Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Wyrosła z adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej rozwijającej się na Zachodzie od przełomu XI i XII w. Jest to święto całego Kościoła, który powstaje i gromadzi się podczas “łamania chleba”. W Polsce obchodzona jest w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, w tym roku – 8 czerwca 2023.
Wideo —> bEZ sLOGANU (2018): bEZ sLOGANU2 (384) Support Bożego Ciała
Dziś Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Polsce po raz pierwszy Uroczystość Bożego Ciała wprowadził w 1320 roku biskup Nankier ⛪️🕊️ pic.twitter.com/dY2sMlrNue
— Archidiecezja Krakowska (@ArchKrakowska) June 16, 2022
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało – jest jednym ze świąt nakazanych w Kościele.
Tego dnia wierni mają obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej.
Obowiązkowi temu nie czyni zadość ten, kto uczestniczy w Boże Ciało jedynie w procesji eucharystycznej; udział w procesji nie jest obowiązkowy.
Zobacz więcej —> Święta nakazane w Polsce – Kiedy uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?
Kościół od początku głosi wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, i dlatego Eucharystię – która w Kościele katolickim realizuje się jako Eucharystyczna Ofiara i jako sakrament sprawowany podczas Mszy św. – uczynił centrum kultu.
Obecność Chrystusa urzeczywistnia się w liturgii eucharystycznej w wieloraki sposób, przede wszystkim dzięki temu, że kapłan, zgodnie z wolą Jezusa, nad chlebem i winem wypowiada modlitwę eucharystyczną jako modlitwę błogosławieństwa. Jej mocą pod postaciami eucharystycznymi Jezus Chrystus staje się obecny prawdziwie (nie tylko w znaku), rzeczywiście (nie przez podobieństwo) i substancjalnie (przez przemianę całej substancji chleba w Ciało i całej substancji wina w Krew). Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się na słowach Jezusa: „To jest Ciało moje… To jest Krew moja” (Mk 14,22.24).
Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Bożego Ciała były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.
W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto bp Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 r.
Czytaj całość —> opoka.org.pl/episkopat.pl: Boże Ciało – Kościół czci realną obecność Jezusa pod postaciami chleba i wina
Zobacz też:
⇒ brewiarz.pl: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
⇒ niedziela.pl: Boże Ciało – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
⇒ opoka.org.pl: św. Jan Paweł II, List z okazji 750-lecia święta Bożego Ciała
Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO🌷🌼🌺#BożeCiało @EpiskopatNews https://t.co/7xLjM1EXyA
— niedziela_pl (@niedziela_pl) June 14, 2022
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Rok A
Słowa Ewangelii według Świętego Jana (J 6, 51-58):
“Jezus powiedział do Żydów:
«Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało wydane za życie świata».
Sprzeczali się więc między sobą Żydzi, mówiąc: «Jak On może nam dać swoje ciało do jedzenia?»
Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
Jak Mnie posłał żyjący Ojciec, a Ja żyję przez Ojca, tak i ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie. To jest chleb, który z nieba zstąpił – nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie, a poumierali. Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki».”
Zobacz wszystkie—> Czytania liturgii Mszy św. Bożego Ciała – 8 czerwca 2023
Modliłeś się tak kiedyś? Hostio święta, ufam Tobie!
Niesamowita modlitwa na #BożeCiało📖 https://t.co/g9i1lVbLGk pic.twitter.com/NebBRz3bN0
— Misericors_PL (@Misericors_PL) May 26, 2016
W Boże Ciało “mamy niepowtarzalną okazję, by celebrować swoją wiarę, by wyjść na ulice miasta i dać świadectwo. Ma ona charakter radosny i dziękczynny. Podczas procesji wierni sypią kwiaty, po których przechodzi celebrans trzymający Najświętszy Sakrament. Śpiewane są pieśni dziękczynne o Ciele i Krwi Chrystusa, a także Suplikacje. Ołtarze na Boże Ciało to jedne z najważniejszych elementów tej uroczystości. W trakcie procesji wierni zatrzymują się przy nich, a księża odczytują fragmenty Ewangelii. Cztery Ołtarze symbolizują właśnie – cztery Ewangelie, a ponadto cztery strony świata, gdzie należy głosić Chrystusa…”
Czytaj całość / teksty Ewangelii przy Ołtarzach —> Stacja7.pl: Ołtarze na Boże Ciało. Dlaczego są cztery?
#Procesja #BożeCiało po wojnie – 31 maja 1945r. pic.twitter.com/w3n1tDzQV4
— ks. Daniel Wachowiak (@DanielWachowiak) June 14, 2017
W Boże Ciało Msze św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odprawiane są według ⇒ porządku niedzielnego.
W kościele parafialnym w Łagiewnikach procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 17:00, następnie przejdzie ul Siostry Faustyny w stronę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W bazylice na zakończenie procesji po dziękczynnym Te Deum – uroczyste błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Msza Święta do Miłosierdzia Bożego przez wstawiennictwo św. Siostry Faustyny w intencji próśb oraz podziękowań wiernych będzie odprawiona w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny o godzinie 19:00.
