Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

1. Łódzki Kongres Świętej Faustyny – “...

1. Łódzki Kongres Świętej Faustyny – “Z niej wyjdzie iska…” – 4-5 października 2018

W Łodzi rozpoczął się we czwartek 4 października 2018 r. 1. Łódzki Kongres Świętej Faustyny, który odbywa się pod hasłem: „Z niej wyjdzie iska…”. Pomysłodawcą ogólnopolskiego spotkania jest ks. prał. Wiesław Potakowski, proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Świątynia usytuowana pomiędzy dawnym Parkiem Wenecja, gdzie Helena Kowalska miała wizję Jezusa, a łódzką katedrą, gdzie usłyszała naglące wezwanie, aby wyjechać do Warszawy i wstąpić do klasztoru, stała się miejscem dwudniowego Kongresu poświęconego Patronce Miasta Łodzi.

Zobacz też —> I Kongres Świętej Faustyny w Łodzi – referaty 

Wideo —> Archidiecezja Łódzka: I Łódzki Kongres św. Faustyny | Łódź 2018

– Pomysł zorganizowania Kongresu zaczerpnąłem z Gdańska od oo. Kapucynów, którzy chcąc promować swojego współbrata – o. Pio, w tym roku już po raz drugi zorganizowali Kongres Ojca Pio. Tak zrodziła się pomysł dzisiejszego spotkania. – tłumaczy ks. Wiesław Potakowski. – Aby jednak Kongres mógł się odbyć, potrzebne było zaangażowanie wielu ludzi: zgoda arcybiskupa Grzegorza Rysia, działania wydziału duszpasterskiego z biskupem Markiem Marczakiem oraz praca wielu ludzi, którzy w sposób aktywny włączyli się w przygotowania. – dodaje organizator.

Wydarzenie —> na Facebooku

Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli prelegenci związani z duchowością, życiem i popularyzowaniem postaci Sekretarki Bożego Miłosierdzia – św. Faustyny Kowalskiej. Wśród prelegentów dzisiejszego spotkania należy wymienić: ks. abp Władysława Ziółka – metropolitę seniora, ks. bpa Jana Zająca z Krakowa, ks. bpa Ireneusza Pękalskiego – biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej, ks. dra hab. Mirosława Nowosielskiego z Łowicza, s. Elżbietę Siepak – ze zgromadzenia ss. Matki Bożej Miłosierdzia z Krakowa oraz senatora Ryszarda Bonisławskiego – historyka Łodzi.

– Ten Kongres jest dla mnie wielką radością – mówi s. Elżbieta Siepak. – Jeśli chodzi o kongresy Miłosierdzia Bożego, apostołów Miłosierdzia Bożego, to są one organizowane od dziesiątków lat. Jednak nie było jeszcze Kongresu Świętej Siostry Faustyny. Ogromnie się cieszę, że Łódź, której patronuje św. Faustyna taki Kongres zorganizowała. – dodaje.

Dwudniowy Kongres zakończy uroczysta procesja z relikwiami św. Faustyny, która wyruszy w piątek 5 października o godz. 18:00 z kościoła św. Faustyny Kowalskiej na Placu Niepodległości do łódzkiej katedry św. Stanisława Kostki. Uczestnicy procesji pokonają tą samą drogę, jaką przebyła Helena Kowalska tuż przed wstąpieniem do klasztoru.

Info za / fotorelacja —> Archidiecezja Łódzka: W Łodzi trwa I Kongres Świętej Faustyny


W 1. dniu Kongresu wygłoszono referaty związane z osobą Apostołki Bożego Miłosierdzia, Jej pobytem w Łodzi oraz Jej pobożnością i duchowością. Panel pierwszy zatytułowany był „Łódź – miasto wybrane przez Boga – Ziemia Obiecana w drugi „Rozeznanie, spowiednictwo, kierownictwo duchowe”.

 O obrazie Jezusa Miłosiernego, Koronce do Bożego Miłosierdzia, świątyniach Archidiecezji Łódzkiej związanych z kultem miłosierdzia oraz wielu inicjatywach związanych z Miłosierdziem mówił w swoim przedłożeniu abp senior Władysław Ziółek. Przypomniał on, że Łódź jest jednym miastem, któremu patronuje św. Faustyna Kowalska, że w sercu tego miasta znajduje się pomnik Apostołki Miłosierdzia. Wspomniał o tym, że podejmowane jest tutaj wiele dzieł związanych z popularyzowaniem orędzia Miłosierdzia Bożego, by wspomnieć tylko koronkę na ulicach miast świata, Festyn Miłosierdzia czy łódzki szlak św. Faustyny.

Zobacz więcej —> I Kongres Świętej Faustyny w Łodzi – referaty


Święta Faustyna Kowalska jest patronką miasta Łodzi od 2005 roku. Liturgiczne wspomnienie Świętej i procesja z Jej relikwiami w dniu 5 października a także Festyn przed Świętem Miłosierdzia wpisały się na stałe w łódzki kalendarz. Są one promocją posłannictwa i osoby Patronki oraz samego miasta, w którym przed laty św. Faustyna żyła i pracowała. W Łodzi rozpoczęła drogę apostołowania Miłosierdziu Bożemu.

fot. faustyna.lodz.pl

Podczas Kongresu odbędą się cztery panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości. Jednym z moderatorów dyskusji będzie aktor teatralny i firmowy Dariusz Kowalski, związany z Teatrem Nowym w Łodzi.

Tematy paneli:

1. Dokąd cię cierpiał będę i dokąd mnie zwodzić będziesz? [Dz. 9] Łódź – miasto wybrane przez Boga – “Ziemia Obiecana”.

2. W siódmym roku życia usłyszałam pierwszy raz głos Boży w duszy (…) ale nie zawsze byłam posłuszna głosowi łaski. [Dz. 7] Rozeznanie, spowiednictwo, kierownictwo duchowe.

3. Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego. [Dz. 300] Miłosierdzie w posłudze sakramentalnej, miłosierdzie a sprawiedliwość.

4. Żądam od Ciebie uczynków miłosierdzia (…). Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy – czyn, drugi – słowo, trzeci – modlitwa. [Dz. 472] Od MIŁOSIERDZIA do miłosierdzia.