Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

4 grudnia 2022 – XXIII Dzień modlitwy i pomo...

4 grudnia 2022 – XXIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie – “Posłani w pokoju Chrystusa”

W II Niedzielę Adwentu, zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. W tym roku przypada on 4 grudnia 2022 i towarzyszy mu hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Wideo —> Katolicka Agencja Informacyjna: Kościół na Wschodzie czaka na naszą pomoc

Posłuchaj:

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, Ukrainie, Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie. Aktualnie, Kościołowi za wschodnią granicą, służy 198 kapłanów diecezjalnych, 387 kapłanów zakonnych, 320 sióstr i 40 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.

W tym roku organizowany przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie dzień w szczególny sposób poświęcony jest Ukrainie. Specjalny list z tej okazji skierowali do duchowieństwa i wiernych Kościoła katolickiego w Polsce rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy. „Kiedy wojna pozostawia po sobie śmierć, cierpienie i zgliszcza, wspólnota Kościoła w Ukrainie nie jest sama, bo jest z nią Kościół w Polsce” – napisali. Zwrócili się też z apelem o dalszą pomoc, szczególnie w związku z nadchodzącą zimą.

Przeczytaj —> List

„Tegoroczny adwent jest szczególny, bo naznaczony trwającą już dziewiąty miesiąc zbrojną inwazją Rosji na Ukrainę. Za naszą wschodnią granicą wciąż rozgrywa się dramat, mieszkańcy Ukrainy tracą swoje domy, bliskich i siły do zmagania się z wojenną rzeczywistością. Coraz więcej ukraińskich rodzin pozostaje bez dachu nad głową” – zwraca uwagę ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Podkreśla, że w obecnej sytuacji i w perspektywie rozpoczynającej się zimy, ludzie ci mogą liczyć jedynie na pomoc z zewnątrz.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski we współpracy z różnymi instytucjami, wspólnotami i dzięki ofiarodawcom indywidualnym organizuje od początku wojny w Ukrainie transporty z pomocą humanitarną a także pomaga tym, którzy zdecydowali się schronić w Polsce. Wsparcie, poprzez parafie, zgromadzenia zakonne czy instytucje takie jak Caritas Spes Ukraina, kierowane jest przede wszystkim do ludzi mieszkających na obszarach szczególnie dotkniętych skutkami wojny.

Dotychczas, na pomoc Ukrainie Zespół przekazał w sumie 1 504 000 zł. Z tych środków zakupiono m.in. żywość, artykuły medyczne, środki czystości a także generatory prądotwórcze. W ostatnim czasie finansowany jest też zakup piecyków do ogrzewania i płyt do zabezpieczenia okien. Zespół zorganizował od początku wojny 26 transportów na Ukrainę. Ponadto wspiera finansowo funkcjonowanie domów seniora, domów dziecka i wielu wspólnot parafialnych, które przyjęły uchodźców wewnętrznych, a także pomaga w organizacji letniego wypoczynku dla dzieci. Na doraźną pomoc dla uchodźców, którzy przybyli do Polski Zespół przeznaczył 156 000 złotych.

Działalność Zespołu to nie tylko Ukraina. W roku 2022 zostało w sumie zrealizowanych 214 próśb z różnych krajów, na łączną kwotę 2 121 000 złotych. Zespół wspiera funkcjonowanie świetlic, przedszkoli, domów dziecka, domów seniora i samotnej matki, przytulisk dla bezdomnych oraz stołówek i kuchni prowadzonych przez siostry i braci zakonnych służących dożywianiu dzieci, starszych i najbiedniejszych. Pamięta też o tych, którzy ze Wschodu do Polski przyjechali, w tym również o studentach z Białorusi, Ukrainy i Gruzji, poprzez wypłacanie stypendiów. Zespół świadczy też nieustannie pomoc liturgiczną dla Kościoła katolickiego na Wschodzie poprzez zakup dla konkretnych parafii paramentów liturgicznych, nagłośnień do kaplic i świątyń, ksiąg liturgicznych, a także modlitewników i śpiewników oraz wszelkiego rodzaju pomocy katechetycznych. Ciągle jeszcze ważną część wydatków stanowią też dotacje na odbudowę oraz renowację kościołów, kaplic świetlic i sal.

Zespół finansuje również wysyłkę prasy katolickiej, w tym wiadomości KAI czy czasopisma „Miłujcie się” oraz wspiera wydawnictwa i media działające w ramach Kościoła na Wschodzie. Z inicjatywy Zespołu powstał też Wolontariat Syberyjski, skupiający osoby świeckie, które w czasie swojego urlopu czy wakacji pomagają duszpasterzom i siostrom zakonnym na Wschodzie. W 2022 roku na posługę wolontaryjną na Ukrainę, do Kazachstanu i do Włoch, wyjechało 12 osób.

