Zgodnie z kanonami 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w święta nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.
Uwaga – w roku 2020 i 2021, w związku z pandemią koronawirusa, polscy biskupi ogłosili na terenie swoich diecezji decyzje o dyspensie od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św., w ściśle określonym czasie i na konkretnych warunkach (np. dla konkretnych grup osób). Warto sprawdzić szczegóły na stronach internetowych diecezji.
Zobacz też —> Dyspensa od uczestnictwa w Eucharystii nie oznacza zakazu pójścia na Mszę świętą – Rzecznik Episkopatu Polski – 4 grudnia 2020
Świętami nakazanymi w Polsce, poza wszystkimi niedzielami, są:
uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (3 czerwca 2021)
uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).
Na powyższej liście nie uwzględniono uroczystości przypadających w niedziele (np. Wielkanoc, 3 kwietnia 2021 r. czy Wniebowstąpienie Pańskie przeniesione na 7. niedzielę wielkanocną od 2003 roku – 13 maja 2020 r.) ponieważ niedziela zawsze jest “świętem nakazanym”.
Które dni to święta nakazane i co to dokładnie oznacza?
Polecamy -> https://t.co/FJV3OgTdnY#święta #ŚwiętaNakazane #majowka pic.twitter.com/jTysV6f9Qt— Misericors_PL (@Misericors_PL) April 30, 2018
Lista ta obowiązuje od 30 listopada 2003 r. – zgodnie z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 r. Na terenie Polski zniesiony został obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej w trzy kolejne uroczystości:.
uroczystość świętego Józefa (19 marca)
uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca)
uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)
Info za —> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych oraz brewiarz.pl: Rok liturgiczny
Polscy biskupi zachęcają jednak w liście pasterskim nt. przykazań kościelnych z 2003 roku:
Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (…) Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.
Zobacz też —> ekai.pl: Nakazane święta kościelne w 2020 roku
Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1)
Zobacz też:
Dekret dotyczący świąt zniesionych w Polsce
Z potrzeby serca czy z obowiązku? O niedzielnej Mszy Świętej.
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: