Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Bp Piotr Greger w przeddzień 75. rocznicy wyzwolen...

Bp Piotr Greger w przeddzień 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz: Budujmy jedność wszędzie, gdzie jesteśmy – 26 stycznia 2020

Podejmijmy – na miarę naszych możliwości – wysiłek budowania jedności wszędzie tam, gdzie jesteśmy na co dzień obecni – powiedział bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W przeddzień oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau przewodniczył on Mszy św. z udziałem byłych więźniów Auschwitz i ocalonych z Holocaustu. W Eucharystii uczestniczyła Para Prezydencka.

Zobacz też:

⇒ diecezja.bielsko.pl: Bp Greger: prawda o Auschwitz nie powinna nas dzielić

⇒ ekai.pl: 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

„Jedność i zgoda to nie tylko nasza ludzka sprawa, to również wielkie pragnienie kochającego nas bezgranicznie miłosiernego Boga. Otwierając się na moc Jego łaski, podejmijmy – na miarę naszych możliwości – wysiłek budowania jedności wszędzie tam, gdzie jesteśmy na co dzień obecni” – mówił bp Piotr Greger. Homilię poświęcił on sprawie jedności. Jak podkreślał bp Greger, odnosząc się do historii stworzenia, wszystko, co  stworzył Bóg było dobre i miało swoje miejsce. Dopiero człowiek zapragnął sprzeciwienia się Bogu i sięgnięcia po zło, poddając się pokusie szatana.

Bp Greger nawiązał m.in. do jedności Kościoła i jedności w rodzinie. „Żadne rozdarcie nie prowadzi do powstania drugiego, innego, lepszego Chrystusowego Kościoła” – powiedział.

Odnosząc się do historii więzionych w obozach koncentracyjnych, bp Greger wskazał na wartość prawdy historycznej. „Ludzie różnych narodowości znaleźli się za drutami obozu koncentracyjnego nie dlatego, że źle uczynili, ale dlatego, że żyli i kim byli. Nigdy i nigdzie, a zwłaszcza w ich obecności, nie wolno o tych wydarzeniach kłamać” – powiedział. Bp Greger podkreślił, że o historii trzeba zawsze mówić jednym głosem i zgodnie z faktami. „Inaczej będziemy doświadczać nikomu niepotrzebnego podziału” – dodał.

Eucharystia w przededniu 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu była poświęcona ofiarom II wojny światowej. Modlono się też o Boże błogosławieństwo dla ocalałych. We Mszy Świętej wzięło udział około 40 osób, które przeżyły obóz.

Info  i foto za —> BP KEP: Bp Greger w przeddzień 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz: Budujmy jedność wszędzie, gdzie jesteśmy

Zobacz też —> Oświadczenie biskupów Europy w 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau