Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w święto Trzech Króli – 6 stycznia ̵...

Czy w święto Trzech Króli – 6 stycznia – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

W dniu 6 stycznia przypada w Kościele katolickim uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie Świętem Trzech Króli. Uroczystość ta należy do pierwszych, które uświęcił Kościół.

Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.

Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia).

Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie: Christus mansionem benedicat. Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok.

Czytaj więcej na brewiarz.pl —> o uroczystości Objawienia Pańskiego

Dzień 6 stycznia jest Dniem Modlitwy i Pomocy Misjom. W tym roku dzień ten jest bchodzony pod hasłem: „Z Wieczernika aż na krańce świata”.

Zobacz więcej —> 6 stycznia – Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2022 r., pod hasłem “Dzień dziś wesoły”, w Warszawie i ponad 600 miejscowościach w Polsce przejdą Orszaki Trzech Króli. Tegoroczny orszak będzie można śledzić w internecie na stronie orszak.org, 6 stycznia o godz. 12:00. Podczas transmisji z Placu Zamkowego i Placu Piłsudskiego oprócz przyglądania się orszakowi warszawskiemu na żywo, będzie można również obejrzeć reportaże o przygotowaniach do orszaku oraz felietony nawiązujące do tegorocznego tematu, którym jest przeżywanie świąt…

Czytaj całość —> Orszak Trzech Króli 2022 w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia 2022

Zobacz też:

Czytania liturgii Mszy św. z dnia 6 stycznia 2022

Miłosierdzie Boże w objawieniu się Mędrcom

Niebo schodzi ku ziemi – Ks. Marek Chrzanowski FDP


W uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) – 6 stycznia –  katolicy w Polsce mają obowiązek uczestnictwa we Mszy św., ponieważ świętami nakazanymi w Polsce, poza wszystkimi niedzielami, są:

uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)

uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)

uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)

uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało

uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)

uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).

Na powyższej liście nie uwzględniono uroczystości przypadających w niedziele (np. Wielkanoc czy Wniebowstąpienie Pańskie przeniesione na 7. niedzielę wielkanocną od 2003 r.), ponieważ niedziela zawsze jest “świętem nakazanym”. Lista ta obowiązuje od 30 listopada 2003 r.

Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1)

Zobacz też —> Święta nakazane w Polsce – Kiedy uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja