Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

80. Tydzień Miłosierdzia – 7-13 kwietnia 202...

80. Tydzień Miłosierdzia – 7-13 kwietnia 2024

Niedzielą Miłosierdzia Bożego, 7 kwietnia 2024 r., rozpoczął się obchodzony już po raz 80. Tydzień Miłosierdzia, którego celem jest budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich. Tegorocznym hasłem tego czasu są słowa: „…każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał” (1 J 5, 1).

Główne obchody Niedzieli Miłosierdzia miały miejsce tradycyjnie w Krakowie-Łagiewnikach. Najważniejszym punktem tego dnia była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Rozpoczęła się ona o godz. 10.00 przy ołtarzu polowym.

Zobacz więcej —> Święto Miłosierdzia Bożego 2024 w Łagiewnikach – Homilia abpa Marka Jędraszewskiego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Jak wyjaśnił bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, hasło tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia łączy się z przypadającą w tym czasie uroczystością Zwiastowania Pańskiego obchodzoną jako Dzień Świętości Życia. Przypomniał, że życie każdego człowieka jest darem Bożej miłości. „Nie można miłować Boga, nie miłując swego bliźniego” – napisał w specjalnym słowie z okazji Niedzieli Bożego Miłosierdzia bp Szlachetka.

Przeczytaj —> Bóg pragnie miłości, która wyraża się przez miłość bliźniego – Przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia i Tydzień Miłosierdzia 2024

Celem zainicjowanego w 1937 r. przez Caritas Polska Tygodnia Miłosierdzia jest przede wszystkim formacja – budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich: chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody są okazją do głębszej refleksji na temat miłosierdzia czynionego na co dzień, służą także prezentacji pracy, jaką różne organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy charytatywnej i są zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.

Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się w Kościele katolickim w Polsce w Niedzielę Bożego Miłosierdzia od 2013 roku. Wcześniej obchodzony był w pierwszym tygodniu października. W przeżywanie Tygodnia Miłosierdzia włączają się w sposób szczególny parafialne oddziały Caritas, szkolne koła Caritas oraz placówki prowadzone przez Caritas diecezjalne.

Tegoroczny Tydzień Miłosierdzia zakończy się w sobotę, 13 kwietnia, obchodzonym od kilku lat „Dniem Dobra”. Na każdy dzień Caritas Polska przygotowała specjalne rozważania.

Info na podstawie —> Caritas Polska/ BPKEP: 7-13 kwietnia: 80. Tydzień Miłosierdzia

Zobacz ⇒ Rozważania na Tydzień Miłosierdzia (pdf)


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!