Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Ks. Jan Sikorski nagrodzony “Syreną Warszaws...

Ks. Jan Sikorski nagrodzony “Syreną Warszawską” przez Miasto Stołeczne Warszawa

Ks. Jan Sikorski otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy podczas uroczystej sesji Rady m.st. Warszawy zwołanej z okazji Dnia Pamięci Warszawy. Wydarzenie poświęcone 73. rocznicy Powstania Warszawskiego odbyło się w poniedziałek, 31 lipca, na Zamku Królewskim.

Zapytany przez Martę Komorowską z Radia Plus co jest najważniejsze w uzasadnieniu otrzymania nagrody podkreślił, że kocha Warszawę. „Zawsze, gdy słyszę słowo Warszawa to serce bije mi mocniej”- powiedział i dodał- „Przeżywałem w tym mieście okupację, później jako kapłan zostałem związany z więziennictwem”. Kapłan wyjaśnił, że to dla niego szczególnie ważne wyróżnienie, bo jako mały chłopiec opłakiwał zniszczoną Warszawę, a teraz może ją podziwiać.

Ks. Sikorski powiedział, że jego siostra walczyła w Powstaniu Warszawskim. „Pamiętam jak dyskutowała w domu i z księżmi czy można nosić truciznę przy sobie, żeby w razie aresztowania oddać życie.”- wyznał. Według niego miłość uczestników Powstania do ojczyzny i Warszawy jest nieprawdopodobna, choć cena tych wydarzeń jest tragiczna i dramatyczna. „Ich postawa budzi we mnie ogromny podziw. To wielka sprawa dla pokoleń.”- zaznaczył.

Duchowny przywołał słowa łacińskiego teologa – „Krew męczenników jest nasieniem chrześcijan”. Wyjaśnił, że obserwuje w tej chwili, jak wśród młodych odżywa duch patriotyzmu i duma z bycia Polakiem. „Tertulian powiedział to w II wieku, a ja w XXI wieku doświadczam takich postaw chrześcijańskich właśnie dzięki powstańcom”- tłumaczył.

Ks. Jan Sikorski jest doktorem teologii i od niespełna 60 lat kapłanem archidiecezji warszawskiej. Od 1985 do 2006 r. był proboszczem parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Warszawie na Kole, a po przejściu na emeryturę został rezydentem. Przed laty pełnił funkcję naczelnego kapelana Duszpasterstwa Więziennego RP. Współtworzył także Bractwo Więzienne pomagające skazanym i ich rodzinom. Obecnie zajmuje się starszymi księżmi na terenie archidiecezji warszawskiej- jest ojcem duchownym kapłanów.

W tym roku statuetkami Syreny Warszawskiej nagrodzono 28. laureatów. Wręczane są wybitnym warszawiakom oraz instytucjom działającym na rzecz rozwoju stolicy, a także ludziom kultury, nauki oraz sztuki.

Info za —> Archidiecezja Warszawska: Syrena Warszawska dla ks. Jana Sikorskiego. Duchowny otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy

Fot. Michał Józefaciuk


Wesprzyj Sanktuarium ks. Jerzego Popiełuszki:

300x250_