Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 2...

Czy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

W sobotę 25 marca 2023 r. przypada w Kościele powszechnym uroczystość Zwiastowania Pańskiego, przypominająca o tym wielkim zdarzeniu, od którego rozpoczęła się nowa era w dziejach ludzkości. Archanioł Gabriel przyszedł do Maryi, niewiasty z Nazaretu, by zwiastować Jej, że to na Niej spełnią się obietnice proroków, a Jej Syn, którego pocznie w cudowny i dziewiczy sposób za sprawą Ducha Świętego, będzie Synem samego Boga. Od 1998 r. w Kościele w Polsce tego dnia obchodzimy również Dzień Świętości Życia

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia, obchodzona jest w Kościele tradycyjnie dokładnie 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem – 25 marca. Święto to obchodzono w Kościele wschodnim 25 marca już w VI wieku. W Kościele zachodnim wprowadzono je w VIII wieku. Powszechnie posługujemy się dwiema modlitwami, które upamiętniają moment Zwiastowania. Są to “Zdrowaś Maryjo” i “Anioł Pański”.

Fakt, że uroczystość ta przypada często w trakcie Wielkiego Postu uzmysławia nam, że tajemnica Wcielenia jest nierozerwalnie związana z tajemnicą śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl

Od 1998 r. w Kościele w Polsce 25 marca obchodzimy również Dzień Świętości Życia, który został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski jako odpowiedź na apel Jana Pawła II zawarty w encyklice „Evangelium Vitae” z 1995 roku.

W Dniu Świętości Życia wiele osób składa przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli zobowiązuje się do dziewięciomiesięcznej modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki.


Czy w uroczystość Zwiastowania Pańskiego – 25 marca – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, iż w niedziele oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej.

Mimo wyjątkowego charakteru uroczystości Zwiastowania Pańskiego, wierni w Polsce nie są zobowiązani w dniu 25 marca 2023 r. do udziału we Mszy św. i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Świętami nakazanymi w Polsce są bowiem:

• uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

• uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)

• uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli (6 stycznia)

• uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc (niedziela, 9 kwietnia 2023)

• Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela, 21 maja 2023)

• uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Świątki (niedziela, 28 maja 2023)

• uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (8 czerwca 2023)

• uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

• uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)

oraz wszystkie niedziele w ciągu roku (w całym Kościele powszechnym).

W liście pasterskim nt. przykazań kościelnych  (2003 r.) polscy biskupi zachęcali jednak:

Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (…) Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.

Za—> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych


Posłuchaj Ewangelii na 25 marca 2022 roku z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 25 marca – Uroczystość Zwiastowania Pańskiego


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja