Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze R...

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze – 15 sierpnia 2023 – Zaproszenie i program obchodów

Ojcowie Paulini zapraszają do uczestnictwa w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze, 15 sierpnia 2023 r. Tegoroczna uroczystość przypadająca w Roku Jubileuszowym o. Augustyna Kordeckiego w 350. rocznicę śmierci i 420. urodzin przypomina, że Chrystus dał człowiekowi „ku pomocy i obronie” swoją Matkę Maryję.

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Paulinów: Odpust Wniebowzięcia NMP: Msza Św. – Uroczysta Suma Pontyfikalna (11:00 wt 15.08.2023 Jasna Góra)

– Dopóki trwa pielgrzymowanie na Jasną Górę, duch i serce narodu polskiego będzie biło w rytmie serca Maryi, Ono kształtuje naszą narodową empatię – zauważa przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski. Uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny, na którą tradycyjnie zmierzają na Jasną Górę tysiące pątników, przypomina, że życie ludzkie ma wymiar wertykalny, że „człowiek jest tym, który idzie po życie wieczne” podkreśla jasnogórski przeor i zaprasza na świętowanie 15 sierpnia.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP – 15 sierpnia 2023

godz. 08.00 – Msza św. z udziałem pątników Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki (Szczyt)

godz. 10.00 – modlitwa za Ojczyznę – „O. Augustyn Kordecki (1603-1673) – bohaterski Obrońca Jasnej Góry w czasie Szwedzkiego Potopu” (Szczyt)

godz. 11.00 – Suma Pontyfikalna pod przewodnictwem abp. Wacława Depo (Szczyt)

godz. 18.30 – Procesja Eucharystyczna (Bazylika)

godz. 19.00 – Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo (Bazylika)

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski z rozważaniami biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza (Kaplica Matki Bożej). Po Apelu – salwy armatnie na placu przed Szczytem w Święto Wojska Polskiego i rocznicę „Cudu nad Wisłą”.

Wniebowzięcie – patrz w górę!

Przeor Jasnej Góry przypomina, że uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny skłania do spojrzenia na swoje życie z perspektywy życia wiecznego. – Czy ja idę po to życie wieczne, czy naczelną zasadą mojego życia jest miłość, solidarność, współczucie, troska o słabszych, przebaczenie. A może kieruję się zupełnie innymi zasadami? Gdyby tak było, to wtedy pielgrzymowanie ziemskie nie ma sensu, jest jakąś hipokryzją, staje się dwuznaczne. Myślę, że cały czas trzeba pątnikom przypominać o tym wymiarze wertykalnym, czyli ukierunkowaniu naszego życia na niebo, a tajemnica Wniebowzięcia Maryi najdobitniej nam o tym przypomina – podkreślił o. Pacholski.

Serce narodu w rytmie Serca Maryi

– Pielgrzymowanie na Jasną Górę jest nie tylko wyrazem miłości do Boga i Kościoła, ale uczy również odpowiedzialności za wspólnotę, którą tworzymy – podkreśla jasnogórski przeor i zwraca uwagę, że choć Maryja z Jasnej Góry nie nosi tytułu Bolesnej, ale ze względu na naszą historię, historię tego miejsca, często jest kojarzona z dziedzictwem Maryi cierpiącej. – Przez te symboliczne rysy na Jej twarzy, przez historię naszej Ojczyzny to Matka spod krzyża Chrystusa, która rozumie cierpienie, ból i stratę, która jest niezwykle wrażliwa na ludzką biedę, troszczy się o każdego, kto się do Niej zwraca. Pątnicy mają to przekonanie, że idą do Matki, do kogoś, kto zna ich życie i wychodzi im naprzeciw. To też jest specyfika tego pielgrzymowania na Jasną Górę – zauważa o. Pacholski.

Zdaniem jasnogórskiego przeora, choć dzisiaj borykamy się z wieloma problemami, patrzymy z bólem na cierpienia naszych braci Ukraińców, na cierpienia różnych nacji, to może łatwiej się nam jest odnaleźć w trudnej rzeczywistości, dzięki „maryjnej szkole empatii”. – Myślę, że mamy swego rodzaju narodową empatię. Było ją szczególnie widać, gdy przyjmowaliśmy Ukraińców, kiedy wybuchła wojna w ich kraju. I niewątpliwie jest to coś, co wypływa z tej naszej maryjnej religijności, wrażliwości na sytuację drugiego człowieka. Dlatego, dopóki trwa to pielgrzymowanie na Jasną Górę, myślę, że ten duch i serce narodu polskiego będzie biło w rytmie serca Maryi – podkreślił o. Pacholski. Dodał, wskazując na zdanie św. Jana Pawła II, że Jasna Góra jest miejscem duchowej przemiany człowieka, ale też źródłem wielkiej duchowej mocy i „dlatego ludzie tutaj przychodzą”.

Info na podstawie —> Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews: Przeor Jasnej Góry zaprasza na Uroczystość Wniebowzięcia NMP


Transmisja Apelu Jasnogórskiego z rozważaniami biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza:


Pomóż zakupić – zapraszamy wraz z Sanktuarium w Łagiewnikach!


Zobacz też —> Czy 15 sierpnia uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Obejrzyj również transmisję:

Mszy św. dla uczestników pielgrzymek pieszych z Warszawy


W Kościele uroczystość Wniebowzięcia NMP obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do nieba. W Polsce i w krajach europejskich czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i jej bujnej roślinności. W niektórych rejonach Polski błogosławi się wiązanki kwiatów i ziół.

W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak najbardziej na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny decyzją komunistycznych władz, w 1955 r. przestał być dniem wolnym od pracy. W maju 1989 r. Sejm RP przywrócił to święto jako dzień ustawowo wolny od pracy.

Zobacz też —> Kalendarium sierpniowe na Jasnej Górze