Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w święto Trzech Króli – 6 stycznia ̵...

Czy w święto Trzech Króli – 6 stycznia – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

W dniu 6 stycznia przypada w Kościele katolickim uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie Świętem Trzech Króli. Uroczystość ta należy do pierwszych, które uświęcił Kościół.

Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.

Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia).

Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie: Christus mansionem benedicat. Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok.

Czytaj więcej na brewiarz.pl —> o uroczystości Objawienia Pańskiego

6 stycznia jest Dniem Modlitwy i Pomocy Misjom. W tym roku dzień ten jest obchodzony pod hasłem: “W Kościele jesteśmy misjonarzami”.

Zobacz więcej —> Wszyscy powinni stać się współpracownikami misjonarzy – Bp Jan Piotrowski na Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, 6 stycznia 2024


W uroczystość Objawienia Pańskiego, w sobotę 6 stycznia 2024 r. odbędzie się Orszak Trzech Króli 2024, który pod hasłem “W jasełkach leży!” przemaszeruje ulicami Warszawy oraz ponad 870 miejscowości Polski i świata.

Zobacz też —> Orszak Trzech Króli 2024 pod hasłem “W jasełkach leży!” – 6 stycznia 2024 w Polsce i na świecie

Zobacz też:

Czytania liturgii Mszy św. z dnia 6 stycznia 2024

Miłosierdzie Boże w objawieniu się Mędrcom

Niebo schodzi ku ziemi – Ks. Marek Chrzanowski FDP


W uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) – 6 stycznia –  katolicy w Polsce mają obowiązek uczestnictwa we Mszy św., ponieważ świętami nakazanymi w Polsce są:

• uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

• uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)

• uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli (6 stycznia)

• uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc (niedziela, 31 marca 2024)

• Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela, 12 maja 2024)

• uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Świątki (niedziela, 19 maja 2024)

• uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (30 maja 2024)

• uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

• uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

oraz wszystkie niedziele w ciągu roku (w całym Kościele powszechnym).

Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1)

Zobacz też —> Święta nakazane w Polsce – Kiedy uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?