Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego K...

Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana – 27 maja 2021

Czwartek 27 maja 2021 r. to w Kościele w Polsce święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Obchodzone jest ono w Polsce od 2013 roku w czwartek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego. Ma przyczynić do świętości życia duchowieństwa oraz być inspiracją do modlitwy o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie.

Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

Wideo↑ —> Misericordia TV: Dobra Nowina na dziś | 27 maja – Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Decyzję o wprowadzeniu święta podjęli biskupi zgromadzeni na 360. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Zakopanem w listopadzie 2012 r. W następstwie tej decyzji, w lutym 2013 r. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdziła dla Kościoła w Polsce nowe święto oraz zatwierdziła jego coroczne obchody na czwartek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Biskupi podkreślają, że święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, wprowadzone w ostatnich dniach pontyfikatu papieża Benedykta XVI jest dla Kościoła w Polsce niejako jego testamentem duchowym.

Dziś Msze św. są odprawiane według specjalnego formularza mszalnego; w brewiarzu przewidziane są specjalne czytania.

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 27 maja 2021

Posłuchaj komentarza do dzisiejszych czytań liturgicznych autorstwa ks. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (434)

Zobacz też:

Modlitwa za kapłanów – bł. ks. Michał Sopoćko

Modlitwa w intencji kapłanów

Za —> BP KEP/episkopat.pl: Święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana


Wideo (BP KEP, 2013): Ks. Dominik Ostrowski, konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, wyjaśnia, jakie są okoliczności powstania święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, a także dlaczego na jego obchody wybrano czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego.


Początki święta Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana sięgają 1952 r., gdy na prośbę biskupa José María García Lahiguera, założyciela kontemplacyjnego Zgromadzenia Sióstr Oblatek Chrystusa Kapłana, papież Pius XII wyraził zgodę na obchodzenie go w Hiszpanii.

Tak, jak ustanowienie sakramentu Eucharystii, które miało miejsce w Wieczerniku, jest obchodzone w specjalnej uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej potocznie Bożym Ciałem. Tak też pragnieniem wiernych było ustanowienie specjalnego święta umożliwiającego celebrację ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Chrystus w Wieczerniku objawia prawdę, że jest najwyższym Kapłanem który na krzyżu złoży ofiarę ze swego życia za grzechy całego świata. Wybierając do pełnienia sakramentalnej posługi, ludzi, których wyposaża w świętą władzę, Odkupiciel chce kontynuować dzieło zbawienia przez posługę słowa i sprawowanie świętych misteriów.

Zobacz więcej —> ekai.pl: Jezus Chrystus, najwyższy i wieczny Kapłan


Posłuchaj fragmentu z Encykliki ‘Mediator Dei’ papieża Piusa XII:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 4 czerwca 2020


Czynisz dobro, pomagasz? Podziel się swoim świadectwem, zainspiruj innych!