Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 9 czerwca 2023 obowiązuje post?

Czy w piątek 9 czerwca 2023 obowiązuje post?

Piątek 9 czerwca 2023 r., przeżywany w tym roku dzień po uroczystości Bożego Ciała, to w Kościele powszechnym piątek IX tygodnia Okresu Zwykłego.

Zobacz też —> Czy w piątek 16 czerwca 2023 obowiązuje post?


W Kościele w Polsce istnieje nadal tradycja “oktawy Bożego Ciała”, która w liturgii rzymskiej istniała do 1955 r.

Oktawa Bożego Ciała została zniesiona przez Piusa XII, jednak na prośbę Episkopatu Polski został zachowany zwyczaj obchodzenia oktawy. Sprawę tę reguluje instrukcja KEP z 1987 r. “O kulcie tajemnicy eucharystycznej poza Mszą świętą”, która zaleca m.in. zachowanie po uroczystości Bożego Ciała procesji eucharystycznych przez osiem dni, aż do uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, “tam gdzie jest taki zwyczaj”, a “dzieci, które w danym roku przystąpiły do pierwszej Komunii świętej, powinny w tych procesjach uczestniczyć w zorganizowanej grupie”…

Czytaj szczegółowe informacje —> misyjne.pl: Oktawa Bożego Ciała. Jest czy jej nie ma?

W kalendarzu liturgicznym 9 czerwca przypadają też wspomnienia świętych i błogosławionych, między innymi:

św. Efrema, diakona i doktora Kościoła (+ 373)

bł. Anny Marii Taigi, mężatki (+ 1837)

bł. Mikołaja z Gesturii, zakonnika (+ 1958)

św. Józefa de Anchieta, zakonnika (+ 1591)

św. Kolumba, prezbitera i opata (+ 597)

Zobacz więcej —> brewiarz.pl: Piątek, 9 czerwca 2023


Czy w piątek 9 czerwca 2023 obowiązuje post?

Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

W kalendarzu liturgicznym piątek 9 czerwca 2023 r. to dzień zwykły, piątek IX tygodnia Okresu Zwykłego – dlatego w Polsce, co do zasady, w piątek 9 czerwca 2023 r. OBOWIĄZUJE wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy).

WYJĄTKIEM są te parafie, w których tego dnia obchodzona jest uroczystość odpustowa (tzn. nie jest przeniesiona na najbliższą niedzielę) związana z patronami parafii – warto sprawdzić na stronie internetowej danej parafii.

DECYZJA O UDZIELENIU DYSPENSY od piątkowego postu 9 czerwca 2023 r. (wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych) w poszczególnych diecezjach, leży w gestii biskupów diecezjalnych (mogą to również czynić proboszczowie dla poszczególnych parafii).

Warto sprawdzić na stronie internetowej własnej diecezji lub parafii, czy dyspensa taka i na jakich warunkach została udzielona (np. zobowiązanie do modlitwy, wsparcia chorych czy złożenia ofiary na misje).

Uczynili tak pasterze np. (sprawdź klikając w link) > Archidiecezji Białostockiej | Archidiecezji Częstochowskiej | Archidiecezji GdańskiejArchidiecezji Gnieźnieńskiej | Archidiecezji Katowickiej | Archidiecezji PoznańskiejArchidiecezji PrzemyskiejArchidiecezji Warszawskiej | Archidiecezji Wrocławskiej

Diecezji BydgoskiejDiecezji EłckiejDiecezji Elbląskiej | Diecezji Gliwickiej | Diecezji Kieleckiej | Diecezji LegnickiejDiecezji Łomżyńskiej | Diecezji ŁowickiejDiecezji Pelplińskiej | Diecezji Płockiej | Diecezji Siedleckiej | Diecezji Sosnowieckiej | Diecezji ToruńskiejDiecezji Warszawsko-PraskiejDiecezji Włocławskiej | Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Zobacz też —> misyjne.pl: Gdzie w piątek po Bożym Ciele nie obowiązuje post? [MAPA]


Posłuchaj Ewangelii na 9 czerwca 2023 roku wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 9 czerwca – Piątek, IX tyg. zwykłego


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce