Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

2 grudnia – Wspomnienie bł. Rafała Chyliński...

2 grudnia – Wspomnienie bł. Rafała Chylińskiego

Melchior (Rafał) Chyliński, którego liturgiczne wspomnienie przypada 2 grudnia, urodził się w Wysoczce koło Poznania w 1694 roku. Po okresie służby wojskowej wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, w którym otrzymał święcenia prezbiteratu w 1717 r. Pełnił posługę kapłańską w wielu klasztorach. Z miłością Boga łączył heroiczne oddanie się w służbie ubogich, chorych i cierpiących. Zmarł w Łagiewnikach koło Łodzi 2 grudnia 1741 r.

Zobacz więcej o bł. Rafale —> na brewiarz.pl

Wideo↑ —> FranciszkanieTV: Bł. Rafał Chyliński OFMConv

Beatyfikacji Rafała Chylińskiego OFMConv. dokonał św. Jan Paweł II w Parku Agrykola w Warszawie 9 czerwca 1991 r., w 250 rocznicę jego śmierci. Ojciec Święty tą beatyfikacją chciał zwrócić uwagę całego narodu na tę szlachetną postać żołnierza-zakonnika, którego życie było “protestem i ekspiacją; bardziej nawet ekspiacją niż protestem, za wszystko, co niszczyło Polskę” w tamtych czasach.

– To, że przez tak długi czas nie zaginęła o nim pamięć – mówił Papież – jest świadectwem, że Bóg jakby specjalnie czekał na to, aby Jego sługa mógł zostać ogłoszony Błogosławionym już w wolnej Polsce. Bardzo się nad tym zastanawiałem, czytając jego życiorys.

Ojciec Święty prosił, aby rodacy nowego błogosławionego zastanowili się nad tym znakiem Opatrzności Bożej. Odpowiedź narzuca się sama: wielu Polaków – tak w kraju, jak i na emigracji – nie wie, co zrobić z wolnością. Grozi im powtórka z historii saskiej, kiedy ludzie jedli i pili, używali przyjemności zapominając o wyższych wartościach. Odkryty na nowo błogosławiony jest dla naszych czasów jakby latarnią morską ostrzegającą rodaków przed rozbiciem na skałach użycia, zbytniej pobłażliwości wobec zła i pogrążeniem narodu w otchłań nowej niewoli.

Życie Błogosławionego —> lagiewniki.franciszkanie.pl: Błogosławiony Rafał Chyliński


Posłuchaj również również o bł. Rafale Chylińskim:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Skarby Kościoła 2 grudnia | Św. Rafał Chyliński OFMConv


“… Jako kaznodzieja zasłynął z prostych homilii, bez próby uwodzenia kwiecistym potokiem słów. Najwięcej czasu poświęcał dla spowiadających się. Gdy nie zdążył wyspowiadać wszystkich, następnego dnia sam szukał tych osób i jeszcze przepraszał, że musieli czekać.

Zapamiętano go jednak głównie jako człowieka oddanego ubogim. Żebraków karmił jedzeniem z klasztornej kuchni. Jak to często bywa, spotkał się z niezrozumieniem czy nawet pogardą ze strony swoich współbraci, którzy nazywali go „dziadowskim biskupem”. Taka bywa cena, nawet w Kościele, postawy, która nie ulega pokusie wygodnego zamykania się w swoim światku. Podejrzany jest zawsze ten, kto próbuje się wyróżniać na tle ospałego towarzystwa…”

Czytaj całość —> kosciol.wiara.pl: Jacek Dziedzina, Dziadowski biskup – bł. Rafał Chyliński


Posłuchaj fragmentu homilii papieża Jana Pawła II w Warszawie w dniu beatyfikacji bł. Rafała Chylińskiego:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 2 grudnia 2020 | Bł. Rafała Chylińskiego