Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Pożar w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim – ...

Pożar w katedrze w Gorzowie Wielkopolskim – Modlitwa diecezjan z bp. Lityńskim

W niedzielę 2 lipca 2017 r. w Gorzowie Wielkopolskim na błoniach nad Wartą bp Tadeusz Lityński odprawił Mszę św., podczas której wierni dziękowali za uratowanie katedry przed zniszczeniem w pożarze, który wybuchł dzień wcześniej. Tego dnia mieszkańcy Gorzowa mieli obchodzić 760-lecie lokacji miasta, jednak z powodu pożaru katedry uroczystości zostały odwołane.

W sobotę wieczorem wielu gorzowian pomagało w wynoszeniu z katedry elementów wyposażenia, które mogły zostać uszkodzone lub zniszczone podczas akcji gaśniczej. Brali w niej udział strażacy z kilku województw – w kulminacyjnym momencie 170 strażaków. Po ponad 20 godzinach udało się opanować pożar. Konstrukcja 40-metrowej wieży jest stabilna, nie runął także umieszczony na jej szczycie dzwon.

Źródło —> TVP3 Gorzów Wlkp: Informacje lubuskie: 02.07.2017, Pożar gorzowskiej katedry

Jak zaznaczył ks. Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej, straty są ogromne i trudne do oszacowania. Hektolitry wody i piany gaśniczej dostały się do wnętrza zabytkowej świątyni. Na razie wiadomo, że została zniszczona tarcza zegara, uszkodzona jest miedziana blacha na kopule i wieżyczce oraz zapewne ich drewniane podpory. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Pomoc finansową w odbudowie świątyni zadeklarowała już premier Beata Szydło i wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Kościół Mariacki jest najstarszą budowlą w Gorzowie Wlkp. Zbudowany został w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny.

Czytaj całość —> Gość Zielonogórsko-Gorzowski: Wielkie zniszczenia w gorzowskiej katedrze

– Wczorajszy dzień wpisał się bardzo tragicznie w życie Gorzowa Wlkp., katedry i całej diecezji. Jednak  dzięki ofiarnej pracy służb ratowniczych i wspaniałej postawie mieszkańców, którzy spontanicznie rzucili się do ratowania wyposażenia katedry, nie doszło do najgorszego. To gorzowianie poprosili o odprawienie Mszy św. na nadwarciańskich błoniach w intencji uratowania świątyni. Ludzie od razu pytali, kiedy rozpocznie się zbiórka pieniędzy na remont katedry. Widać, że pożar katedry ich poruszył. Obecnie modlimy się o Boże błogosławieństwo dla ratujących katedrę, oraz o utulenie w żalu tych, których pożar wieży tak bardzo wstrząsnął. Później rozpoczniemy remont katedry – powiedział bp Tadeusz Lityński.

Czytaj całość —> Gość Zielonogórsko-Gorzowski: Nie czułyśmy strachu

 

Serwis internetowy —> Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej