Melchior (Rafał) Chyliński, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 2 grudnia, urodził się w Wysoczce koło Poznania w 1694 roku. Po okresie służby wojskowej wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, w którym otrzymał święcenia prezbiteratu w 1717 roku. Pełnił posługę kapłańską w wielu klasztorach. Z miłością Boga łączył heroiczne oddanie się w służbie ubogich, chorych i cierpiących. Zmarł w Łagiewnikach koło Łodzi 2 grudnia 1741 roku.
Zobacz więcej o bł. Rafale —> na brewiarz.pl
Wideo —> FranciszkanieTV: Bł. Rafał Chyliński OFMConv
Bł. Rafał Chyliński OFMConv. zasłynął jako wielki opiekun chorych, ubogich i nieszczęśliwych oraz spowiednik, pokutnik i egzorcysta. Tak bardzo angażował się w pomoc potrzebującym, że zaczęto uszczypliwie nazywać go "dziadowskim biskupem”.
Polecamy -> https://t.co/Yg6MyTOi5V pic.twitter.com/4FLoLxnxC0— Misericors_PL (@Misericors_PL) December 2, 2017
Beatyfikacji Rafała Chylińskiego OFMConv. dokonał św. Jan Paweł II w Parku Agrykola w Warszawie 9 czerwca 1991 r., w 250 rocznicę jego śmierci. Ojciec Święty tą beatyfikacją chciał zwrócić uwagę całego narodu na tę szlachetną postać żołnierza-zakonnika, którego życie było “protestem i ekspiacją; bardziej nawet ekspiacją niż protestem, za wszystko, co niszczyło Polskę” w tamtych czasach.
– To, że przez tak długi czas nie zaginęła o nim pamięć – mówił Papież – jest świadectwem, że Bóg jakby specjalnie czekał na to, aby Jego sługa mógł zostać ogłoszony Błogosławionym już w wolnej Polsce. Bardzo się nad tym zastanawiałem, czytając jego życiorys.
Ojciec Święty prosił, aby rodacy nowego błogosławionego zastanowili się nad tym znakiem Opatrzności Bożej. Odpowiedź narzuca się sama: wielu Polaków – tak w kraju, jak i na emigracji – nie wie, co zrobić z wolnością. Grozi im powtórka z historii saskiej, kiedy ludzie jedli i pili, używali przyjemności zapominając o wyższych wartościach. Odkryty na nowo błogosławiony jest dla naszych czasów jakby latarnią morską ostrzegającą rodaków przed rozbiciem na skałach użycia, zbytniej pobłażliwości wobec zła i pogrążeniem narodu w otchłań nowej niewoli.
Życie Błogosławionego —> lagiewniki.franciszkanie.pl: Błogosławiony Rafał Chyliński