Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Święto Miłosierdzia Bożego – geneza, histori...

Święto Miłosierdzia Bożego – geneza, historia i obietnice Pana Jezusa

Święto Miłosierdzia Bożego Kościół obchodzi w I niedzielę po Wielkanocy, w tym roku 16 kwietnia 2023. Ustanowił je dla całego Kościoła papież Jan Paweł II w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r. Obecnie jest nazywane też Niedzielą Miłosierdzia.

Wcześniej, jako pierwszy wpisał je do kalendarza liturgicznego kardynał Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej w roku 1985, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski św. Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce…

Zobacz też:

“Miłosierdzie dla nas i całego świata” – Akcja modlitewna Stowarzyszenia “Faustinum” w Święto Miłosierdzia Bożego 2023

⇒ Święto Miłosierdzia Bożego 2023 w Łagiewnikach – Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i zaproszenie rektora ks. Zbigniewa Bielasa

Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego – wprowadzenie


Święto Miłosierdzia Bożego ma najwyższą rangę wśród wszystkich postaci nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, które zostały objawione Siostrze Faustynie.

Po raz pierwszy o ustanowieniu tego święta mówił Jezus w Płocku w 1931 r., gdy przekazywał swą wolę co do powstania obrazu: Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, żeby był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy – ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia (Dz. 49).

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy na Święto Miłosierdzia ma swój głęboki sens teologiczny, który wskazuje na ścisły związek, jaki istnieje pomiędzy wielkanocną tajemnicą Odkupienia, a tajemnicą miłosierdzia Bożego. Ten związek podkreśla jeszcze nowenna z Koronki do Miłosierdzia Bożego, poprzedzająca to święto, która rozpoczyna się w Wielki Piątek.

Święto jest nie tylko dniem szczególnego uwielbienia Boga w tajemnicy miłosierdzia, ale czasem łaski dla wszystkich ludzi.

W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

Wielkość tego święta mierzy się miarą niezwykłych obietnic, jakie Jezus z tym świętem związał. Kto w dniu tym przystąpi do Źródła Życia – powiedział Chrystus – ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar (Dz. 300).

Niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat (Dz. 699).

Aby skorzystać z tych wielkich darów, trzeba wypełnić warunki nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego (ufność w dobroć Boga i czynna miłość bliźniego) oraz być w stanie łaski uświęcającej (po spowiedzi świętej) i godnie przyjąć Komunię Świętą.

Ks. Józef Orchowski

Święta Siostra Faustyna i Boże Miłosierdzie
Kraków 2015


Wesprzyj akcję “Zupa od św. Siostry Faustyny”!

 


Posłuchaj o Święcie Miłosierdzia Bożego – rozmawiają s. Elżbieta Siepak i o. Jan Maria Szewek:

Audycja z cyklu “Rozmowy o Miłosierdziu – Prorocka misja świętej Faustyny”.

Wideo —> Faustyna.pl (2011): 3. Święto Miłosierdzia Bożego – 9:53

Zobacz więcej na Faustyna.pl —> o samym święcie i o jego historii w Kościele.

Centralne uroczystości Święta Miłosierdzia Bożego – w tym roku 16 kwietnia 2023, odbywają się tradycyjnie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Poprzedza je nowenna z Koronki do Miłosierdzia Bożego odprawiana od Wielkiego Piątku, a bezpośrednio – nocne czuwanie.


Niedziela Miłosierdzia Bożego to również święto patronalne Caritas. Tradycyjnie w tym dniu w całej Polsce prowadzona jest zbiórka na cele charytatywne.

Zobacz też:

⇒ Faustyna.pl – Święto Miłosierdzia

Nowenna przed Świętem Miłosierdzia Bożego – wprowadzenie

Święto MiłosierdziaOktawę Zmartwychwstania Pańskiego, największego święta w Kościele katolickim, kończy Niedziela…

Opublikowany przez Siostrę Marią Heleną Kowalską Wtorek, 23 kwietnia 2019


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja