Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Niedziela Palmowa – Światowy Dzień Młodzieży...

Niedziela Palmowa – Światowy Dzień Młodzieży 2017 w polskich diecezjach

Pod hasłem „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” przebiegał w diecezjach 32. Światowy Dzień Młodzieży. Po ubiegłorocznym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Krakowie, tym razem młodzi spotkali się ze swoimi biskupami i duszpasterzami w katedrach lub sanktuariach diecezjalnych. Diecezjalnym świętom młodych towarzyszyło orędzie Ojca Świętego Franciszka.

Papież w orędziu na tegoroczne dni młodych przypomniał temat Synodu Biskupów, który odbędzie się w październiku 2018 roku. Brzmi on: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. – Pragnę, aby istniała wielka zgodność między przygotowaniami do Światowego Dnia Młodzieży w Panamie a procesem synodalnym – napisał Ojciec Święty w orędziu. Dopełnieniem tekstu jest nagranie wideo, w którym Papież streszcza swoje przesłanie do młodych.

TEKST ORĘDZIA


Najliczniejsze obchody Światowego Dnia Młodzieży odbyły się we Wrocławiu, gdzie na Ostrowie Tumskim zebrało się kilkanaście tysięcy młodych osób. Świętowanie rozpoczęło się od inscenizacji wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Aktorzy z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie odegrali biblijne sceny, przybliżając wszystkim atmosferę wydarzeń sprzed 2 tys. lat.

Podczas Mszy w katedrze metropolita wrocławski abp Józef Kupny zwrócił uwagę na zmianę jaka dokonała się w mieszkańcach Jerozolimy, którzy witając Jezusa w swoim mieście potrafili krzyczeć: „Hosanna”, a następnie żądać ukrzyżowania Go. „To wydaje się nieprawdopodobne, że w tak krótkim czasie człowiek może całkowicie odmienić swoje patrzenie na bliźniego” – mówił abp Kupny.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc podziękował zgromadzonej w katedrze Chrystusa Króla młodzieży za postawę, którą sobą reprezentują. „Pokonaliście bożka lenistwa i ospałości, przeszliście wiele kilometrów i przybyliście na spotkanie z Chrystusem” – podkreślił. Przypomniał, że Jezus nie liczy na okrzyki czy spektakularne zewnętrzne gesty. „On pragnie dokonać uroczystego wjazdu do świątyni naszych serc. Nie przybywa jako zdobywca. Dosiada osiołka, który jest symbolem skromności i pokory. Jezus przychodzi do nas jako sługa, który ukrył swoje bóstwo pod mizerią człowieczeństwa” – mówił w homilii.

W Częstochowie podczas obchodów dnia młodzieży kandydaci do bierzmowania przekazali arcybiskupowi prośby o udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Podczas Mszy metropolita częstochowski abp Wacław Depo przypomniał młodzieży, że „Jezus nie żąda od nas, byśmy podziwiali Go na obrazach lub fotografiach, albo też na krążących w sieci wideo. On jest obecny w naszej codzienności, w ludziach, którzy cierpią w Jego imię, cierpią z powodu niewolniczej pracy, dramatów rodzinnych, z powodu chorób, wojen i terroryzmu” – powiedział hierarcha.

Czytaj całość —> KAI/episkopat.pl: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” – w diecezjach odbył się Światowy Dzień Młodzieży

Zobacz też: Dzień Młodzieży w Warszawie – spotkanie młodych w Świątyni Opatrzności Bożej, 8 kwietnia 2017


Refleksja trzech najbliższych Światowych Dni Młodzieży będzie koncentrować się wokół tajemnica Maryi. W 2017 i 2018 r. spotkania odbywać się będą na poziomie diecezjalnym, zaś w 2019 r. młodzież z całego świata spotka się z Ojcem Świętym w Panamie. Hasła kolejnych Światowych Dni Młodzieży to: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1, 49 jako odniesienie do przeszłości) – 2017 r., „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30 jako odniesienie do teraźniejszości) – 2018 r. i „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38 jako odniesienie do przyszłości) – Panama 2019 r.

Zdjęcie ilustracyjne: Mazur/Episkopat.pl