Info na podstawie —> Faustyna.pl: Uroczystość Bożego Ciała w Krakowie i Łagiewnikach
Centralna procesja Bożego Ciała 2023 w Krakowie rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św. sprawowaną przy ołtarzu polowym na dziedzińcu przed katedrą wawelską, po czym Drogą Królewską przejdzie na Rynek Główny. Przy kolejnych czterech ołtarzach, zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej, będzie rozważane Słowo Boże i zanoszona modlitwa w intencjach szczególnie dzisiaj ważnych i aktualnych.
Po zakończeniu centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie przed Bazyliką Mariacką zostanie odprawiona Msza św., zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w Eucharystii na Wzgórzu Wawelskim.
Abp Marek Jędraszewski zaprasza do udziału w centralnej procesji Bożego Ciała reprezentacje wszystkich krakowskich parafii wraz ze swoimi proboszczami i rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, wojsko, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież.
Info za —> Archidiecezja Krakowska: Boże Ciało – procesja centralna w Krakowie
W trosce o jak najliczniejsze i głębokie przeżywanie wydarzeń religijnych, a także o większe zaangażowanie świeckich w działania parafii, Fundacja Orszak Trzech Króli od ponad dekady promuje sposoby uświetniające tradycyjne procesje z Najświętszym Sakramentem ulicami miast, odbywające się w dniu uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej – Bożego Ciała.
Nie wiesz jak ułożyć dywan kwiatowy na procesję Bożego Ciała? Obejrzyj nasz instruktaż! https://t.co/WmN6kG5EEs pic.twitter.com/2Fo8kXdeyg
— Orszak Trzech Króli (@Orszak3Kroli) May 14, 2021
Dywan kwiatowy w kościele na procesję Bożego Ciała to kobierzec we wzory ułożony z ziół i kwiatów, po którym przechodzi ksiądz z monstrancją – dodaje uroku kościołowi i podkreśla wagę wydarzenia, jakim jest procesja Bożego Ciała. Instrukcję wykonania można znaleźć na stronie bozecialo.info.pl
Specjalne śpiewniki z pieśniami eucharystycznymi oraz opisami cudów eucharystycznych pomagają uczestnikom włączyć się aktywnie w śpiew podczas procesji Bożego Ciała, bo przecież “Kto śpiewa, dwa razy się modli”. Śpiewniki te można co roku zamawiać kontaktując się z biurem Fundacji Orszak Trzech Króli.
Odwiedź serwis Fundacji “Orszak Trzech Króli” dedykowany uroczystości Bożego Ciała —> bozecialo.info.pl
Posłuchaj – Dominikańskiej katechezy liturgicznej o Bożym Ciele
Podczas katechezy noszącej tytuł “O chlebie i winie”, o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło mówią o uroczystości Bożego Ciała, opierając się na tekście Kanonu Rzymskiego i odwołując się do biblijnych typów oraz przedstawiających je mozaik.
Wideo —> Liturgia.pl (2013): Katecheza o Bożym Ciele
Św. Tomasz z Akwinu stworzył pięć hymnów eucharystycznych. wśród nich:
Sław języku tajemnicę
Sław języku tajemnicę Ciała i Najdroższej Krwi
którą jako Łask Krynicę wylał w czasie ziemskich dni
Ten co Matkę miał Dziewicę Król narodów godzien czci.
Z Panny czystej narodzony posłan zbawić ludzki ród
gdy po świecie na wsze strony ziarno Słowa rzucił w lud
wtedy cudem niezgłębionym zamknął Swej pielgrzymki trud.
W noc ostatnią przy Wieczerzy z tymi których braćmi zwał
pełniąc wszystko jak należy czego przepis prawny chciał
Sam Dwunastu się powierzył i za pokarm z rąk Swych dał
Słowem więc Wcielone Słowo chleb zamienia w Ciało Swe
wino Krwią jest Chrystusową – darmo wzrok to widzieć chce
tylko wiara Bożą mowa pewność o tym w serca śle
Przed tak wielkim Sakramentem upadajmy wszyscy wraz
niech przed Nowym Testamentem starych praw ustąpi czas,
co dla zmysłów niepojęte niech dopełni wiara w nas
Bogu Ojcu i Synowi hołd po wszystkie nieśmy dni
niech podaje wiek wiekowi hymn tryumfu, dzięki, czci
a równemu Im Duchowi niechaj wieczna chwała brzmi. Amen.
Źródło —> Diecezja Warszawsko-Praska: Boże Ciało 2017
Zobacz też —> Litania do Miłosierdzia Bożego w Hostii św.
Wiersz ks. Marka Chrzanowskiego FDP pt. “Przeistoczenie”, pochodzący z tomiku “Moja Msza Święta”:
Przeistoczenie
Wzruszenie dech mi zapiera
gdy drżącą ręką trzymam
Najświętszą Hostię i kielich z winem
prosząc Ducha Świętego
by Jego mocą
przeze mnie niegodnego sługę
stało się Ciałem Pana i Krwią Jego
wpatruję się w mojego Boga
nie znajdując słów
by uwielbić Jego Miłość
i serce tylko w milczeniu
śpiewa pieśń miłości
o Bogu który zakochał się w człowieku
i z nim pozostał w małym kawałku chleba
w kropli wina
która na ołtarzu staje się
Bogiem samym.
Amen.