Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Inauguracja obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej ...

Inauguracja obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920 – Msza św. w kościele konkatedralnym pw. Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie – 13 sierpnia 2020 (Transmisja online)

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku zostały zainaugurowane 13 sierpnia 2020 r. w kościele konkatedralnym pw. Matki Bożej Zwycięskiej (ul. Grochowska 365 w Warszawie) Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Transmisję w internecie udostępniła SalveNet. – Jesteśmy tu dziś w imię długu wdzięczności za ocalenie Warszawy, Polski, Europy i świata przed nawałą ateistycznego komunizmu – mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz.

Zobacz też —> Program obchodów religijnych 100-lecia Bitwy Warszawskiej w dniach 13-17 sierpnia 2020

Uroczystą Eucharystię koncelebrowali biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński oraz biskup pomocniczy tej diecezji Marek Solarczyk. Do świątyni przybyli przedstawiciele władz państwowych, w tym rządu i parlamentu, delegacja władz samorządowych, alumni, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz harcerze.

We wstępie do liturgii bp Kamiński przypomniał krótko okoliczności wyruszenia sto lat temu ks. Ignacego Skorupki i młodych ochotników polskiej armii z kaplicy pw. Bożego Ciała na starym cmentarzu kamionkowskim, gdzie dziś stoi konkatedra pw. Matki Bożej Zwycięskiej, na front walki z bolszewikami.

– Dzisiaj w tej świątyni będącej wotum dziękczynnym za Cud nad Wisłą pragniemy z głębi naszych serc wypowiedzieć Bogu i Matce Zbawiciela nasze dziękczynienie i uwielbienie. Bohaterom tamtych dni oddajemy należny szacunek i pamięć w modlitwie – powiedział ordynariusz warszawsko-praski.

Czytaj więcej —> KAI / Archidiecezja Warszawska: Kard. Nycz: jesteśmy dłużnikami dowódców i żołnierzy Bitwy Warszawskiej

Posłuchaj homilii kard. Kazimierza Nycza:

Wideo —> Salve NET: 100-lecie Bitwy Warszawskiej – Msza Św. Kamionek (13.08.2020 godz. 18.00)


Zobacz też —> Program obchodów religijnych 100-lecia Bitwy Warszawskiej w dniach 13-17 sierpnia 2020


Po Mszy św. na murze konkatedry została odsłonięta tablica poświęcona ks. Ignacemu Skorupce i żołnierzom Armii Ochotniczej. To właśnie z tej świątyni na linię frontu walk z bolszewikami pod Warszawę wymaszerowali ochotnicy na czele z ks. Skorupką. Następnego dnia po wymarszu bohaterski kapelan 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej zginął na polu walki pod Ossowem.

Parafię na Kamionku reaktywowano po ponad 200-letniej przerwie 22 lutego 1917 r., nadając jej nowy tytuł: Parafia Bożego Ciała (pierwotnie św. Stanisława, Biskupa i Męczennika). Nawiązano w ten sposób do tytułu, jaki nosił mały kościółek, stojący wówczas na cmentarzu kamionkowskim. Przez pierwsze lata parafia funkcjonowała przy tym właśnie kościółku.

13 sierpnia 1920 r. ks. Ignacy Skorupka odprawił w starym kościółku Mszę świętą i spowiadał żołnierzy 236. pułku piechoty, którego był kapelanem. Nazajutrz zginął na polu chwały pod Ossowem, w przeddzień bitwy będącej wielkim zwycięstwem wojsk polskich nad bolszewickimi, która przeszła do historii jako “Cud nad Wisłą”.

8 września 1929 r. kard. Aleksander Kakowski pobłogosławił i wmurował kamień węgielny pod nową świątynię, której nadano tytuł Matki Bożej Zwycięskiej, gdyż postanowiono ją wznieść jako wotum Stolicy za “Cud nad Wisłą”.

Pod koniec lat 30. XX w. umieszczono w ołtarzu głównym kościoła powstały w 1935 r. tryptyk pędzla Bronisława Wiśniewskiego, upamiętniający Bitwę Warszawską. Przedstawia on Matkę Bożą Zwycięską, której oddają dziękczynny hołd dwaj polscy święci: Andrzej Bobola i Stanisław Kostka (skrzydło lewe) oraz arcybiskup Achilles Ratti, ówczesny nuncjusz apostolski, a późniejszy papież Pius XI i ks. Ignacy Skorupka (skrzydło prawe). W tle widoczna jest walka z wojskiem bolszewickim pod Radzyminem oraz kościół w Radzyminie, dzisiejsza kolegiata.

25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II dokonał reorganizacji struktury administracyjnej Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i ustanowił Diecezję Warszawsko-Praską. Wyznaczył też świątynię na Kamionku na konkatedrę, a Matkę Bożą Zwycięską, czczoną w tutejszej świątyni, ogłosił Patronką nowej diecezji.

Za —> KAI / Archidiecezja Warszawska: Kard. Nycz: jesteśmy dłużnikami dowódców i żołnierzy Bitwy Warszawskiej


Tego dnia, także o godz. 18.00 w katedrze warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika została odprawiona Msza św. w intencji obrońców Ojczyzny w 1920 roku. Następnie miał miejsce Apel Poległych i tematyczna gra terenowa dla dzieci i młodzieży.

Z kolei w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, (ul. Kościelna 54) w Wołominie odprawiona została o godz. 18.00 Msza św. w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej. Następnie odbył koncert w wykonaniu pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego —> Transmisja koncertu “W Duchu Niepodległej”

Bitwa Warszawska – decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej – rozegrała się w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Jest określana mianem “cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę dopiero co zdobytej niepodległości i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Wojska Polskie działały pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zobacz też —> Diecezja Warszawsko-Praska: 100. rocznica Bitwy Warszawskiej – obchody w DW-P (transmisje)


Zaproszenie na obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 – bp Romuald Kamiński:

 

Wideo↑ —> Diecezja Warszawsko-Praska/Salve NET: Zaproszenie na obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej – bp Romuald Kamiński