Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

10 maja 2024 w Krakowie – Oficjalne rozpoczę...

10 maja 2024 w Krakowie – Oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć

W piątek, 10 maja 2024 r. o godz. 10:00, w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, który tym samym zostanie oficjalnie rozpoczęty. Podczas tego wydarzenia zostanie zaprzysiężony trybunał, który będzie przesłuchiwał świadków i zbierał inne dowody wymagane do przeprowadzenia rzetelnie postępowania. Od tego momentu Helena Kmieć będzie nazywana Służebnicą Bożą.

Zobacz relację —> Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć – Kraków, 10 maja 2024

Wideo↑ —> Archidiecezja Krakowska: Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego na poziomie diecezjalnym Sługi Bożej Heleny Kmieć

Choć samo rozpoczęcie procesu nie oznacza, że zakończy się on beatyfikacją, to jest to ważny etap na długiej drodze do ogłoszenia przez Kościół młodej misjonarki błogosławioną. Był on poprzedzony powołaniem postulatora, ks. dra Pawła Wróbla SDS, który przy współpracy z wieloma osobami przygotował niezbędną dokumentację, zebrał świadectwa oraz różnego rodzaju materiały. Następnie Metropolita Krakowski powołał komisję historyczną i cenzorów teologów do skompilowania relacji historycznej o życiu kandydatki na ołtarze i cenzury jej pism. Z kolei po uzyskaniu pozytywnej opinii ze strony Episkopatu Polski jak i nulla osta („brak przeszkód”) Dykasterii ds. Świętych, abp Marek Jędraszewski podjął decyzję o rozpoczęciu fazy diecezjalnej procesu beatyfikacyjnego.

Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 roku w Krakowie. W 2012 roku znalazła swoje miejsce w Wolontariacie Misyjnym Salvator, działającym przy zgromadzeniu zakonnym salwatorianów. W 2013 roku pojechała na misję do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy. Kolejną jej misją w 2014 roku była posługa w Rumunii (Timisoara). Ostatnią jej misją miała być półroczna posługa w Ameryce Południowej. 8 stycznia 2017 roku rozpoczęła posługę na placówce misyjnej sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie w Boliwii. 24 stycznia, miał miejsce napad na ochronkę dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką. Podczas zdarzenia napastnik ugodził nożem Helenę, która pomimo prób ratowania życia, zmarła.

Postulator prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogą podzielić się wiedzą na temat życia Heleny Kmieć oraz informacjami dotyczącymi łask, które przypisywane są jej wstawiennictwu.

Korespondencję można kierować:

Biuro Postulacyjne Procesu Beatyfikacyjnego Heleny Kmieć
ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków
tel. +48 12 352 27 55
e-mail: beatyfikacja@helenakmiec.pl

Info i foto na podstawie —-> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć


– Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej – pisze w specjalnym edykcie abp Marek Jędraszewski. Dokument został odczytany w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. we wszystkich kaplicach i kościołach archidiecezji krakowskiej.

Przeczytaj tekst —> Edykt w sprawie procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej Heleny Kmieć

– Ona pokazuje swoim życiem to, że młody człowiek pełen pasji, różnego rodzaju naturalnych predyspozycji i przebojowości może odnaleźć swoje miejsce w Kościele – mówi o Helenie Kmieć, w rozmowie z Biurem Prasowym Archidiecezji Krakowskiej, ks. Paweł Wróbel SDS, postulator procesu beatyfikacyjnego.

Przeczytaj rozmowę —> Nieustająca inspiracja. 10 maja rozpocznie się proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!