Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

7 czerwca – Wspomnienie misjonarzy-męczennik...

7 czerwca – Wspomnienie misjonarzy-męczenników z Pariacoto: bł. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv. i bł. Michała Tomaszka OFMConv.

W dniu 7 czerwca przypada wspomnienie liturgiczne bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka, franciszkańskich misjonarzy-męczenników z Pariacoto.

Film przygotowany przez redakcję Franciszkanie.pl przed ich beatyfikacją w grudniu 2015 r. prezentuje postaci pierwszych polskich misjonarzy – męczenników.

Serwis internetowy poświęcony męczennikom z Pariacoto —> meczennicy.franciszkanie.pl

W niedzielę 7 czerwca 2020, w roku 5 rocznicy beatyfikacji błogosławionych Męczenników z Pariacoto ojcowie Franciszkanie zapraszają do wspólnej modlitwy w Bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. O godzinie 12.00 Mszę św. odprawi o. Jacek Lisowski, franciszkanin, misjonarz pracujący przez wiele lat na misjach w Peru. We Mszy świętej będą także uczestniczyli członkowie najbliższej rodziny błogosławionych Męczenników z Pariacoto. Msza Święta będzie także transmitowana online na kanale YouTube BAZYLIKA ŚW. FRANCISZKA.

Zobacz więcej —> 7 czerwca – Msza Święta z Męczennikami z Pariacoto


Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie w roku 1958. Pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych złożył w roku 1980, a w roku 1986 przyjął święcenia kapłańskie; po okresie pracy wychowawczej w niższym seminarium w Legnicy, wyjechał na misję do Peru.

Michał Tomaszek urodził się w Łękawicy w roku 1960. Pierwsze śluby w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych złożył w roku 1981, a w roku 1987 przyjął święcenia kapłańskie. Po okresie pracy duszpasterskiej w Pieńsku wyjechał na misję do Peru.

W rozległej parafii Pariacoto (diecezja Chimbote) pracowali obydwaj 2 lata, budując wspólnotę franciszkańską i służąc ludowi. Odwiedzając andyjskie wioski, oddawali się ofiarnie posłudze pastoralnej i charytatywnej. 9 sierpnia 1991 roku, wieczorem, zostali zamordowani przez członków komunistycznej partyzantki.

Dnia 9 sierpnia 1991 r. terroryści z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak (Sendero Luminoso) otoczyli klasztor w Pariacoto w Peru. Związali posługujących tam franciszkanów, Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, wywieźli ich samochodami za miasto i tam, dwoma strzałami w tył głowy, zamordowali. Ich ciała znaleziono kilka kilometrów od wioski, twarzą do ziemi. Mieli roztrzaskane głowy, przestrzelone czaszki. Na plecach o. Zbigniewa terroryści położyli kartkę z napisanymi jego krwią słowami: „Tak giną pachołki imperializmu”. Franciszkanie zginęli przez nienawiść komunistycznych bojówkarzy do wiary i praktyk religijnych.

Proces beatyfikacyjny, rozpoczęty w 1996 r., toczył się w trzech państwach: w Polsce, Peru i we Włoszech. Zakończył się ich beatyfikacją w Peru, 5 grudnia 2015 r.

Za —> meczennicy.franciszkanie.pl: Wspomnienie Męczenników z Pariacoto oraz brewiarz.pl


W lutym 1989 r. na wizytację placówek misyjnych w Ameryce Południowej udali się ojcowie Feliks Stasica (ówczesny prowincjał) oraz Zdzisław Gogola (ówczesny rektor Franciszkańskiego Seminarium Duchownego w Krakowie). Ojcowie wzięli ze sobą kamerę, aby udokumentować podróż. Dziś, po 31 latach, dzięki Opatrzności Bożej, możemy oglądać kadry nagranego wówczas filmu. Są one niezwykle cenne, bo pokazują nie tylko realia misyjne, z jakimi spotkali się franciszkanie rozpoczynając pracę w Peru, ale przede wszystkim postać bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Na filmie nie mamy ujęć z bł. Michałem Tomaszkiem, który doleciał do Peru kilka miesięcy później.

Zobacz film—> meczennicy.franciszkanie.pl: W drodze do Pariacoto… Film archiwalny z bł. Zbigniewem Strzałkowskim z 1989 r.

Zwiastun filmu z bł. Zbigniewem Strzałkowskim:


W przeddzień liturgicznego wspomnienia błogosławionych Męczenników z Pariacoto, 6 czerwca 2018 r.  w krakowskiej bazylice św. Franciszka odbyło się spotkanie dziennikarzy z s. Bertą Hernandez, peruwiańską zakonnicą, świadkiem ostatnich chwil życia bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Czytaj całość —> S. Berta Hernandez spotkała się z dziennikarzami

Warto posłuchać świadectwa s. Berty Hernandes, wygłoszonego w Szkole Podstawowej im. bł. Michała Tomaszka w Łękawicy:

Łękawica -Szkoła Podstawowa im. bł. Michała Tomaszka – spotkanie z s. Bertą Hernandes – cz. 2

Opublikowany przez Męczennicy z Pariacoto – bł. Michał Tomaszek – bł. Zbigniew Strzałkowski Wtorek, 5 czerwca 2018

 

Męczennicy w swoich relikwiach pierwszego stopnia (cząstki kości) są w 245 miejscach na świecie, w tym w 151 świątyniach w Polsce. Od beatyfikacji, która miała miejsce 5 grudnia 2015 r., po całym świecie rozeszło się ok. 300 tys. obrazków w językach: polskim, angielskim, hiszpańskim z relikwiami drugiego stopnia Męczenników (cząstki ich ubrań) i ponad 50 tys. różańców z relikwiami tego samego stopnia. Biuro Promocji Kultu przeprowadziło już 157 misyjnych dni z Męczennikami w kraju i za granicą – o. Jan Maria Szewek OFMConv.

Serwis o Męczennikach z Pariacoto —> www.meczennicy.franciszkanie.pl


Wideo “Świadkowie Nadziei”: Z inicjatywy franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię w Krakowie powstał teledysk do hymnu beatyfikacyjnego pierwszych polskich misjonarzy-męczenników: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Wykonał go najlepszy krakowski realizator telewizyjny Włodzimierz Czwartosz.

Słowa hymnu „Świadkowie nadziei” napisał poeta, teolog duchowości franciszkańskiej, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie – o. Andrzej Zając OFMConv. Muzyka została natomiast skomponowana przez peruwiańskiego muzyka Enrique Mesiasa.

Więcej —> frgiovanni: Świadkowie nadziei – teledysk do hymnu beatyfikacyjnego

50 000 – pięćdziesięciotysięczny wyprodukowany różaniec z relikwiami 2 stopnia męczenników z Pariacoto na 2 rocznicę…

Opublikowany przez Męczennicy z Pariacoto – bł. Michał Tomaszek – bł. Zbigniew Strzałkowski Czwartek, 10 maja 2018