PODZIEL SIĘ

7 czerwca – Wspomnienie misjonarzy-męczennik...

7 czerwca – Wspomnienie misjonarzy-męczenników z Pariacoto: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv. i bł. Michała Tomaszka OFMConv.

W dniu 7 czerwca przypada wspomnienie liturgiczne bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, franciszkańskich misjonarzy-męczenników z Pariacoto.

Film przygotowany przez redakcję Franciszkanie.pl przed ich beatyfikacją w grudniu 2015 r. prezentuje postaci pierwszych polskich misjonarzy – męczenników.

We czwartek 7 czerwca 2018 r. Msze Święte w Bazylice Franciszkanów w Krakowie odprawiane będą w Kaplicy Męki Pańskiej przy ołtarzu z relikwiami męczenników z Peru. O godz. 16.30 przy ołtarzu głównym Mszy Świętej będzie przewodniczył o. Marek Krupa, długoletni franciszkański misjonarz w Ameryce Południowej.


Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie w roku 1958. Pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych złożył w roku 1980, a w roku 1986 przyjął święcenia kapłańskie; po okresie pracy wychowawczej w niższym seminarium w Legnicy, wyjechał na misję do Peru.

Michał Tomaszek urodził się w Łękawicy w roku 1960. Pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych złożył w roku 1981, a w roku 1987 przyjął święcenia kapłańskie. Po okresie pracy duszpasterskiej w Pieńsku wyjechał na misję do Peru.

W rozległej parafii Pariacoto (diecezja Chimbote) pracowali obydwaj 2 lata, budując wspólnotę franciszkańską i służąc ludowi. Odwiedzając andyjskie wioski, oddawali się ofiarnie posłudze pastoralnej i charytatywnej. 9 sierpnia 1991 roku, wieczorem, zostali zamordowani przez członków komunistycznej partyzantki.

Dnia 9 sierpnia 1991 r. terroryści z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak (Sendero Luminoso) otoczyli klasztor w Pariacoto w Peru. Związali posługujących tam franciszkanów, Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, wywieźli ich samochodami za miasto i tam, dwoma strzałami w tył głowy, zamordowali. Ich ciała znaleziono kilka kilometrów od wioski, twarzą do ziemi. Mieli roztrzaskane głowy, przestrzelone czaszki. Na plecach o. Zbigniewa terroryści położyli kartkę z napisanymi jego krwią słowami: „Tak giną pachołki imperializmu”. Franciszkanie zginęli przez nienawiść komunistycznych bojówkarzy do wiary i praktyk religijnych.

Proces beatyfikacyjny, rozpoczęty w 1996 r., toczył się w trzech państwach: w Polsce, Peru i we Włoszech. Zakończył się ich beatyfikacją w Peru, 5 grudnia 2015 r.

Za —> meczennicy.franciszkanie.pl: Wspomnienie Męczenników z Pariacoto oraz brewiarz.pl


W przeddzień liturgicznego wspomnienia błogosławionych Męczenników z Pariacoto, 6 czerwca 2018 r.  w krakowskiej bazylice św. Franciszka odbyło się spotkanie dziennikarzy z s. Bertą Hernandez, peruwiańską zakonnicą, świadkiem ostatnich chwil życia bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Czytaj całość —> S. Berta Hernandez spotkała się z dziennikarzami


Warto posłuchać świadectwa s. Berty Hernandes, wygłoszonego w Szkole Podstawowej im. bł. Michała Tomaszka w Łękawicy:

Łękawica -Szkoła Podstawowa im. bł. Michała Tomaszka – spotkanie z s. Bertą Hernandes – cz. 2

Opublikowany przez Męczennicy z Pariacoto – bł. Michał Tomaszek – bł. Zbigniew Strzałkowski 5 czerwca 2018

 

Męczennicy w swoich relikwiach pierwszego stopnia (cząstki kości) są w 245 miejscach na świecie, w tym w 151 świątyniach w Polsce. Od beatyfikacji, która miała miejsce 5 grudnia 2015 r., po całym świecie rozeszło się ok. 300 tys. obrazków w językach: polskim, angielskim, hiszpańskim z relikwiami drugiego stopnia Męczenników (cząstki ich ubrań) i ponad 50 tys. różańców z relikwiami tego samego stopnia. Biuro Promocji Kultu przeprowadziło już 157 misyjnych dni z Męczennikami w kraju i za granicą – o. Jan Maria Szewek OFMConv.

Serwis o Męczennikach z Pariacoto —> www.meczennicy.franciszkanie.pl


Wideo “Świadkowie Nadziei”: Z inicjatywy franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Krakowie powstał teledysk do hymnu beatyfikacyjnego pierwszych polskich misjonarzy-męczenników: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Wykonał go najlepszy krakowski realizator telewizyjny Włodzimierz Czwartosz.

Słowa hymnu „Świadkowie nadziei” napisał poeta, teolog duchowości franciszkańskiej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie – o. Andrzej Zając OFMConv. Muzyka została natomiast skomponowana przez peruwiańskiego muzyka Enrique Mesiasa.

Więcej —> frgiovanni: Świadkowie nadziei – teledysk do hymnu beatyfikacyjnego

50 000 – pięćdziesięciotysięczny wyprodukowany różaniec z relikwiami 2 stopnia męczenników z Pariacoto na 2 rocznicę…

Opublikowany przez Męczennicy z Pariacoto – bł. Michał Tomaszek – bł. Zbigniew Strzałkowski 10 maja 2018