Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Kolejarze w Łagiewnikach – XX Ogólnopolska P...

Kolejarze w Łagiewnikach – XX Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia – 10 września 2022

W sobotę 10 września 2022 r. do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przybyła XX Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy. Uroczystej Mszy św. w Bazylice przewodniczył i homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski. Eucharystię poprzedziło nabożeństwo Drogi Krzyżowej i konferencja.

Wideo↑ —> Archidiecezja Krakowska: XX Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Po uroczystym wprowadzeniu blisko 50 pocztów sztandarowych, w samo południe rozpoczęła się Msza święta. Zebranych w Bazylice przywitał ks. Zbigniew Bielas. Rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał, że w tym roku obchodzimy 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. – W sierpniu świętowaliśmy uroczystości rocznicowe, dziś włączają się również kolejarze przeżywający swoją jubileuszową, XX już pielgrzymkę. Jej hasłem są słowa zaczerpnięte z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku: W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój… W tym roku prosimy o pokój, szczególnie o pokój dla udręczonej wojną Ukrainy – przypomina nam o tym stojący tutaj Dzwon Nadziei dla Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy na Ukrainie, poświęcony w czasie sierpniowych uroczystości. To znak naszej duchowej łączności i solidarności – mówił, życząc, by modlitwa u Pana Jezusa Miłosiernego i wstawiennictwo św. Katarzyny, patronki kolejarzy oraz Apostołów Miłosierdzia św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II wyprosiła dar jedności, pokoju, solidarności i Boże błogosławieństwo.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

W homilii abp Marek Jędraszewski przypomniał historię tradycji pielgrzymowania przez kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i ideę pociągu papieskiego. Zauważył, że obecna pielgrzymka kolejarzy odbywa się w szczególnym czasie wojny na Ukrainie, a wraz z agresją Rosji zapanowały przemoc i okrucieństwo, ale także zrodził się wielki podziw dla ukraińskiego narodu.

W tym trudnym czasie Polska, która u swych fundamentów jest chrześcijańska, wyświadczyła Ukrainie pomoc. Pomagali także kolejarze, którzy umożliwili uchodźcom poruszanie się po kraju. – To wielka radość i duma, że mimo obaw, iż ustanie w nas gotowość niesienia pomocy, że będziemy zmęczeni tą sytuacją, ciągle jest w nas otwarte, pełne miłosiernej miłości serce dla tych, którzy są bardziej od nas potrzebujący – stwierdził arcybiskup. Zauważył, że Polska od razu nazwała agresora po imieniu i domagała się zdecydowanych sankcji. – Jesteśmy dotknięci niemałym kryzysem, ale za naszą granicą giną ludzie. Nie wolno nam zatracić właściwej oceny sytuacji i tego co się dzieje na ukraińskiej ziemi – mówił.

Abp Jędraszewski zauważył, że zebrani są zobowiązani, by pamiętać o bohaterskich kolejarzach, którzy wraz z żołnierzami i ludnością cywilną stawili opór niemieckim okupantom i spotkali się z dramatycznymi represjami. – Sprawiedliwość wymaga, by o nich pamiętać. Sprawiedliwość domaga się, byśmy także dziś podczas tej XX pielgrzymki polskich kolejarzy modlili się za nich i dziękowali za to, że swoją bohaterską postawą wykuli etos polskiego kolejarza, do którego dziś z taką troską powracacie – mówił Arcybiskup.

Pasterz Kościoła krakowskiego przypominał, że w 1928 r. św. Siostra Faustyna, przebywając w Warszawie widziała Chrystusa, który pobłogosławił cały kraj, czyniąc znak krzyża. Na początku 1934 r. św. Siostra Faustyna modliła się za ojczyznę. „Jezu, nie patrz na grzechy nasze, ale spójrz się na łzy dzieci małych, na głód i zimno, jakie cierpią. Jezu, dla tych niewiniątek, udziel mi łaski, o którą Cię proszę dla Ojczyzny mojej». W tej chwili ujrzałam Pana Jezusa, który miał oczy zaszłe łzami i rzekł do mnie: «Widzisz, córko moja, jak bardzo mi ich żal, wiedz o tym, że one utrzymują świat»” – zapisała. Arcybiskup stwierdził, że świat utrzymują łzy ukraińskich dzieci, Jezusa Chrystusa i wstawiennictwo św. Siostry Faustyny.

Posłuchaj homilii abpa Marka Jędraszewskiego:

Wideo —> Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

W darze ofiarnym kolejarze przynieśli m.in. replikę Pociągu Papieskiego. Pielgrzymka zakończyła się modlitwą w Godzinie Miłosierdzia.

Info i foto za —> Małgorzata Pabis, Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Kolejarze w Łagiewnikach


Odwiedź serwis Get Mercy – zobacz mapę sanktuariów Bożego Miłosierdzia, znajdź najbliższe!

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja