Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 8 stycznia 2021 obowiązuje post?

Czy w piątek 8 stycznia 2021 obowiązuje post?

Piątek 8 stycznia 2021 r. to dzień powszedni II tygodnia Okresu Narodzenia Pańskiego, który kończy się Niedzielą Chrztu Pańskiego – w tym roku 10 stycznia.

Zobacz ‘kartkę z kalendarza liturgicznego’ na piątek 8 stycznia 2021 roku —> na brewiarz.pl | na niedziela.pl

Wspominani tego dnia w liturgii Kościoła święci i błogosławieni to m.in:

Św. Piotr Tomasz, biskup

Św. Wawrzyniec Iustiniani, biskup

⇒ Św. Seweryn z Noricum

Św. Daniel Comboni, biskup

Bł. Eurozja Barban

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 8 stycznia 2021 roku


Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Ponieważ w piątek 8 stycznia 2021 r. to dzień powszedni Okresu Narodzenia Pańskiego, dlatego w Polsce obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych!

Wyjątkiem są te parafie, których patron wspominany jest w liturgii 8 stycznia i w których tego dnia obchodzona jest uroczystość odpustowa, nie przeniesiona na najbliższą niedzielę (warto sprawdzić na stronie internetowej danej parafii).


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: