Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Msza św. za duszę śp. Tibora Pakha w Kaplicy Węgie...

Msza św. za duszę śp. Tibora Pakha w Kaplicy Węgierskiej Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – 5 grudnia 2022

W poniedziałek 5 grudnia 2022 r. w Kaplicy Węgierskiej w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, została odprawiona Msza św. za duszę śp. Tibora Pakha. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Marek Jędraszewski.

Wideo —> Archidiecezja Krakowska: Abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. za śp. Tibora Pákha: Był człowiekiem „drugiego Adwentu”

Zebranych w Kaplicy Węgierskiej przywitał ks. Zbigniew Bielas.Gromadzimy się w Kaplicy „Communio Sanctorum” – Świętych Obcowania – w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Ta kaplica była poświęcona 9 października 2004 r. jako pierwsza narodowa kaplica w tej Bazylice – mówił kapłan i dodawał: – Stajemy przy Chrystusowym ołtarzu, przy relikwiach św. Stefana, aby dziękować za naszą wspólną historię i teraźniejszość, dziękować za świętych i błogosławionych oraz Sługi Boże, których wizerunki otaczają nas w tej kaplicy. Dziś w sposób szczególny dziękujemy za dar życia dr. Tibora Pakha, ofiarodawcy pomnika Kardynała Jozsefa Mindszentego, który znajduje się w holu Bazyliki. 6 listopada 2021 roku pomnik, który jest darem dla Archidiecezji Krakowskiej został poświęcony, 18 listopada br. dr Tibor Pákh, działacz opozycji antykomunistycznej na Węgrzech, legendarna postać stosunków polsko-węgierskich odszedł do Domu Ojca po wieczną nagrodę. Dziś chcemy się modlić w jego intencji.

W homilii abp Marek Jędraszewski podkreślił, że działalność Jezusa na ziemi, dopełniona Jego śmiercią, zmartwychwstaniem i wniebowstąpieniem, jest okresem „pierwszego Adwentu”. „Drugim Adwentem” jest oczekiwanie na paruzję, czyli powtórne przyjście Chrystusa, który osądzi świat. Kościół jest zanurzony w tym oczekiwaniu na moment, gdy skończą się ludzkie dzieje w znanym kształcie.

Arcybiskup przyznał, że jest wielu ludzi, którzy nie chcą o tym słyszeć i nie ma w nich nadziei. Są jednak i tacy, których działalność wynika z wiary w Jezusa. Oni zanurzają się w bieżącą historię, aby ją przekształcać według wskazań Ewangelii. Metropolita powiedział, że ludźmi „drugiego Adwentu” byli: węgierski kardynał József Mindszenty oraz Tibor Pákh, który upominał się o sprawiedliwość i dla którego słowa „Bóg, honor, Ojczyzna” stały się programem życia. Gdy rodziła się przekraczająca granice solidarność, zdawał sobie sprawę z tego, że tworzy się nowy czas.

Dziękujemy Bogu, że w najnowsze dzieje narodów polskiego i węgierskiego tak pięknie wpisał się Tibor Pákh. Śp. Tibor wiedział do kogo należy się odwoływać, by nie zapominać o „drugim Adwencie”. Dziękujemy Bogu za to, że nam go dał, narodowi węgierskiemu i narodowi polskiemu; za to że był świadkiem niełatwej, ale pięknej historii łączącej Węgry i Polskę. Za to, że był natchnieniem dla wielu i za to, że – jak mamy nadzieję – jest w domu Ojca i wstawia się za nami, byśmy nie przespali swego „drugiego Adwentu – dodał.

Po Mszy świętej jej uczestnicy zebrali się pod pomnikiem kard. Józsefa Mindszentego na krótkiej modlitwie. Obejrzeli także wystawę „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

Info i foto za —> Małgorzata Pabis – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach: Msza św. za duszę śp. Tibora Pakha

Zobacz też —> Archidiecezja Krakowska: Abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. za duszę śp. Tibora Pákh: Był on człowiekiem „drugiego Adwentu”


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Odwiedź serwis Get Mercy – zobacz mapę sanktuariów Bożego Miłosierdzia, znajdź najbliższe!

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja