W sobotę 15 sierpnia 2020 r., w dniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, Mszę św. na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Ossowie odprawi Przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki. W Eucharystii sprawowanej w katedrze polowej o godz. 9.30 przez ordynariusza wojskowego bp. Józefa Guzdka weźmie udział prezydent Andrzej Duda.
Rocznicowym liturgiom sprawowanym na terenie diecezji warszawsko-praskiej i archidiecezji warszawskiej w dniach 13-17 sierpnia 2020 r. przewodniczyć będą przewodniczący Episkopatu, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, biskup warszawsko-praski bp Romuald Kamiński, Prymas Polski abp Wojciech Polak i nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. W programie obchodów zaplanowano też apele poległych, pikniki wojskowe, gry terenowe i wykłady.
Wideo↑ —> Diecezja Warszawsko-Praska/Salve NET: Zaproszenie na obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej – bp Romuald Kamiński
💯🎥📻 By ułatwić śledzenie na bieżąco obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej info. i relacje oznaczane będą #BitwaWarszawska #CudNadWisłą #BW1920.
💻🔎 Zachęcamy diecezjan oraz przedstawicieli mediów do używania tych hasztagów przy zamieszczaniu materiałów z uroczystości. pic.twitter.com/swI8X47Rht
— Diecezja Wwa-Praga (@Diecezja_DWP) August 13, 2020
Bitwa Warszawska – decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej – rozegrała się w dniach 13-25 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Jest określana mianem “cudu nad Wisłą” i uznawana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata. Bitwa zadecydowała o zachowaniu przez Polskę dopiero co zdobytej niepodległości i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Wojska Polskie działały pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego.
W wyniku walk po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, a 22 tys. zostało rannych zaś 10 tys. zaginęło. Zgodnie z szacunkami straty bolszewickie wyniosły 25 tys. poległych lub ciężko rannych. 60 tys. trafiło do polskiej niewoli a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców…
Zobacz też —> Diecezja Warszawsko-Praska: 100. rocznica Bitwy Warszawskiej – obchody w DW-P (transmisje)
Program uroczystości 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku w dniach 13-17 sierpnia 2020
Czwartek – 13 sierpnia 2020
Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zostały zainaugurowane 13 sierpnia. W kościele konkatedralnym pw. Matki Bożej Zwycięskiej (ul. Grochowska 365) Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz relację / posłuchaj homilii kard. Kaźmierza Nycza —> Inauguracja obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920
Kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystej inauguracji obchodów stulecia #BitwaWarszawska: wszyscy jesteśmy dłużnikami tej bitwy, tej wojny i tego trudu dowódców i żołnierzy, którzy nas ocalili.
Mszę Świętą w Konkatedrze na Kamionku koncelebrowali #BpKamiński oraz @bpmsolarczyk. pic.twitter.com/VspUVoaNls
— Diecezja Wwa-Praga (@Diecezja_DWP) August 13, 2020
Tego dnia, także o godz. 18.00 w katedrze warszawsko-praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika została odprawiona Msza św. w intencji obrońców Ojczyzny w 1920 roku. Następnie miał miejsce Apel Poległych i tematyczna gra terenowa dla dzieci i młodzieży.
Z kolei w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, (ul. Kościelna 54) w Wołominie odprawiono o godz. 18.00 Mszę św. w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego —> Transmisja koncertu “W Duchu Niepodległej”
Piątek – 14 sierpnia 2020
Dzień później, 14 sierpnia 2020 r., o godz. 6.00 w Ossowie zostanie odprawiona Msza św. polowa przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki, kapelana polskich wojsk. O godz. 19.30 zostanie odsłonięte popiersie śp. Sławomira Skrzypka, prezesa NBP (Polana Dębów Pamięci przy Cmentarzu Bohaterów 1920 roku). O godz. 21.00 odbędzie się uroczysty Apel Poległych przy krzyżu upamiętniającym śmierć ks. Ignacego Skorupki.
14 sierpnia o godz. 18.00 ulicami Starego Miasta w Warszawie przejdzie procesja z Figurą Matki Bożej Łaskawej. O godz. 19.00 rozpocznie się Msza Święta w sanktuarium MB Łaskawej z poświęceniem Buławy Hetmańskiej i udekorowaniem nią MB Łaskawej. Przewodniczyć będzie abp. Stanisław Gądecki. Obecny ma być Prezydent RP. Buławę wykonała gdańska pracownia Drapikowski Studio. Następnie, o godz. 20. 15 odbędzie się koncert okolicznościowy.
Z kolei w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św., po której zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki.
W Wólce Radzymińskiej o godz. 17.00 Marek Solarczyk odprawi Mszę św. przy pomniku na miejscu bitwy i ukazania się Matki Bożej.
Sobota – 15 sierpnia 2020
W sobotę 15 sierpnia 2020 r. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odprawi o godz. 9.30 Mszę św. na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Ossowie.
Również o godz. 9.30 biskup polowy Józef Guzdek odprawi Mszę św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w intencji polskich sił zbrojnych, weteranów walk o niepodległość Polski, polskich żołnierzy poległych na frontach wojen oraz na służbie na całym świecie. W uroczystej Eucharystii z okazji Święta Wojska Polskiego i uroczystości Wniebowzięcia NMP wezmą udział najwyższe władze państwowe z prezydentem RP Andrzejem Dudą. W tym dniu okolicznościowe Msze święte sprawowane będą także w kościołach garnizonowych w całej Polsce.
W parafii Matki Bożej Zwycięskiej (ul. Grzybowa 1), o godz. 13.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji warszawski-praskiej Marka Solarczyka, połączona z poświęceniem tablicy upamiętniającej 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. Następnie planowany jest koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Victoria.
Mszy św. sprawowanej o godz. 17.00 na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński, prymas Polski, abp Wojciech Polak. O godz. 21.00 zostanie odprawiony Apel Poległych, po czym zostaną złożone wieńce.
O godz. 21.00 w parafii św. Jana Pawła II (ul. Słowackiego 58) w Radzyminie Mszy św. przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial. Od godz. 22.30 do 6.00 potrwa nocne czuwanie modlitewne.
Niedziela – 16 sierpnia 2020
W niedzielę 16 sierpnia 2020 r. o godz. 12.00 w parafii św. Jana Pawła II (ul. Słowackiego 58) w Radzyminie biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński odprawi Mszę św. oraz poświęci figurę Matki Bożej Łaskawej. Następnie zaplanowano piknik wojskowy.
💬 "Matki odprowadzały synów, dawały im medalik i różaniec na drogę <Niech Cię Matka Boska broni>, a Warszawa klęczała. 16 sierpnia, dzień po Cudzie nad Wisłą, przyjdźcie do Radzymina".
Zaprasza bp Józef Zawitkowski.#BitwaWarszawska #CudNadWisłą #BW1920https://t.co/Zq7AapU2b3 pic.twitter.com/g6X78jlIwT
— Diecezja Wwa-Praga (@Diecezja_DWP) August 9, 2020
Tego samego dnia w parafii św. Brata Alberta Warszawie-Wesołej (ul. Szeroka 2) o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w intencji Ojczyzny w ramach Ogólnopolskich Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka św. Jana Pawła II.
Następnie odbędzie się jubileuszowy koncert „Urodzeni do wolności” oparty m.in. na filozoficzno-religijnych rozważaniach św. Jana Pawła II na temat odpowiedzialnej wolności w życiu jednostki i narodu. Wystąpią znani artyści polscy oraz artyści Teatru Wielkiego. Koncert przygotowany został przez Parafię we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach Ogólnopolskich Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Transmitowany będzie przez TVP.
17 sierpnia 2020
Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończą się 17 sierpnia. W tym dniu w Mińsku Mazowieckim przed obrazem Matki Bożej Anielskiej (Hallerowskiej), w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościelnej 1) Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.
Info na podstawie —> Archidiecezja Warszawska: Obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej