W dniu 15 sierpnia Kościół powszechny obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po zakończeniu życia ziemskiego Niepokalana Matka Boża została z duszą i ciałem wyniesiona do chwały niebieskiej. Wniebowzięcie Maryi przypomina ludzkości powołanie do chwały w niebie.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła katolickiego – ustanowił go papież Pius XII w 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Na Wschodzie Wniebowzięcie nazywane jest do dzisiaj «Zaśnięciem Matki Bożej».
Wniebowzięcie NMP to nie tylko wspominanie pięknego zwieńczenia życia Maryi. Jest to także przygotowanie do zdobycia naszego celu życia-NIEBA.
Dziś dziękujemy Maryi za ocalenie Polski, Europy i świata przed nawałą bolszewicką podczas Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. pic.twitter.com/w9xJv5FRKI— ks. Mariusz Wedziuk (@MariuszWedziuk) August 14, 2021
Uroczystość w Polsce nazywana jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej i obchodzona jako święto plonów. Największe i najbardziej znane obchody Wniebowzięcia NMP mają miejsce na Jasnej Górze, w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu. Na Jasną Górę w tych dniach przybywa najwięcej grup pielgrzymich z całej Polski.
Zobacz więcej na temat —> Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 15 sierpnia 2024
15 sierpnia 2024 r. przypada również 104. rocznica tzw. Cudu nad Wisłą – bohaterskiej obrony Warszawy i odwrócenia przez polskich żołnierzy losów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Główne obchody rozpoczną się 13 sierpnia o godz. 18:00 uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, której będzie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi.
Zobacz więcej —> episkopat.pl: 13-15 sierpnia: Obchody 104. rocznicy „Cudu nad Wisłą”
👣 Ich szlaki przecinają Polskę wzdłuż i wszerz. Są przez cały dzień w drodze. Idą niezależnie od warunków, ze śpiewem na ustach i intencjami w sercu.
⛪ Tysiące pielgrzymów zmierza właśnie na Jasną Górę, by pomodlić się przed wizerunkiem Czarnej Madonny. pic.twitter.com/SyYwjPvKBh
— ReligiaTVP (@ReligiaTVP) August 12, 2024
Ojcowie Paulini zapraszają do uczestnictwa w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze, 14 i 15 sierpnia 2024 r.
Tradycyjnie, 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP i rocznicę Cudu nad Wisłą na Jasnej Górze zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta odpustowa o godz. 11.00 na Szczycie.
Zobacz więcej —> Na Jasnej Górze trwa szczyt pielgrzymkowy
Miłosierni miłosierdzia dostąpią!
Czy 15 sierpnia uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?
Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, iż w niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymywać się od prac niekoniecznych.
W dniu 15 sierpnia – w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – katolicy w Polsce mają obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej, ponieważ świętami nakazanymi w Polsce są:
• uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
• uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
• uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli (6 stycznia)
• uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – Wielkanoc (niedziela, 31 marca 2024)
• Wniebowstąpienie Pańskie (niedziela, 12 maja 2024)
• uroczystość Zesłania Ducha Świętego – Zielone Świątki (niedziela, 19 maja 2024)
• uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (30 maja 2024)
• uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
• uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).
oraz wszystkie niedziele w ciągu roku (w całym Kościele powszechnym).
Zobacz —> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych
Ważna Uwaga:
Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1)
Zobacz też:
⇒ Dekret dotyczący świąt zniesionych w Polsce
⇒ Z potrzeby serca czy z obowiązku? O niedzielnej Mszy Świętej
Posłuchaj Ewangelii na Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Łk 1, 39-56) wraz z komentarzem:
Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!