Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

“Tu zawsze byliśmy wolni …” R...

“Tu zawsze byliśmy wolni …” – Nowa wystawa na Jasnej Górze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

“Tu zawsze byliśmy wolni. Jasnej Góry droga do Niepodległości 1882-1918” – tak brzmi tytuł nowej wystawy, która została uroczyście otwarta dzisiaj tj. w środę, 2 maja 2018 r. w jasnogórskim Arsenale. Wystawa powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ceremonia otwarcia wystawy odbyła się równo z wybiciem godz. 12.00. Dokonał jej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Obecni byli również: bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP; ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP; o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; o. Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, który czuwał nad realizacją wystawy oraz o. Jan Golonka, były wieloletni kustosz jasnogórskich zbiorów wotywnych.

Zebranych gości, przedstawicieli mediów i pielgrzymów powitał o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry. „Witam wszystkich bardzo serdecznie na otwarciu nowej wystawy, która wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Już na wstępie warto zauważyć, że ekspozycja ukazuje dzieje Jasnej Góry jako miejsca zmagań Polaków w odzyskanie wolności i utrzymanie narodowej tożsamości” – podkreślił o. Matecki.

„’Tu zawsze byliśmy wolni’ – te słowa wypowiedział święty Jan Paweł II w czasie pierwszej pielgrzymki w roku 1979. Ale później, w czasie jubileuszu 600-lecia, modlił się, aby Polacy byli ludźmi sumienia” – przypomniał o. Stanisław Rudziński, i podkreślił, że „Jasna Góra była i jest miejscem prawdziwej wolności”.

O. Arnold Chrapkowski zwrócił uwagę, że „Jasna Góra jest miejscem, w którym losy narodu nierozerwalnie związane są z Cudownym Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi”. „Kiedy mówimy o wolności na Jasnej Górze, warto przywołać dwie wielkie postacie z naszej historii, jest to święty Jan Paweł II, ojciec duchowy naszej wolności i czcigodny Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, który w czasach zniewolenia komunistycznego tak bardzo walczył i bronił godności naszego narodu i wolności – mówił o. Chrapkowski – Dlatego otwierając tę wystawę, chcemy złożyć hołd tym wszystkim, których znamy i tym nieznanym z naszej historii, którzy swoje życie, swoje serce, swoją miłość zostawili tutaj na Jasnej Górze i tę miłość ofiarowali dla naszej Ojczyzny”. Ojciec generał podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie wystawy. Serdeczne podziękowanie złożył także o. Janowi Golonce za jego wieloletnią pracę jako kustosza. „Dziś z jego doświadczenia, z jego wiedzy mogą korzystać następne pokolenia” – podkreślił o. Arnold Chrapkowski.

Abp Stanisław Gądecki podziękował za przygotowanie wystawy, która wpisuje się w szereg wydarzeń związanych z jubileuszem 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Wskazując na słowa świętego Jana Pawła II będące przesłaniem wystawy, zaznaczył: „To, co niesie ze sobą wolność wewnętrzna jest sprawą zasadniczą, która determinuje także byt człowieka w każdych okolicznościach”. „Jedna sprawa to jest kwestia niepodległości Ojczyzny a druga sprawa to jest kwestia wolności człowieka – mówił dalej – Sumienie tylko ocali człowieka i ocali państwo, i stąd jeśli odchodzimy od prawego sumienia, tracimy naszą wolność, stajemy się niewolnikami, i to niewolnikami dzisiaj bardzo wyraźnie widocznymi – relatywizmu moralnego i konsumizmu”.

Ceremonię otwarcia uświetnił Jasnogórski Kwartet Dęty pod dyr. Marka Piątka.

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Wśród eksponatów są m.in.: fotogramy z jasnogórskiego archiwum – niektóre prezentowane będą po raz pierwszy, biżuteria patriotyczna, ryngrafy, odznaczenia wojskowe z okresu II Rzeczypospolitej, pamiątki pozostawione na Jasnej Górze przez prezydenta Ignacego Mościckiego m.in. Order Orła Białego oraz jego melonik i walizka, a także pamiątki po zesłańcach Sybiru i po więźniach obozów koncentracyjnych z czasu II wojny światowej. Jednym z cenniejszych eksponatów jest oryginalna figura Matki Bożej Niepokalanej, która umieszczona została na placu przed jasnogórskim Szczytem zaraz po tym, jak usunięto stamtąd pomnik cara Aleksandra II.

Na wystawie można obejrzeć tzw. krzyżyk Olszynki Grochowskiej. Należy on do bardzo rzadkich pamiątek – zaledwie kilka podobnych znajduje się w innych kolekcjach muzealnych w kraju. Krzyżyk zrobiony jest z gałązek olszyny, a jego ramiona łączy złote okucie z wygrawerowanym napisem: „25 lutego 1831, z Olszynki”. Jest to data bitwy pod Olszynką Grochowską, do której doszło w czasie powstania listopadowego 1831 r.

Wśród pamiątek po zesłańcach są czapka i but, którego spód wykonany został ze starej, zużytej opony oraz fragment kajdan, w które zakuwani byli Sybiracy. Pamiątki obozowe to m.in. różańce wykonane własnoręcznie przez więźniów ze sznurków i z chleba. Jeden z różańców ozdobiono medalikiem. W kawałku ze szczoteczki do zębów jeden z więźniów wyrył twarz Matki Bożej.

Ekspozycja została przygotowana przez pracowników Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, wśród nich o. Cyryla Motyla, paulina i Marka Soczyka.

Wystawę można oglądać do końca roku. Wstęp wolny!

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Czytaj całość / posłuchaj wypowiedzi / fotorelacja —> Biuro Prasowe Jasnej Góry: ‘Tu zawsze byliśmy wolni’ – nowa wystawa w jasnogórskim Arsenale