajmniej przypomnieć sobie te błogosławieństwa. – A być może jakieś doświadczenia tego dzisiejszego dnia w sposób szczególny jakoś sprowokują nas i zainspirują do tego, żeby do tych błogosławieństw wrócić – powiedział.

Małgorzata Pabis

Info i foto za —> milosierdzie.pl: Msza “telewizyjna” – 8.06.2020


Św. Jadwiga urodziła się w roku 1374 jako córka króla Węgier i Polski, Ludwika. Po ojcu odziedziczyła tron Polski i w roku 1384 została ukoronowana. Poślubiła wielkiego księcia Litwy, Władysława Jagiełłę, i przyczyniła się do nawrócenia tego kraju na chrześcijaństwo. Przyczyniła się też do powstania w Krakowie Wydziału Teologicznego i odnowienia Uniwersytetu. Przez całe życie odznaczała się hojnością dla ubogich. Zmarła w Krakowie 17 lipca 1399 roku.

Wspomnienie św. Jadwigi Królowej zostało przeniesione na 8 czerwca z 17 lipca po kanonizacji św. Jadwigi.

Zobacz więcej —> o św. Jadwidze, królowej


– Niech te zmagania zakończą się pełnym sukcesem, wielką radością i satysfakcją. Trzymam za was kciuki. Na pewno będę się modlił w waszych intencjach – powiedział abp Marek Jędraszewski składając życzenia maturzystom, którzy już w poniedziałek rozpoczynają pisemne egzaminy dojrzałości.

Posłuchaj słowa metropolity krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego ⇒ do tegorocznych Maturzystów