Info za  podstawie —> BP KEP: 4 grudnia – XXIII Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

Zobacz —> Materiały do pobrania


– Z jednej strony pomagamy Ukrainie modlitwą w intencji tego Kościoła, gdyż potrzebny im jest mocny duch, żeby przetrwali ten trudny czas, a z drugiej strony pomagamy materialnie – powiedział bp Krzysztof Chudzio, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, podczas konferencji prasowej przed XXIII Dniem modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Bp Chudzio przyznał, że Kościół w Polsce czuje się szczególnie odpowiedzialny za Kościół na Wschodzie. „Znaczna większość katolików żyjących na Wschodzie miała polskie pochodzenie. Początki wiążą się z naszym krajem” – zaznaczył. Dodał, że kiedy mówimy o Kościele na Wschodzie, mamy na myśli w tym przypadku Kościół w byłym Związku Radzieckim.

„Obecnie Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie myśli szczególnie o tym Kościele, który jest najbardziej teraz doświadczany cierpieniem i trudną sytuacją. W żadnym z krajów, które obejmuje swoją troską Zespół, nie jest tak trudna sytuacja jak w Ukrainie” – dodał bp Chudzio.

Bp Chudzio podkreślił, że zbliżający się Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie jest dniem dwutorowej pomocy. „Z jednej strony pomagamy modlitwą w intencji tego Kościoła, gdyż potrzebny im jest mocny duch, żeby przetrwali ten trudny czas, a z drugiej strony jest to pomoc materialna”.

Ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, przedstawił konkretną pomoc świadczoną Ukrainie. „W ubiegłym roku udało nam się zebrać prawie 2,5 mln zł, z czego zrealizowaliśmy już 214 próśb. Z tej kwoty 1,5 mln zł zostało skierowanych na Ukrainę, począwszy od organizacji transportów, zakupu żywności i środków medycznych” – zaznaczył.

Ks. Kryża przyznał, że działalność Zespołu obejmuje nie tylko Ukrainę. „Nasza pomoc dotarła również do krajów Azji środkowej. Jest to pomoc szeroko idąca. Obejmujemy cały Kościół na Wschodzie, wszystkich, którzy zwracają się do nas z prośbami” – podkreślił.

„Musimy pamiętać o duszpasterzach i siostrach zakonnych, którzy odkąd wybuchła wojna znajdują się w sytuacji zagrożenia życia, a jednak zostali ze swoimi wiernymi. Pomagają jak mogą. A my bardzo się cieszymy, że możemy w tej wielkiej pomocy uczestniczyć” – zwrócił uwagę ks. Kryża.

„Jeżeli cokolwiek udało się zrobić to tylko dlatego, że robimy to wspólnie” – podkreślił ks. Kryża. Zwrócił również uwagę, że w każdym wystąpieniu papieża Franciszka pojawia się apel o modlitwę w intencji Ukrainy.

Ludmiła Kostuszewicz, prezes Klubu Kultury Polskiej w Energodarze w Ukrainie, opowiedziała o ewakuacji ludności cywilnej z terenów ostrzelanych. „Chciałabym podziękować wszystkim Polakom, Kościołowi, biskupom, bo jako pierwsi okazali nam pomoc” – podkreśliła.

Ks. Wojciech Stasiewicz, dyrektor Caritas-Spes Charków, również wyraził wdzięczność za pomoc okazywaną ludności ukraińskiej. „Mogę tylko wyrazić w słowach to, co każdy ksiądz i każda diecezja na Ukrainie czuje: że w tak długim czasie jesteśmy razem. My przekazujemy tę pomoc, ale najtrudniejsze zadanie jest w Polsce: jak tę pomoc zorganizować, jak uwrażliwić ludzi do niesienia pomocy” – zaznaczył.

Ks. Stasiewicz zwrócił uwagę, że idzie zima i ludzie wracają do piwnic, bo jest cieplej i bezpieczniej. „Wspieramy też i te osoby. Aktualnie przygotowujemy paczki świąteczne, także prezenty dla dzieci. Dzieci są największymi ofiarami tej wojny. Po nich najbardziej widać stres i zmęczenie. Ich świat sprowadza się do piwnicy. Mówimy o 9 miesiącach bardzo trudnego czasu. Na pewno ta zima będzie jednym z najtrudniejszych elementów tej wojny. Wyrażam wdzięczność wobec całego Kościoła katolickiego w Polsce za okazaną pomoc” – podkreślił.

O. Luca Bovio IMC, sekretarz Krajowy Papieskiej Unii Misyjnej, podkreślił, iż ważne jest, aby ludzie nie przyzwyczajali się do tej sytuacji, że w Ukrainie trwa wojna, szczególnie teraz, kiedy zaczyna się zima. „Dotykała mnie godność tych ludzi na Ukrainie. Dziękowali za pomoc i prosili o dalszą pomoc” – powiedział. „Wobec tej tragedii nie jesteśmy obojętni i współpracujemy wszyscy razem. Obiecujemy, że nie zostawimy ich samych. Bardzo dziękujemy wszystkim za to wielkie zaangażowanie” – zaznaczył o. Bovio.

Info za —> Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie/ BP KEP: Bp Chudzio: Pomagamy Ukrainie dwutorowo – modlitwą i wsparciem materialnym

Posłuchaj wypowiedzi na temat Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie 2022:


Czynisz dobro? Podziel się swoim ? uczynkiem miłosierdzia, zainspiruj innych!

Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja