Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 17 kwietnia 2020 obowiązuje post?

Czy w piątek 17 kwietnia 2020 obowiązuje post?

Piątek 17 kwietnia 2020 r. to szósty dzień w Oktawie Wielkanocy. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to największe święto roku liturgicznego – radość z tego święta jest rozciągnięta na osiem dni – Oktawę Wielkanocy, kończącą się w następną niedzielę, zwaną Białą Niedzielą, od 2000 roku Święto Miłosierdzia Bożego.

Zobacz też —> Czy w piątek 16 kwietnia 2021 obowiązuje post?

– Niech będzie to czas nadziei i wiary w Miłosierdzie Boże, które szczególnie będziemy czcili w najbliższą niedzielę – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Podkreślił, że okres wielkanocny w Kościele katolickim nie skończy się wraz ze świąteczną oktawą, ale łącznie będzie trwał przez pięćdziesiąt dni, aż do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego…

Zobacz więcej —> episkopat.pl: Rzecznik Episkopatu: trwa oktawa Świąt Wielkanocnych, to czas nadziei


Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Cała Oktawa Wielkanocy i każdy jej dzień ma w Kościele katolickim rangę uroczystości! Dlatego w piątek 17 kwietnia 2020 r. wierni nie są zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (postu jakościowego).

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z piątku 17 kwietnia 2020 r.

Zobacz też —> KAI/wiara.pl: Czy w piątek Oktawy Wielkanocy obowiązuje post?


Piątek 17 kwietnia 2020 r. to także ósmy dzień -> Nowenny do Miłosierdzia Bożego, którą przekazała nam św. siostra Faustyna Kowalska


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce