Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 16 kwietnia 2021 obowiązuje post?

Czy w piątek 16 kwietnia 2021 obowiązuje post?

Piątek 16 kwietnia 2021 r. to w liturgii Kościoła Piątek II tygodnia Okresu Wielkanocnego (dzień powszechni, Rok B), który trwa przez pięćdziesiąt dni, aż do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego… Przez 50 dni Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa.

Zobacz też —> Czy w piątek 14 maja 2021 obowiązuje post?


Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

W piątek 16 kwietnia 2021 r. Kościół powszechny wspomina w liturgii także kilkoro świętych  i błogosławionych, między innymi:

św. Marię Bernadettę Soubirous, dziewicę i zakonnicę

św. Benedykta Józefa Labre, wyznawcę

Księża Pasjoniści przeżywają tego dnia wspomnienie chwalebnych ran Jezusa Chrystusa

Zobacz ‘kartkę z kalendarza liturgicznego’ na piątek 16 kwietnia 2021 roku —> na brewiarz.pl | na niedziela.pl

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to największe święto roku liturgicznego – radość z tego święta jest rozciągnięta na osiem dni – Oktawę Wielkanocy, kończącą się w następną niedzielę, zwaną Białą Niedzielą, od 2000 roku Święto Miłosierdzia Bożego. Dlatego tydzień temu, w piątek 9 kwietnia 2021 r. nie obowiązywała wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Oktawa Wielkanocna jest najważniejszą oktawą roku liturgicznego i jednocześnie najstarszą, sięgającą III wieku, będąc pierwowzorem dla innych oktaw. Liturgiczny Okres Wielkanocny w Kościele katolickim nie kończy się natomiast wraz ze świąteczną oktawą. Przez 50 dni po uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego trwa okres, w którym Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa. W kościele obok ołtarza stoi paschał, baranek wielkanocny, figura Jezusa Zmartwychwstałego oraz krzyż z czerwoną stułą. Czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim, zawsze w czwartek, obchodzi się uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Polsce od 2003 r. jest ona przeniesiona na następującą po tym czwartku niedzielę – a więc na VII Niedzielę Wielkanocną. Dni powszednie po tej uroczystości aż do następnej soboty włącznie stanowią czas przygotowania i oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego – Pięćdziesiątnicę. Ta uroczystość kończy Okres Wielkanocny.

Zobacz więcej na temat —> Okresu Wielkanocnego w Kościele

W dniu 16 kwietnia 2021 r. przypada tez 77. rocznica poświęcenia obrazu Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium w Łagiewnikach. W I niedzielę po Wielkanocy 1944 roku (dziś Niedziela Miłosierdzia Bożego!) obraz pędzla Adolfa Hyły, namalowany według wizji zapisanej w „Dzienniczku” s. Faustyny Kowalskiej, poświęcił o. Józef Andrasz SJ, krakowski kierownik duchowy Apostołki Bożego Miłosierdzia.


Czy w piątek 16 kwietnia 2021 obowiązuje post?

Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Ponieważ piątek 16 kwietnia 2021 r. to w liturgii dzień powszechni II tygodnia Okresu Wielkanocnego, dlatego w Polsce obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy).

Wyjątkiem są te parafie, których patron wspominany jest w liturgii 16 kwietnia 2021 i w których tego dnia obchodzona jest uroczystość odpustowa, nie przeniesiona na najbliższą niedzielę (warto sprawdzić na stronie internetowej danej parafii).

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z piątku 16 kwietnia 2021


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce


Dołącz do Get Mercy – dodawaj swoje intencje, wspieraj innych modlitwą i postem: