Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Bp Andrzej Czaja o filmie Kler – Audycja ...

Bp Andrzej Czaja o filmie Kler – Audycja “Kościół – wydarzenia, komentarze” w Radiu Doxa – 2 października 2018

Biskup opolski Andrzej Czaja oraz Zdzisław Pytka, katecheta w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie byli w we wtorek 2 października 2018 r. gośćmi audycji “Kościół – wydarzenia, komentarze” w Radiu Doxa. Tematem rozmowy z red. Tomaszem Siniewem był film Kler w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, który w piątek 28 września 2018 r. wszedł na ekrany polskich kin.

Biskup opolski Andrzej Czaja o filmie "Kler"

Warto to udostępnić.Film #Kler w pierwszy weekend obecności w polskich kinach zobaczyło niemal milion widzów. Widział go również biskup opolski Andrzej Czaja, który jako pierwszy z hierarchów kościelnych skomentował najnowszą produkcję Wojciech Smarzowski. Gościem w audycji "Kościół – wydarzenia, komentarze" był również Zdzisław Pytka, katecheta w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie.- Czy powinny padać słowa „przepraszam"? – Oczywiście, że tak. Bez przeprosin, bez wyrażenia ubolewania, boleści, no i bez konkretnej formy pomocy, na ile ofiara i rodzina też chce, bo nie zawsze tak jest, że chcą, kiedy oferujemy pomoc. – Ale słowa „przepraszam" powinny padać w gabinecie kurialnym czy „przepraszam" do opinii publicznej, do wiernych? – Na każdym kroku. To „przepraszam" powinno być na każdym kroku.Cały program dostępny pod adresem – http://doxa.fm/audycja/1-10-2018-dyskusja-o-filmie-kler/———————Konferencja Episkopatu PolskiWiara.plKatolicka Agencja Informacyjna / KAIWirtualnemedia.plDEON.plFilm KlerKino ŚwiatVatican NewsTygodnik PowszechnySzymon HołowniaTVN24tvp.infopolsatnews.plGazeta WyborczaNatemat.pl

Opublikowany przez Radio Doxa Poniedziałek, 1 października 2018

 

Bp Andrzej Czaja stwierdził w rozmowie między innymi:

… To jest film, który nie jest o duchownych, to jest film, który nie jest o Kościele. Więc jeżeli ktoś by poszedł na ten film, bo chce sobie urobić jakieś zdanie o Kościele, czy nawet o stanie duchowieństwa w Polsce to jest błąd wręcz w założeniach. Jak w trygonometrii: wynik wyjść dobry nie może, to będzie obraz zafałszowany. To jest trudny obraz, ale to nie jest obraz Kościoła, przedstawiający Kościół. To nie jest obraz duchowieństwa, Kościoła w Polsce, ale to jest obraz w moim przekonaniu, tych duchownych, którzy nie tylko się zagubili, oni właściwie w swojej tożsamości kapłańskiej się wynaturzyli.

Audycję można też wysłuchać w serwisie internetowym Radia Doxa —> 1.10.2018 – Biskup Andrzej Czaja o filmie “Kler”

Bardzo ciekawa rozmowa Radio Doxa.Gościem w audycji red. Tomasza Siniewa “Kościół – wydarzenia, komentarze” byli:…

Opublikowany przez Misericors PL Wtorek, 2 października 2018