W środę 6 stycznia 2021 r. przypada w Kościele katolickim uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie Świętem Trzech Króli. Uroczystość ta należy do pierwszych, które uświęcił Kościół.
Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia).
Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym.
Od XV/XVI w. w kościołach poświęca się dziś kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Piszemy na drzwiach litery K+M+B, które mają oznaczać imiona Mędrców lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: (Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi – po łacinie: Christus mansionem benedicat. Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok.
Czytaj więcej na brewiarz.pl —> święcie Trzech Króli
Obchodzimy dzisiaj Uroczystość Objawienia Pańskiego. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. https://t.co/mJEQ6Rgurm pic.twitter.com/wEJOygt4zn
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) January 6, 2019
Zobacz też:
⇒ Czytania liturgii Mszy św. z dnia 6 stycznia 2021 roku
⇒ Orszak Trzech Króli 2021 w serwisie Get Mercy – Mapa, lokalizacje, informacje
⇒ Miłosierdzie Boże w objawieniu się Mędrcom
⇒ Niebo schodzi ku ziemi – Ks. Marek Chrzanowski FDP
#GodzinaMiłosierdzia Jezu, ufam Tobie!🔔 DZIENNICZEK #Faustyna #miłosierdzie #Koronka #TrzechKróli
-> Ks. Marek Chrzanowski FDP: https://t.co/neQ9cvXDLb pic.twitter.com/D0W8p98tNt— Misericors_PL (@Misericors_PL) January 6, 2019
W uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli) – 6 stycznia – katolicy w Polsce mają obowiązek uczestnictwa we Mszy św., ponieważ świętami nakazanymi w Polsce, poza wszystkimi niedzielami, są:
uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało
uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).
Na powyższej liście nie uwzględniono uroczystości przypadających w niedziele (np. Wielkanoc czy Wniebowstąpienie Pańskie przeniesione na 7. niedzielę wielkanocną od 2003 r.), ponieważ niedziela zawsze jest “świętem nakazanym”. Lista ta obowiązuje od 30 listopada 2003 r.
Uwaga! – w roku 2020, w związku z pandemią koronawirusa, polscy biskupi ogłosili na terenie swoich diecezji decyzje o dyspensie od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św., w ściśle określonym czasie i na konkretnych warunkach (np. dla konkretnych grup osób). Warto sprawdzić szczegóły na stronach internetowych diecezji.
Zobacz też —> Dyspensa od uczestnictwa w Eucharystii nie oznacza zakazu pójścia na Mszę świętą – Rzecznik Episkopatu Polski – 4 grudnia 2020
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: