Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Oświadczenie rzeczniczki Zgromadzenia Sióstr Matki...

Oświadczenie rzeczniczki Zgromadzenia Sióstr Matki Bożego Miłosierdzia w sprawie zdjęcia św. Faustyny z 1923 roku

W dniu 28 maja 2023 r. na Facebooku, potem w serwisie KAI i innych portalach internetowych pojawiła się informacja o rzekomym błędzie w opisie zdjęcia z 1923 lub 1924 r., na którym została uwieczniona młoda Helena Kowalska – św. Faustyna i jej siostry. Siostra M. Gaudia Skass ISMM, rzecznik Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, wystosowała w tej kwestii poniższe oświadczenie.

Zobacz też —> gosc.pl: Która z kobiet na zdjęciu to św. Faustyna?


Oświadczenie w sprawie zdjęcia św. Faustyny

Na Facebooku, potem w KAI i innych portalach internetowych pojawiła się informacja o „sensacyjnym odkryciu” ks. Krzysztofa Pożarskiego w sprawie rzekomo fałszywego zdjęcia św. Siostry Faustyny w stroju świeckim. Dementując to „odkrycie”, przedstawiam fakty związane z jego publikacją.

Jedyne zdjęcie św. Siostry Faustyny przed wstąpieniem do klasztoru, wykonane w Łodzi w roku 1923 lub 1924, Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia ofiarowała Natalia Grzelak, rodzona siostry św. Faustyny w klasztorze w Białej koło Płocka, gdzie spędziła ostatnie lata swego życia. To ona wskazała, którą z trzech osób na zdjęciu jest jej starsza siostra Helena. Dla pewności, że osoba wskazana na zdjęciu jest rzeczywiście św. Siostrą Faustyną, przed publikacją fotografii w książce Ewy Czaczkowskiej pt. „Siostra Faustyna. Biografia Świętej”, poddano je  badaniom w Polskim Towarzystwie Kryminalistycznym. Ekspertyzę przeprowadził profesor Bronisław Młodziejowski, antropolog sądowy, na podstawie dostarczonych mu 6 innych zdjęć Apostołki Bożego Miłosierdzia, wskazując z dużym prawdopodobieństwem tożsamość wskazanej osoby na zdjęciu po świecku i kornecie zakonnym. Opis tych badań zamieszcza Ewa Czaczkowska w biografii św. Faustyny.

Zdjęcie, o którym mowa, jest czarno białe, więc trudno stwierdzić, jaki kolor włosów ma sfotografowana osoba. W dowodzie osobistym św. Siostry Faustyny co prawda zaznaczono, że była blondyną, ale siostry, które ją znały w swoich wspomnieniach pisały, że miała włosy blond wpadające w kolor rudy.  Dziwię się zatem, że ks. Krzysztof Pożarski nie sięgając do źródeł, na podstawie koloru włosów na zdjęciu czarno białym wysunął tak poważny wniosek i go opublikował jako „sensacyjne odkrycie”. Zresztą po merytorycznych komentarzach usunął swój wpis z Facebooka.

s. M. Gaudia Skass ISMM

rzecznik Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia

Kraków-Łagiewniki, 28 maja 2023


Info na podstawie —> faustyna.pl: Oświadczenie w sprawie zdjęcia św. Faustyny