Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

82. urodziny papieża Franciszka – 17 grudnia...

82. urodziny papieża Franciszka – 17 grudnia 2018

Poniedziałek 17 grudnia 2018 r. to dzień 82. urodzin papieża Franciszka. Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires w rodzinie włoskich emigrantów z Piemontu.

„Z uczuciami głębokiej jedności i bliskości z Piotrem naszych czasów, zapewniam Waszą Świątobliwość o modlitwie w Jego intencji, w intencji Jego apostolskiego posługiwania oraz o modlitwie w intencji Kościoła powszechnego, którego – jako jego widzialna głowa – jest Ojciec Święty pasterzem” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście z okazji 82 urodzin Ojca Świętego Franciszka.

Posłuchaj rzecznika Episkopatu Polski:

Zobacz więcej —> episkopat.pl: Życzenia urodzinowe Przewodniczącego Episkopatu dla papieża Franciszka

W dniu urodzin Papieża pracownicy Dykasterii ds. Komunikacji modlili się za niego podczas Mszy przy ołtarzu katedry w Bazylice Watykańskiej, sprawowanej przez nowego substytuta Sekretariatu Stanu abp. Edgara Penę Parrę. Tego dnia tort na papieski stół ofiarowała jedna z przy-watykańskich cukierni. Widniał na nim wizerunek Franciszka w otoczeniu młodych.

Za —> vaticannews.va: 82. urodziny Papieża: modlitwa, życzenia i torty


W Trzecią Niedzielę Adwentu – Gaudete, we Włoszech dzieci zanoszą do poświęcenia figurki Dzieciątka Jezus z domowych szopek, a w Rzymie sam Papież święci je po modlitwie Anioł Pański z okna w Pałacu Apostolskim.  Z tej okazji jeszcze przed południem w niedzielę 16 grudnia Ojciec Święty spotkał się z grupą dzieci z rodzin migrantów, które korzystają z działającej dla nich od wielu lat w Watykanie przychodni pediatrycznej. Papież przyznał, że to spotkanie przywodzi mu na myśl Boże Narodzenie i los małego Jezusa (…) Podziękował też za złożone mu życzenia z okazji 82. urodzin oraz za przygotowany z tej okazji ogromny tort. Żartując wyraził nadzieję, że po spożyciu tak wielkiego tortu dzieci, nie będą cierpieć na niestrawności.

Czytaj całość —> vaticannews.va: Papież na spotkaniu z dziećmi migrantami


W ubiegłym roku w dniu urodzin Papież spotkał się w Auli Pawła VI na prywatnej audiencji z pacjentami szpitala pediatrycznego Santa Marta. Dzieci ugościły Franciszka m.in. ogromną pizzą. Urodzinowy obiad zorganizowali uczniowie szkoły gastronomiczno-hotelarskiej Tor Carbone – Papież zaprosił na niego specjalnych gości, z którymi świętował urodziny: ponad czterdziestu potrzebujących.

Papieski jałmużnik, kard. Konrad Krajewski wskazuje, że niepisaną tradycją stało się już to, iż z okazji swych urodzin Papież obdarowuje bezdomnych i potrzebujących przekazując do rzymskich noclegowni i jadłodajni dodatkową pomoc żywnościową.

Zobacz więcej —> wiara.pl: Jak Papież świętuje urodziny? | deon.pl: Jak papież Franciszek spędził swoje 81. urodziny?

Tak było rok temu:

Zobacz też wybór ciekawostek —> z życia papieża  Franciszka


Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires, jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskich emigrantów z Piemontu – jego ojciec Mario był księgowym, urzędnikiem na kolei, natomiast matka, Regina Sivori, zajmowała się domem i wychowywaniem dzieci. Po skończeniu studiów chemicznych wybrał drogę kapłaństwa.

11 marca 1958 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. W Kolegium św. Józefa w San Miguel, uzyskał licencjat z filozofii. Następnie studiował literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires. 13 grudnia 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie. Kontynuował studia w Hiszpanii. Tam 22 kwietnia 1973 r. złożył śluby wieczyste w swym zakonie. Po powrocie do kraju był m.in. mistrzem nowicjatu, wykładowcą na wydziale teologicznym w San Miguel, a w latach 1973-79 prowincjałem jezuitów w Argentynie.

20 maja 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. Sakrę biskupią przyjął 27 czerwca z rąk ówczesnego arcybiskupa stolicy kard. Antonio Quarracino. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Miserando atque eligendo” (Z miłosierdziem i wybierając). 3 czerwca 1997 r. Ojciec Święty powołał hierarchę na arcybiskupa koadiutora z prawem następstwa, a 28 lutego 1998 r. mianował go arcybiskupem metropolitą jego rodzinnego miasta. 30 listopada 1998 r. papież mianował go jednocześnie ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich w Argentynie, niemających własnego biskupa.

Do godności kardynalskiej abp Bergoglio został wyniesiony w 2001 roku. Podczas konklawe w 2005 roku był w gronie papabile. W latach 2005-2011 przez dwie 3-letnie kadencje pełnił posługę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

W dniach 18-19 kwietnia 2005 r. wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI. W  wyniku konklawe w dniach 12-13 marca 2013 r. zastąpił go na urzędzie biskupa Rzymu.

Franciszek jest pierwszym jezuitą na Stolicy Piotrowej, a zarazem pierwszym papieżem-zakonnikiem od ponad półtora stulecia. Jest też pierwszym papieżem, który przybrał imię Franciszek. Wybór następcy św. Piotra z Ameryki Łacińskiej okazał się pod wieloma względami przełomowy.

Ojciec Święty chętnie nawiązuje bezpośredni kontakt z potrzebującymi, wykluczonymi, a jednym ze swoich najważniejszych współpracowników uczynił papieskiego jałmużnika abp. Konrada Krajewskiego, którego mianował kardynałem. Ogłosił Rok Miłosierdzia w Kościele, praktykuje „piątki miłosierdzia” – odwiedzając chorych, niepełnosprawnych, pensjonariuszy domów pomocy. Własnym przykładem ukazuje, co znaczy na co dzień Kościół wychodzący, przeżywający „misyjne nawrócenie”.

Zobacz więcej —> ekai.pl: Od pierwszych chwil zaskakuje świat

Za —> KAI/episkopat.pl | fot. Mazur/episkopat.pl

Zobacz też —> opoka.org.pl: Jorge Mario Bergoglio, L’Osservatore Romano 5/2013


Papieski profil na Twitterze: