W sobotę 15 sierpnia 2020 r. obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po zakończeniu życia ziemskiego Niepokalana Matka Boża została z duszą i ciałem wyniesiona do chwały niebieskiej. Wniebowzięcie Maryi przypomina ludzkości powołanie do chwały w niebie.
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła katolickiego – ustanowił go papież Pius XII w 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Na Wschodzie Wniebowzięcie nazywane jest do dzisiaj «Zaśnięciem Matki Bożej».
Uroczystość w Polsce nazywana jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej i obchodzona jako święto plonów. Największe i najbardziej znane obchody Wniebowzięcia NMP mają miejsce na Jasnej Górze, w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje przedstawiające Zaśnięcie Maryi oraz jej Wniebowzięcie, a także w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu. Na Jasną Górę w tych dniach przybywa najwięcej grup pielgrzymich z całej Polski.
Zobacz więcej na temat —> Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
15 sierpnia 2020 r. przypada również 100. rocznica tzw. Cudu nad Wisłą – bohaterskiej obrony Warszawy i odwrócenia przez polskich żołnierzy losów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
Od 9 do 16 sierpnia odbędą się uroczystości ku czci Wniebowzięcia NMP. Publikujemy program odpustu.
⤵️https://t.co/fklptf0xMK
Uroczystości będą odbywały się z zachowaniem zasad sanitarnych.@Kalwaria_Zeb @bernardyni @ArchKrakowska pic.twitter.com/XxtymXMo7p— Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaria Zebrzydowska (@Sankt_Kalwaria) July 28, 2020
Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, iż w niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymywać się od prac niekoniecznych.
W dniu 15 sierpnia – w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – katolicy w Polsce mają obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej, ponieważ świętami nakazanymi w Polsce, poza niedzielami, są:
uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)
uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).
Na powyższej liście nie uwzględniono uroczystości przypadających w niedziele (np. Wielkanoc czy Wniebowstąpienie Pańskie, przeniesione na na 7. niedzielę wielkanocną od 2003 r.), ponieważ niedziela zawsze jest “świętem nakazanym”.
Zobacz —> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych
Ważna Uwaga:
Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1)
Dziś zaczynamy nowennę przed Uroczystością Wniebowzięcia NMP – patronki polskiej prowincji. Zachęcamy do wspólnej modlitwy, link do tekstu nowenny znajduje się poniżej.https://t.co/pzyD1scRVv#pasjoniści #nowenna #Wniebowzięcie pic.twitter.com/mlKlyhwSA7
— pasjonisci (@pasjonisci_cp) August 6, 2020
Zobacz też:
⇒ Dekret dotyczący świąt zniesionych w Polsce
⇒ Z potrzeby serca czy z obowiązku? O niedzielnej Mszy Świętej.
“Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii. Księży zaś, którzy w te dni nie mają obowiązku aplikacji Mszy za parafian, prosimy, by przez dogodny porządek nabożeństw, ułatwiali parafianom udział w Eucharystii” – wskazują też polscy biskupi w liście na temat przykazań kościelnych z 2003 roku, dodając: “Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.”