Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

7 czerwca – Wspomnienie misjonarzy-męczennik...

7 czerwca – Wspomnienie misjonarzy-męczenników z Pariacoto: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv. i bł. Michała Tomaszka OFMConv.

W dniu 7 czerwca przypada wspomnienie liturgiczne bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, franciszkańskich misjonarzy-męczenników z Pariacoto.

Film przygotowany przez redakcję Franciszkanie.pl przed ich beatyfikacją w grudniu 2015 r. prezentuje postaci pierwszych polskich misjonarzy – męczenników.

Serwis internetowy poświęcony męczennikom z Pariacoto —> meczennicy.franciszkanie.pl

W roku 2024 tego dnia przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów ⇒ zobacz więcej

Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie w roku 1958. Pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych złożył w roku 1980, a w roku 1986 przyjął święcenia kapłańskie; po okresie pracy wychowawczej w niższym seminarium w Legnicy, wyjechał na misję do Peru.

Michał Tomaszek urodził się w Łękawicy w roku 1960. Pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych złożył w roku 1981, a w roku 1987 przyjął święcenia kapłańskie. Po okresie pracy duszpasterskiej w Pieńsku wyjechał na misję do Peru.

W rozległej parafii Pariacoto (diecezja Chimbote) pracowali obydwaj 2 lata, budując wspólnotę franciszkańską i służąc ludowi. Odwiedzając andyjskie wioski, oddawali się ofiarnie posłudze pastoralnej i charytatywnej. 9 sierpnia 1991 roku, wieczorem, zostali zamordowani przez członków komunistycznej partyzantki.

Dnia 9 sierpnia 1991 r. terroryści z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak (Sendero Luminoso) otoczyli klasztor w Pariacoto w Peru. Związali posługujących tam franciszkanów, Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, wywieźli ich samochodami za miasto i tam, dwoma strzałami w tył głowy, zamordowali. Ich ciała znaleziono kilka kilometrów od wioski, twarzą do ziemi. Mieli roztrzaskane głowy, przestrzelone czaszki. Na plecach o. Zbigniewa terroryści położyli kartkę z napisanymi jego krwią słowami: „Tak giną pachołki imperializmu”. Franciszkanie zginęli przez nienawiść komunistycznych bojówkarzy do wiary i praktyk religijnych.

Proces beatyfikacyjny, rozpoczęty w 1996 r., toczył się w trzech państwach: w Polsce, Peru i we Włoszech. Zakończył się ich beatyfikacją w Peru, 5 grudnia 2015 r.

Za —> meczennicy.franciszkanie.pl oraz brewiarz.pl


Serwis “Męczennicy z Pariacoto” o wspomnieniu liturgicznym 7 czerwca 2024:

7 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie pierwszych polskich misjonarzy męczenników – bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Data nawiązuje do dnia święceń prezbiteratu bł. Zbigniewa i diakonatu bł. Michała, które wspólnie przyjęli w 1986 r. w Kościele pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu. Święcenia te odbyły się wyjątkowo w tym samym dniu, ponieważ obchodzono 750-lecie przybycia franciszkanów do Wrocławia.

W tym roku 7 czerwca obchodzimy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która w liturgii Kościoła katolickiego przypada w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Ze względu na tę wyjątkową sytuację, wszystkich sympatyków błogosławionych Zbigniewa i Michała zapraszamy do osobistego przeżywania ich wspomnienia.

Zachęcamy do modlitwy o uproszenie łask za wstawiennictwem franciszkańskich misjonarzy, którzy orędują za nami u Boga. Bł. Zbigniew patronuje ludziom chorym, potrzebującym, zniewolonym, a bł. Michał jest patronem dzieci i młodzieży, wypraszającym łaskę potomstwa.

Warto pamiętać, iż w przyszłym roku będziemy celebrować 10. rocznicę wyniesienia na ołtarze polskich misjonarzy, którzy zginęli męczeńską śmiercią za wiarę 9 sierpnia 1991 r., z rąk ugrupowania terrorystycznego „Świetlisty Szlak” (Sendero Luminoso).

Info i wideo —> meczennicy.franciszkanie.pl: 7 czerwca – liturgiczne wspomnienie męczenników z Pariacoto


Od 5 maja 2021 r. na kanale na kanale promującym kult błogosławionych Męczenników z Pariacoto: www.yotube.com/MichaliZbigniew dostępna jest pełna wersja filmu pt. „Krucjata” w ośmiu wersjach językowych (polskiej, włoskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, słowackiej, angielskiej, francuskiej).

Film opowiadający o dziele Krucjaty w Obronie przed Terroryzmem oraz jej patronach – błogosławionych Męczennikach z Pariacoto powstał w 2019 r., a jego reżyserem jest Dariusz Walusiak. W filmie wykorzystano wiele unikatowych materiałów archiwalnych ukazujących życie Męczenników z Pariacoto, a także powstanie i rozwój duchowego dzieła modlitewnego, jakim jest Krucjata Różańcowa w Obronie przed Terroryzmem.

Film —> w wersji polskiej


W lutym 1989 r. na wizytację placówek misyjnych w Ameryce Południowej udali się ojcowie Feliks Stasica (ówczesny prowincjał) oraz Zdzisław Gogola (ówczesny rektor Franciszkańskiego Seminarium Duchownego w Krakowie). Ojcowie wzięli ze sobą kamerę, aby udokumentować podróż. Dziś (…) dzięki Opatrzności Bożej, możemy oglądać kadry nagranego wówczas filmu. Są one niezwykle cenne, bo pokazują nie tylko realia misyjne, z jakimi spotkali się franciszkanie rozpoczynając pracę w Peru, ale przede wszystkim postać bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Na filmie nie mamy ujęć z bł. Michałem Tomaszkiem, który doleciał do Peru kilka miesięcy później.

Zobacz film—> meczennicy.franciszkanie.pl: W drodze do Pariacoto… Film archiwalny z bł. Zbigniewem Strzałkowskim z 1989 r.

Zwiastun filmu z bł. Zbigniewem Strzałkowskim:


 

Wideo “Świadkowie Nadziei”: Z inicjatywy franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Krakowie powstał teledysk do hymnu beatyfikacyjnego pierwszych polskich misjonarzy-męczenników: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Wykonał go najlepszy krakowski realizator telewizyjny Włodzimierz Czwartosz.

Słowa hymnu „Świadkowie nadziei” napisał poeta, teolog duchowości franciszkańskiej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie – o. Andrzej Zając OFMConv. Muzyka została natomiast skomponowana przez peruwiańskiego muzyka Enrique Mesiasa.

Więcej —> frgiovanni: Świadkowie nadziei – teledysk do hymnu beatyfikacyjnego


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!