Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

22 lipca – Święto św. Marii Magdaleny –...

22 lipca – Święto św. Marii Magdaleny – “Apostołki apostołów” i Patronki dobrej przemiany

W dniu 22 lipca w kalendarzu liturgicznym przypada święto św. Marii Magdaleny, patronki dobrej przemiany. Magdalena, wierna uczennica Chrystusa, była przy Jego śmierci i pierwsza ujrzała Go po zmartwychwstaniu wczesnym rankiem dnia paschalnego (Mk 16, 9). Jej kult w całym Kościele zachodnim rozpowszechnił się od XII wieku. Od początku patronuje też Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia do którego należała św. Siostra Faustyna, a szczególnie dziewczętom i kobietom potrzebującym moralnego odrodzenia, wychowaniem których zajmują się siostry.

Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

Liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny ma rangę święta – decyzją papieża Franciszka – od 22 lipca 2016 r.

Wideo↑ —> Misericordia TV:  Skarby Kościoła 22 lipca | św. Maria Magdalena

Obrazy i figury św. Marii Magdaleny znajdują się w wielu klasztorach tego Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. W kaplicy klasztornej z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny w Sanktuarium w Łagiewnikach – jej figura znajduje się w ołtarzu głównym poświęconym patronce Zgromadzenia – Matce Bożej Miłosierdzia.

Info za —> Faustyna.pl: Patronka dobrej przemiany oraz brewiarz.pl: Święto św. Marii Magdaleny

Patronka dobrej przemiany22 lipca w kalendarzu liturgicznym wpisane jest wspomnienie obowiązkowe św. Marii Magdaleny,…

Opublikowany przez Siostrę Marią Heleną Kowalską Niedziela, 21 lipca 2019

 

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 22 lipca 2021

Według biblijnej relacji Maria pochodziła z Magdali – “wieży ryb” nad Jeziorem Galilejskim, ok. 4 km na północny zachód od Tyberiady. Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów (Mk 16, 9; Łk 8, 2). Odtąd włącza się ona do grona Jego słuchaczy i wraz z innymi niewiastami troszczy się o wędrujących z Nim ludzi.

Po raz drugi wspominają o niej Ewangeliści pisząc, że była ona obecna podczas ukrzyżowania i śmierci Jezusa (Mk 15, 40; Mt 27, 56; J 19, 25) oraz zdjęcia Go z krzyża i pogrzebu.

Maria Magdalena była jedną z trzech niewiast, które udały się do grobu, aby namaścić ciało Ukrzyżowanego, ale grób znalazły pusty (J 20, 1). Kiedy Magdalena ujrzała kamień od grobu odwalony, przerażona, że Żydzi zbezcześcili ciało ukochanego Zbawiciela, wyrzucając je z grobu w niewiadome miejsce, pobiegła do Apostołów i powiadomiła ich o tym.

Potem sama wróciła do grobu Pana Jezusa. Zmartwychwstały Jezus ukazał jej się jako ogrodnik (J 20, 15). Ona pierwsza powiedziała Apostołom, że Chrystus żyje (Mk 16, 10; J 20, 18). Dlatego też jest nazywana apostola Apostolorum – apostołką Apostołów, a Kościół przez długie stulecia recytował w jej święto uroczyste wyznanie wiary.

Kult św. Marii Magdaleny jest powszechny w Kościele tak na Zachodzie, jak i na Wschodzie. Ma swoje sanktuaria, do których od wieków licznie podążają pielgrzymi. W Efezie pokazywano jej grób i bazylikę wystawioną nad nim ku jej czci. Kiedy zaś Turcy zawładnęli miastem, jej relikwie miały zostać przeniesione z Efezu do Konstantynopola za cesarza Leona Filozofa (886-912). Kiedy krzyżowcy opanowali Konstantynopol (1202-1261), mieli przenieść relikwie Marii Magdaleny do Francji, do Vezelay, gdzie do dnia dzisiejszego doznają czci. We Francji jest jeszcze jedno sanktuarium św. Marii Magdaleny, w La Saint Baume, gdzie według legendy miała mieszkać przez 30 lat w jaskini jako pustelnica i pokutnica, kiedy ją w dziurawej łódce na pełne morze wywieźli Żydzi.

Zobacz  więcej —> brewiarz.pl: 22 lipca. Święta Maria Magdalena oraz na wiara.pl

Liturgiczne wspomnienie św. Marii Magdaleny ma od 22 lipca 2016 roku rangę święta – decyzją papieża Franciszka. Maria z Magdali, której jako pierwszej objawił się Chrystus Zmartwychwstały i która tę dobrą nowinę zaniosła apostołom, będzie odtąd czczona w liturgii tak samo, jak apostołowie, a więc świętem. Franciszek, jak czytamy w dekrecie, chciał w ten sposób podkreślić tak aktualną dziś w Kościele godność kobiety i znaczenie ewangelizacji, dając wiernym za przykład Marię Magdalenę. Przypomniano, że św. Grzegorz Wielki nazwał ją „świadkiem Bożego miłosierdzia”, a św. Tomasz z Akwinu „apostołką apostołów”.

Info za —> Radio Watykańskie: 22 lipca św. Marii Magdaleny odtąd świętem liturgicznym

“Jean Vanier: ‘Maria wyobraża każdego z nas. Tak jak ona, biegamy na oślep we wszystkich kierunkach, każdy sam z poczuciem pustki; płacząc i skarżąc się; szukając śmierci Jezusa, który żył dwa tysiące lat temu. Ona szuka Jezusa, ale to On ją znajduje i woła po imieniu. Podobnie każdy z nas pragnie być odnalezionym i wezwanym po imieniu’.

Cytat / więcej o Świętej —> wiara.pl: Ks. Tomasz Jaklewicz: Czy była jawnogrzesznicą? – św. Maria Magdalena


Posłuchaj fragmentu Homilii św. Grzegorza Wielkiego, papieża:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 22 lipca 2020


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: