Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

97. Światowy Dzień Misyjny pod hasłem “Misje...

97. Światowy Dzień Misyjny pod hasłem “Misje sercem Kościoła” i Tydzień Misyjny w Polsce

– Działalność misyjna w wymiarze parafii i rodziny, która przekazuje wiarę, jest żywa – powiedział bp Szymon Stułkowski, członek Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas konferencji prasowej przed Światowym Dniem Misyjnym 2023, przypadającym w niedzielę 22 października 2023 r. pod hasłem: “Misje sercem Kościoła”. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień.

Wideo —> Papieskie Dzieła Misyjne: Niedziela Misyjna 2023 – ks. Maciej Będziński

Bp Stułkowski zwrócił uwagę na to, że „powrót do tajemnicy chrztu, do zakorzenienia w Chrystusa, gdzie otrzymujemy to misyjne serce, to wielka misja, którą powinniśmy podjąć. Takie promowanie duchowości chrzcielnej, mówienie o tym, że zostaliśmy przez samego Boga zaproszeni i upoważnieni do tego, żeby się dzielić wiarą”.

„Potem już w praktyce życia parafii jest wiele możliwości, by o tej misyjności mówić, do niej zachęcać i tę misyjność podejmować” – dodał hierarcha. Zwrócił uwagę, że „działalność misyjna w wymiarze parafii i rodziny, która przekazuje wiarę, jest żywa”, chociaż mogłoby być lepiej.

Bp Stułkowski zaznaczył, że ważny jest również wymiar charytatywny działalności misyjnej – „kiedy wychodzimy do ludzi ubogich, kiedy ich widzimy”. „Jan Paweł II napisał, że prawdziwa ewangelizacja jest wtedy, kiedy ubodzy czują się u nas jak w domu. Czyli ten wymiar charytatywny, caritas, w parafii to jest coś bardzo potrzebnego. To jest najprostsze działanie misyjne” – podkreślił.

Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, nawiązał do orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny 2023. „Od blisko stu lat słyszymy wzmożony głos wołający nie tylko o nowych misjonarzy, ale także o misyjność każdego ochrzczonego” – podkreślił. Odwołując się do tegorocznego hasła Niedzieli Misyjnej, ks. Będziński zaznaczył, że misje to napęd działalności Kościoła.

Przeczytaj —> Orędzie papieża Franciszka na 97. Światowy Dzień Misyjny

Ks. Zbigniew Chwaja SCJ, misjonarz posługujący w RPA, sekretarz Misji Zagranicznych Księży Sercanów, zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej na świadomość misyjną wśród mieszkańców terenów misyjnych. „Świadomość misyjna zaczyna się od samego misjonarza i tą świadomością staramy się dzielić” – zaznaczył ks. Chwaja. „Świadomość wspólnego wzrastania, naszych wspólnot i nas misjonarzy, jest wzajemnym dzieleniem się. My uczymy się od tych ludzi, a oni są wdzięczni, że mają kapłanów” – podkreślił.

Ks. Chwaja przyznał, że misje to długotrwała posługa, która ewentualnie przynosi pewien owoc. Dodał, że wspólnoty misyjne są bardzo zżyte z misjonarzami, z biskupem. Dzielenie się własnym przeżywaniem wiary, Dobrą Nowiną.

Ks. Jarosław Tomaszewski, misjonarz posługujący w Urugwaju, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, przedstawił podsumowanie projektów zrealizowanych dzięki funduszowi solidarności PDRW z Niedzieli Misyjnej 2022. W 2023 roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce sfinansowały projekty na kwotę ponad 1 mln dolarów, z czego prawie 750 tys. dolarów przeznaczono ma projekty o różnym charakterze realizowane w trzech krajach: Tanzanii, Tajwanie, Kazachstanie.

Ks. Tomaszewski przedstawił również akcje misyjne Papieskich Dzieł Misyjnych: Adomis – Adoptuj Misyjnego Seminarzystę oraz Misjomat – nowoczesna możliwość prowadzenia zbiórki internetowej.

Zobacz też —> Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce: Niedziela Misyjna


Posłuchaj o. Anthony’ego Jamesa Corcorana SJ, misjonarza w Kirgistanie:

Wideo —> Papieskie Dzieła Misyjne: Niedziela Misyjna 2023 – o. Anthony James Corcoran


Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony 14 kwietnia 1926 roku przez papieża Piusa XI. Obchodzony jest każdego roku w przedostatnią niedzielę października. Dzień ten jest również świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych, a szczególnie Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W tym roku będzie obchodzony po raz 97. W Polsce Światowy Dzień Misyjny, zwany również Niedzielą Misyjną, przedłuża się na cały tydzień.

Posłuchaj wypowiedzi z konferencji prasowej:

Info, foto i audio na podstawie —> BP KEP / episkopat.pl: Bp Stułkowski przed Niedzielą Misyjną: Działalność misyjna w wymiarze parafii i rodziny jest żyw

Zobacz też —> Posiłek dla Wenezueli – kampania Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie