Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

“Chrystus zmartwychwstał, Alleluja! Prawdziw...

“Chrystus zmartwychwstał, Alleluja! Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja” – Abp Marek Jędraszewski w Wielkanoc w Kaplicy klasztornej w Łagiewnikach – 31 marca 2024

– Przez cały dzień dzisiejszy i przez następne dni Paschalnej Oktawy witajmy się najpiękniejszym ze wszystkim możliwych pozdrowień i najbardziej też przepełnionym nadzieją, poprzez którą wszyscy spe salvi sumus – „jesteśmy zbawieni”: „Chrystus zmartwychwstał, Alleluja! Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja” – mówił abp Marek Jędraszewski w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w kaplicy klasztornej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Wideo —> Archidiecezja Krakowska: Abp Marek Jędraszewski w Wielkanoc: Chrystus zmartwychwstał. Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Dołącz do zbiórki —> “Zupa od św. Siostry Faustyny” – Łagiewnicki Fundusz Miłosierdzia


W nawiązaniu do fragmentów Nowego Testamentu, arcybiskup podkreślił, że Jezus po zmartwychwstaniu ukazał się św. Piotrowi. – Chrystus uważał, że właśnie pierwszemu Piotrowi jako Skale, na której pragnął zbudować swój Kościół, powinien się ukazać, aby ukazać mu swoje ostateczne zwycięstwo nad grzechem, śmiercią i szatanem – zauważył. Od tej chwili właśnie Piotr jako pierwszy w imieniu apostołów głosił prawdę o zmartwychwstaniu.

Stwierdził, że ukazanie się Zmartwychwstałego Piotrowi jest uroczyście celebrowane podczas liturgii wielkanocnej w Rzymie, gdy następca św. Piotra przy śpiewie antyfony podchodzi do ikony Chrystusa Zmartwychwstałego i oddaje Mu pokłon.

Według tradycji Kościoła, Jezus przed spotkaniem z Piotrem ukazał się Maryi. W Wielki Piątek wszyscy apostołowie stracili wiarę i jedynie Matka Boża Bolesna zachowywała w sercu nadzieję całego Kościoła. Dlatego właśnie Jej ukazał się w niedzielny poranek Zmartwychwstały, pozwalając Jej doświadczyć co znaczy być zbawioną przez nadzieję. W Rzymie to zdarzenie znajdowało odbicie w liturgii Niedzieli Zmartwychwstania. W średniowieczu w noc paschalną w prywatnej kaplicy papieskiej uroczyście odsłaniano ikonę Chrystusa, a następnie papież udawał się w pielgrzymce do bazyliki Santa Maria Maggiore, by modlić się u stóp słynnej ikony, przedstawiającej Maryję Salus Populi Romani.

– A my przez cały dzień dzisiejszy i przez następne dni Paschalnej Oktawy witajmy się najpiękniejszym ze wszystkim możliwych pozdrowień i najbardziej też przepełnionym nadzieją, poprzez którą wszyscy spe salvi sumus – „jesteśmy zbawieni”: „Chrystus zmartwychwstał, Alleluja! Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja” – zakończył arcybiskup.

Info, foto i wideo / przeczytaj pełną treść kazania—> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Abp Marek Jędraszewski w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego: Chrystus zmartwychwstał, Alleluja! Prawdziwie zmartwychwstał, Alleluja

Zobacz też:

W ramionach Zmartwychwstałego Pana – Liturgia Wigilii Paschalnej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Łagiewnickie czuwanie przy Chrystusowym Krzyżu – Liturgia Męki Pańskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Wielki Czwartek w łagiewnickim Wieczerniku – Msza Wieczerzy Pańskiej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!