Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

15 sierpnia 2023 Dniem Ogólnopolskiej Solidarności...

15 sierpnia 2023 Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią – Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

– Pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15 sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o pomoc dla Słowenii, wystosowanym w dniu 11 sierpnia 2023 roku.

Przewodniczący Episkopatu poprosił w Apelu, aby w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny modlić się za poszkodowanych w powodzi, „prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi”.

Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym” – zaapelował przewodniczący KEP.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst Apelu: 


A P E L

Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
o pomoc dla Słowenii

Od kilku dni Słowenia zmaga się ze skutkami jednej z największych powodzi ostatnich dekad. Pod wodą znalazło się dwie trzecie kraju, a straty szacowane są na setki milionów Euro.

Już po pierwszych doniesieniach o skutkach kataklizmu, Kościół w Polsce – za pośrednictwem Caritas Polska – pospieszył z pomocą poszkodowanym. Docierają do nas jednak dalsze prośby o  wsparcie.

Mając na uwadze rozmiar zniszczeń i odpowiadając na prośby o pomoc, pragnę zaapelować do wszystkich ludzi dobrej woli, aby 15-ty sierpnia był Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pragniemy modlić się za poszkodowanych w powodzi, prosząc dla nich o nadzieję, siły i środki materialne, niezbędne w walce ze skutkami powodzi.

Proszę, aby tego dnia, podczas wszystkich Mszy świętych modlić się w intencji poszkodowanych, a przed kościołami zorganizować zbiórkę funduszy, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przekazane potrzebującym.

Wszystkich Darczyńców zapewniam o mojej wdzięczności, udzielając pasterskiego błogosławieństwa.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 11 sierpnia 2023 roku


Info na podstawie —> BP KEP / episkopat.pl: 15 sierpnia: Dzień Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią

Fot. BP KEP

Obecnie wielu powodzian potrzebuje dachu nad głową, wody, żywności i artykułów higienicznych – wskazuje Caritas Polska. Pilny staje się także sprzęt do porządkowania terenu oraz urządzenia do osuszania zalanych domów. Caritas Polska od razu podjęła decyzję o pomocy i w trybie interwencyjnym przekazała słoweńskiej Caritas 100 tys. zł na walkę ze skutkami powodzi i pomoc dla tych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Dzięki ofiarności darczyńców i partnerów przekaże także dary rzeczowe. Żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki higieniczne, tekstylia, a także osuszacze, łopaty, szpadle, szczotki, koce i prześcieradła w najbliższy poniedziałek zostaną przetransportowane na Słowenię drogą lotniczą. Transport odbędzie się we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Caritas Ordynariatu Polowego.

Pomóżmy powodzianom odzyskać poczucie bezpieczeństwa i nadzieję. Wsparcia można udzielić:

• przekazując wpłatę poprzez stronę ⇒ caritas.pl

• wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (z dopiskiem SLOWENIA)

• wysyłając SMS o treści SLOWENIA pod numer 72052 (2,46 zł z VAT).

Na podstawie —> Caritas Polska: Dzień Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią