Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, ...

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, 1 i 2 listopada – teologia i tradycja

W dniu 1 listopada Kościół powszechny obchodzi Uroczystość Wszystkich Świętych – oddaje cześć wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wszystkim pielgrzymującym na ziemi wskazuje drogę, która ich starszych braci zaprowadziła do świętości. Przypomina również prawdę o naszej wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką. W dniu 2 listopada obchodzimy w Kościele liturgiczne wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych – Dzień Zaduszny.

2 listopada Kościół wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów naszej wiary. Aby im przyjść z pomocą, przedstawia Panu Bogu modlitwy i odpusty uzyskane przez żyjących, a przede wszystkim Ofiarę Chrystusa uobecniającą się w Mszy świętej.

Zobacz więcej o 1 i 2 listopada —> na brewiarz.pl

Chcesz poprosić innych o modlitwę za bliskich zmarłych? ⇒ Dodaj intencję


Wideo↑: Reportaż Telewizji TRWAM ukazujący podstawy teologiczne i zakorzenienie w polskiej tradycji uroczystości Wszystkich Świętych – 1 listopada i wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych (Dnia Zadusznego) – 2 listopada. Poruszono również tematy takie jak Halloween i wywoływanie duchów.

Wideo —> TV Trwam (2014) / Krzysztof Łukaszewicz: Uroczystość Wszystkich Świętych PL

Zobacz też —> Arka Noego – Święty święty uśmiechnięty (Taki duży, taki mały)


Tradycyjnie, nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę publiczną w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie.

Zobacz też: Odpust zupełny dla zmarłych – jak uzyskać? oraz Mam iść do kaplicy – Św. Faustyna o zyskiwaniu odpustów dla zmarłych

UWAGA – W związku z pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w sprawie uzyskiwania odpustów za zmarłych w listopadzie 2020  – Można je uzyskać przez cały miesiąc, nie tylko w dniach od 1 do 8 listopada!

Szczegóły —> Stolica Apostolska: odpust dla wiernych zmarłych – przez cały listopad

Z uwagi na sytuację epidemiczną, w tym roku nie będziemy mogli nawiedzić cmentarzy 1 i 2 listopada, ale to nie oznacza, że nie możemy się modlić za naszych bliskich zmarłych w domach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że 1 listopada, kiedy w Polsce najliczniej odwiedzane są nekropolie, obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych, w którą wraz z całym Kościołem cieszymy się, że mamy wielu orędowników w Niebie.

Zasadniczym dniem wspominania wszystkich wiernych zmarłych jest 2 listopada. „Dzień Zaduszny wyznacza nam kierunek naszych myśli i modlitw na cały listopad. W tym roku nie będziemy mogli tego dnia nawiedzić grobów naszych zmarłych, ale możemy ich wspominać i ofiarować za nich modlitwy i odpusty” – zaznaczył rzecznik Episkopatu.

Czytaj całość —> Rzecznik Episkopatu: Módlmy się za naszych bliskich zmarłych w domach


Dołącz do Get Mercy – dodawaj swoje intencje, wspieraj innych modlitwą i postem:


Posłuchaj Ewangelii na Uroczystość Wszystkich Świętych 2020 roku wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych